ЗНО-2020: тяжке, сумне і політичне

Скільки вже разів на сторінках «ЖЛ» «незлим тихим словом» згадувалася коронавірусна епопея, що вплинула на всі галузі людського життя! Журналісти досліджували теперішній плин життя і роботи різноманітних фахівців, шукали поради, як перебути карантин із мінімальним ризиком і максимальною користю, а ще – постійно аналізували зміни, котрі з феєричною швидкістю запроваджувалися владою на всіх рівнях. І сьогодні продовжимо це робити. Під прицілом цієї «Теми дня» – зовнішнє незалежне тестування.

Червень видався дуже спекотним: як у прямому, так і переносному сенсах. Спека природна та її наслідки торкнулися, мабуть, усіх українців – раптове підвищення температури повітря, тривала відсутність опадів, палюче сонце… Але аж ніяк не прохолодно, наприклад, нині військовим на Сході України чи тим же медикам, які борються із причепливим коронавірусом. Спекотно й схвильованій абітурі, чий вступ до вищих навчальних закладів із кожним днем «обростає» все більшою кількістю питань, на котрі не завше легко знайдеш відповіді. А все воно – ЗНО! То які ж виклики довелося пережити випускникам-2020 щодо зовнішнього незалежного оцінювання?

«АХРАНА, АТМЄНА!»: ПРОБНЕ ЗНО ОНЛАЙН

Традиційно перед основною сесією зовнішнього незалежного оцінювання проводилося пробне тестування. Воно було потрібне для ознайомлення учасників із процедурою складання тесту, «екзаменаційними» зошитами і принципом заповнення документів із відповідями. До того ж, можна було зрозуміти, завдання якого типу чекатимуть на ЗНО і встигнути «підтягти хвости», якщо такі були у наявності.

Але цьогоріч, як і багато чого іншого, пробне тестування довелося організовувати онлайн – через збільшення кількості захворілих на COVID-19. Спочатку говорили про відміну ЗНО взагалі, але зрештою погодилися на дистанційні тести – таке рішення зумовили прийняті Кабміном зміни 12 червня. 

Пробне ЗНО попередньо планувалося на 15 і 17 червня. У ці дні бажаючі його і склали – тільки не виходячи з дому і вирішуючи тести в особистих кабінетах учасника пробного ЗНО. План був простим – об 11:00 15 та 17 червня завантажити тестовий зошит і бланк відповідей із обраних предметів, виконати тести і внести свої відповіді до сервісу визначення результатів до 18:00 19 червня.

До пунктів тестування абітурієнтів наполегливо просили не приходити, дотримуючись карантинних вимог. Та якщо хтось, проґавивши новину про відміну «очного» пробного, все ж завітав би на іспит, то обов’язково отримав би свій тестовий зошит. Щоправда, попрацювати над завданнями в аудиторії все одно б не вдалося.

ПРОБЛЕМНА ВІДМІНА

Здавалося б, ну що тут складного? Трохи видозмінили процес тестування, все зроблено задля безпеки здоров’я і життя майбутніх вступників, але… Спочатку піднялася хвиля невдоволення через дарма витрачені кошти. Так-так, коли хто не знає, то реєстрація на пробне ЗНО завжди була платною. У 2020 році, наприклад, вартість такого тестування становила 138-150 гривень залежно від регіону проведення.

Як пояснили на офіційному сайті Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), послуга пробного ЗНО є аж ніяк не прибутковою послугою для організаторів, тому за неї і платять самі учасники. При обрахунку вартості зазвичай враховуються витрати на укладання тестів, їхній переклад мовами національних меншин (російською, польською, румунською тощо); створення звукових документів для виконання завдань частини «Розуміння мови на слух (аудіювання)» тестів із англійської, іспанської, німецької та французької мов; підготовка макетів тестових зошитів, бланків відповідей, інформаційних бюлетенів. Також гроші витрачаються на друк і комплектування тестових матеріалів, їхню доставку та оплату роботи працівників, залучених до організації та проведення проб-ного ЗНО.

Утім, не відчувши власне атмосфери справжнього тестування, більшість абітурієнтів і їхніх батьків почали вимагати повернення сплачених коштів. Уже 17 червня на засіданні Кабміну було ухвалено відповідну постанову. Таким чином, виплати учасникам пробного ЗНО розпочнуться уже із 1 липня і здійснюватимуться через відділення «ПриватБанку». Аби всі зареєстровані учасники пробного ЗНО-2020 змогли скористатися своїм правом на компенсацію коштів, у сервісі визначення результатів для них розміщено важливе повідомлення. Спеціалісти просять учасників увійти до сервісу і перевірити актуальність інформації, бо вона й використовуватиметься банком під час повернення коштів. Передбачається, що усім, хто зареєструвався на процедуру, гроші повернуть до 1 грудня.

