Зрозуміло про заборони «червоного» рівня

Із 22 березня на території Сумської області встановлено “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19. До цього часу, з моменту відновлення на території країни дії адаптивного карантину, Сумщина, а з нею й Лебединщина, устигла побувати і “жовтою”, і “помаранчевою”. Встановлення «помаранчевого» рівня» радше сигнал, що не все гаразд із поширення COVID-19 у регіоні, адже його заборони ідентичні до заборон “жовтого” рівня. Можливо, через саме відсутність додаткових обмежень на “помаранчевому” рівні, на його уведення громадяни майже не реагують.

А от «червоний» рівень – зовсім інша справа. За умови його встановлення, уводяться додаткові обмеження і заборони. Аби розуміти їх межі, достатньо пригадати січень 2021 року і все, з чим тоді нам доводилося миритися.

Щоправда, з того часу Уряд кілька разів змінював перелік заборон адаптивного карантину. Водночас переважна частина їх залишається чинною вже не перший місяць. Спробуємо розповісти про нинішні “червоні” обмеження, що стосуються жителів Лебединської громади зрозумілою мовою.

ЗАБОРОНЕНО

►приймати відвідувачів у барах, ресторанах, кафе. Виняток – адресна доставка замовлень та замовлень на винос. Плюс – можуть працювати заклади громадського харчування в аеропортах;

►робота торговельно-розважальних центрів та суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення. Але із цього правила є виключення – дивіться нижче.

►приймати відвідувачів у закладах культури і проведення культурних масових заходів

►робота спортивних залів, фітнес-центрів;

Заборонені будь-які масові (розважальні, спортивні, соціальні, рекламні та інші) заходи. Діяльність ринків, крім продовольчих теж заборонена. Заборонено й відвідування закладів освіти. Водночас продовжують навчання учні 1-4 класів. Також мають працювати дитсадки та спеціальні заклади освіти.

Але на “червоному” рівні ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ працювати магазинам, у яких не менше 60% відведено від торгівлю продуктами, пальним, лікарськими засобами, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин. При цьому власники мають право не обмежувати ДОСТУП відвідувачів і до інших товарів.

Також дозволена діяльність:

►із адресної доставки замовлень;

►надання фінансових послуг (банки), поштового зв’язку, медична практика, ветеринарна практика;

►автозаправних комплексів (без зон харчування);

►з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів;

►ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку;

►виконання робіт із збирання і заготівлі відходів;

►з надання телекомунікаційних послуг.

Дозволена й робота перукарень та салонів краси, але за попереднім записом.

Обласна комісія ТЕБ та НС дозволила здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним, електричним та залізничним транспортом у міському, приміському, міжміському та внутрішньообласному сполученні із суворим дотриманням карантинних вимог та кількістю пасажирів, що не перевищує кількість посадочних місць.

І останнє, на що варто звернути увагу. В умовах червоного рівня заборонено “перебування НА ТЕРИТОРІЯХ ЗАГАЛЬНОГО КОРИСТУВАННЯ без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно”. Раніше маску чи респіратор вимагалося одягати лише при перебуванні в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті.

Законом України «Про благоустрій населених пунктів» до територій загального користування віднесені:

а) парки (лісопарки, парки культури та відпочинку, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), сади, сквери та майданчики;

б) пам’ятки культурної та історичної спадщини;

в) майдани, площі, бульвари, проспекти;

г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;

ґ) пляжі;

д) кладовища тощо.

Тобто, перебувати у названих місцях можна лише у масці або респіраторі.

І насамкінець, рішення про послаблення “червоного”, “помаранчевого” та “жовтого” рівня епідемічної небезпеки не може бути переглянуто раніше, ніж через 14 днів з дня встановлення такого рівня епідемічної небезпеки.