Змінилися правила дорожнього руху: для пішоходів, велосипедистів і таксистів

Чи не щодня на автошляхах гинуть та зазнають каліцтва люди. Цифри й справді вражають. Щорічно у світі на автошляхах гине 1 мільйон 250 тисяч людей, а від 20 до 50 мільйонів – отримують травми. Статистика повідомляє, що кожного дня фіксується 3 тисячі смертей на дорогах. Половина автопригод здійснюється за участю автомобілів, решта випадків аварій на дорогах виникає з вини пішоходів, велосипедистів та мотоциклістів.

У минулому році на автошляхах України зафіксовано 160 675 автопригод, у яких загинуло 3454 особи, а 32736 – отримали травми. Залишається складною ситуація з автопригодами за участю дітей. Так, протягом 2019 року сталося 4656 ДТП, у яких загинули 164 дитини та 4435 травмувалися.

На календарі третій день грудня, а це саме той місяць, в якому за минулий рік зареєстровано найбільше автопригод. До речі, в п’ятницю та суботу фіксується найбільша кількість аварій із потерпілими. Світова тенденція веде до того, що автопригоди можуть стати третьою причиною масової загибелі людей. Усі ці неприємні моменти змушують уряд держави вживати жорсткі заходи боротьби з недобросовісними учасниками дорожнього руху.

Важко сказати, кого із нас більше: пішоходів, велосипедистів чи автомобілістів.

Почнемо із пішоходів

Вони також безпосередні учасники дорожнього руху. І, на жаль, дуже часто, стають винуватцями автопригод. Пішоходи, які вільно рухаються проїжджою частиною чи узбіччям (є такі вулиці, де немає пішохідних доріжок), відтепер мають обов’язково носити світловідбивальні елементи в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості. Під такими елементами, як правило, мається на увазі або спеціальний одяг, або просто стрічка чи наклейка. Пам’ятайте, що більшість вулиць нашого міста не асфальтовані й не мають тротуарів. Але навіть на них вас можуть покарати, якщо не буде відповідного елементу одягу. Штраф за це порушення складає 51 гривню. Хоча для першого разу патрульна поліція може просто попередити. Розуміючи, що взимку рано починає сутеніти, пішоходам слід потурбуватися про наявність світловідбивального елементу одягу. Якщо ж його немає, то варто придбати. Деякі з них прикріплюються до одягу за допомогою липучок, деякі нашиваються. Слід наголосити, що «світлові» елементи гарантовано збільшують зону видимості пішохода від 30 до 130 метрів. До цього часу, пішоходам рекомендували так одягатися, а відтепер носіння такого одягу  буде обов’язковим. Погодьтеся, не зовсім приємна новина для людей, які звикли долати шлях «своїм ходом», але зменшити загибель громадян на дорогах можна лише вживаючи кардинальних заходів. Власне хотілося, щоб до пішоходів із розумінням ставилися і всі учасники дорожнього руху.

Пересідаємо на велосипеди

…й розповідаємо його власникам, які ж чергові зміни торкнулися їх.

Напевно, саме для велосипедистів особливих заходів не застосовують, а навіть дозволяють деякі привілеї. За новими правилами, їм дозволено рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів. Тобто, вони стають рівноправними учасниками руху, і ніхто немає нехтувати їхніми правами. У Лебедині, як ви помітили, дуже багато велосипедистів, хоча спеціальних смуг для їхнього руху немає. Велосипедисти відтепер повинні зупинятися на смузі руху, якщо цього вимагає ситуація на дорозі (світлофор, «зебра»).

Або у таксі

Якщо ви спостережливі, то помітили, що останнім часом на вулицях нашого міста побільшало автомобілів із «шашечками». Послугами лебединських таксистів, а особливо у вечірній час, багато хто користується. В Україні останнім часом почастішали випадки автопригод із ними. Нещодавно всіх нас сколихнула звістка про автокатастрофу за участю київського таксиста. Після зіткнення загинула пасажирка, яка перебувала на задньому сидінні й не була пристебнута паском безпеки. Водій таксі, на якому був одягнутий пасок, залишився живим. Із кожним днем аварій за участю таксистів не зменшується. Тому саме для власників таксі вводять більш жорсткі правила.

 Не пристібатися в населеному пункті тепер дозволяється тільки водіям та пасажирам з інвалідністю, якщо це фізично неможливо, а також водіям і пасажирам оперативних та спеціальних транспортних засобів. Варто запам’ятати, що таксисти мають обов’язково нагадувати пасажирам про паски безпеки. Штраф за це порушення також складає 51 гривню.

Ще одне нововведення стосується інструкторів із водіння. Якщо раніше їм дозволялося не використовувати пасок безпеки, щоб миттєво зреагувати на неправильний маневр учня. Відтепер і вони повинні бути пристебнуті.

Є нововведення і щодо номерних знаків. Віднині забороняється змінювати розміри, форму, позначення, колір і розміщення номерних знаків, наносити на них додаткові позначки або закривати їх. Вони повинні бути чистими й достатньо освітленими.

Тільки жорстке дотримання правил дорожнього руху, дисципліна та взаємоповага пішоходів, велосипедистів та автомобілістів зменшать кількість ДТП на шляхах України.

Із ностальгією, пригадуються ті роки, коли учні старших класів, отримуючи навички якоїсь професії у навчально-виробничих комбінатах, мали можливість опанувати спеціальність водія та знання правил дорожнього руху. На жаль, нині  такі комбінати припинили своє існування, а діти, навчаючись у школах, не мають можливості отримувати початкові ази ПДР.

«ЖЛ» вдалося поспілкуватися із Сергієм Кіяшком, колишнім головою Лебединської районної організації Товариства сприяння обороні України, якою керував із березня 1991 року до серпня 2019-го: «Свого часу ми активно пропагували вивчення громадянами України правил дорожнього руху, – розповів Сергій Анатолійович.

– У навчальних закладах Лебединщини активно розповсюджували агітаційну літературу та вели роз’яснювальну роботу. Після закриття навчально-виробничих комбінатів учні шкіл міста та району у вихідні навчалися у нас і отримували якісні знання. На жаль, часи змінюються, і ті ж діти, не маючи достатніх знань, стають учасниками автопригод. Патрульні поліцейські нині рідко з’являються на дорогах міста і майже не ведуть роз’яснювальної роботи».

Поцікавилися ми думкою решти учасників дорожнього руху і їхнім ставленням до змін у правилах.

Марина, пішохід: – Світловідбивальні елементи купувати, а тим паче одягати на себе не збираюся, нехай краще у вечірній час відповідні служби освітлюють пішохідні переходи та стратегічно-важливі ділянки дороги.

Тетяна, велосипедистка: – Те, що нам дозволяють рухатися із іншим транспортом, ще ні про що не говорить. Автомобілісти не покращать свого ставлення до нас. Тому їздитиму по тротуарах.

Анатолій, таксист: – До нових змін ставлення песимістичне, адже вони не потрібні. Паски безпеки на задньому сидінні додатково не встановлюватиму, адже це не передбачено заводом, який виготовляв мій автомобіль. Хоча вимагатиму, щоб пасажири на передньому сидінні одягали пасок безпеки».

Отже, правила дорожнього руху дещо змінені, і вже почали діяти на території нашої держави. А далі всім нам просто треба суворо дотримуватися їх. На жаль, невтішна статистика доводить, що безвідповідальність учасників дорожнього руху призводить до трагічних наслідків. Тому тільки дисципліна його учасників та чітке дотримання правил, збережуть наше життя.

Ігор КОЛЄСНІКОВ