Ще однією проблемою для бажаючих скласти пробне ЗНО стала технічна. Через значну кількість учасників сайти УЦОЯО та його регіональних відділень «лягли», не витримавши навантаження. Утім, спеціалісти заспокоїли: мовляв, на завантаження питань і занесення до сервісу відповідей надається кілька діб, а, отже, за зменшення навантаження на сервери сайти мають відновити нормальний режим роботи і дозволити абітурієнтам перевірити свій рівень знань. 

ЧИ БУТИ ОСНОВНІЙ ХВИЛІ ЗНО?

Одразу відповідаємо – так, основному тестуванню бути! Незважаючи на коронавірусні виклики сьогодення, влада офіційно дозволила проводити ЗНО, як і планувалося, із 25 червня до 17 липня. Про таке рішення державної комісії з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій 22 червня повідомила т.в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій під час перевірки готовності пункту проведення ЗНО у Коледжі морського і річкового флоту Київської державної академії водного транспорту ім.Гетьмана П.Конашевича-Сагайдачного.

Згідно з оприлюдненим графіком, сьогодні, 25 червня, проходить перше тестування – із математики. 30 червня абітурієнти складатимуть ЗНО із української мови та літератури, 2 липня – з фізики, 6 липня – з іспанської, німецької та французької мов, 7 липня – з англійської мови, 9 липня – з історії України, 13 липня – з біології, 15 липня – з географії та 17 липня – з хімії.

Із собою варто мати сертифікат учасника ЗНО, документ, зазначений у сертифікаті (паспорт, ID-картку тощо), запрошення-перепустку на ЗНО, дві ручки із чорною пастою, медичну маску чи респіратор, антисептик, а за потреби – воду в прозорій пляшці без етикетки.

Звісно, цього року не обійдеться без нюансів. Під час ЗНО-2020 діятиме низка обмежень:

• допуск до тестування відбуватиметься згідно з рекомендаціями головного санлікаря (температура тіла не вище 37,2 С, відсутність ознак респіраторних захворювань, наявність маски або респіратора);

• Держпродспоживслужба контролюватиме вимоги до пунктів тестування  (відстань між учасниками не менше 1,2 м, масковий режим, наявність антисептиків, дезінфекція приміщень, організована утилізація використаних масок тощо);

• процес складання тестування супроводжуватимуть медики та поліцейські;

• до контролю за проведенням ЗНО залучатимуться інструктори не з груп ризику.

Як повідомляє МОН, завдяки партнерам – Групі Нафтогаз, ЮНІСЕФ в Україні та Посольству Швейцарії в Україні – пункти проведення ЗНО забезпечені медичними масками для учасників, інструкторів та медиків, безконтактними термометрами, дезінфікуючими засобами для рук і обробки поверхонь, ізоляційними медичними халатами та захисними щитками для медиків тощо.

Для проведення основної сесії ЗНО регіональними підрозділами УЦОЯО облаштовано 82890 аудиторій у 5188 пунктах тестування і вже надрукувано 1166280 зошитів сертифікаційних робіт за вибраними учасниками предметами. Передбачається, що основну сесію ЗНО-2020 складатимуть 379493 особи.

ЗНО МОЖНА НЕ СКЛАДАТИ?

І знову ж відповідаємо – так, можна. Звісно, якщо ви не плануєте вступати до вишу. Днями Президент України підписав ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року» № 725-ІХ. Він набрав чинності 24 червня.

За словами освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, цим документом усіх нинішніх випускників звільнено від складання державної підсумкової атестації. У свідоцтві про отримання середньої освіти зазначатимуться бали за результатами оцінок, котрі випускник отримував упродовж року. Більше того, відсутність ДПА не вплине на право отримання золотої чи срібної медалі, якщо здобувач освіти на неї претендує. Водночас із цим, за бажанням, учні можуть складати ДПА. Але якщо хтось хоче, щоб у якості атестації зарахували саме бали ЗНО, то варто написати спеціальну заяву.

Наголосимо окремо: ті випускники, які ЗБИРАЮТЬСЯ ЦЬОГОРІЧ вступати до вищих навчальних закладів, МАЮТЬ скласти зовнішнє незалежне оцінювання. Любомира Мандзій підкреслює – вступ до вишів відбувається на основі результатів ЗНО.

За даними Міністерства освіти і науки, скасування обов’язкової ДПА дозволить зменшити кількість учасників тестування приблизно на 27-30% та відповідно збільшити соціальну дистанцію між ними в аудиторіях.

Десь на просторах інтернету помітили фразу про те, що цьогорічних абітурієнтів чекає шалене літо. Із цим важко не погодитися, зважаючи на величезну кількість викликів, які їм кидає епідемія коронавірусу. Утім, сподіваємося, що всі лебединські випускники гідно пройдуть всі випробування. Вони лише загартують їхню волю та жагу стати першими. Усім, хто складає ЗНО, ні пуху, ні пера! Не бійтеся і не сумуйте! Нехай щастить!

За голову трохи хапалася ЗНОшниця 2011 року Олена ВЄЧКАНОВА