Заводимо електронну медичну картку

Лебединські лікарі у мережі

Почуваєтеся зле і вам необхідно звернутися до лікаря? Що робите? Так, прямуєте до поліклініки, звертаєтесь до реєстратури, аби взяти свою медичну картку і йти на прийом до лікаря. А там реєстратор починає запитувати у вас особисті дані, вносити їх до якоїсь електронної бази. Процедура займає близько десяти хвилин, та питань у людей викликає забагато, адже вони вже знайшли свого лікаря, підписали відповідні декларації. Навіщо все це, поговоримо у «Темі номера».

«Поступово втілюємо в життя кроки медичної реформи, – відповідає на запитання «ЖЛ» головний лікар Комунального некомерційного підприємства «Лебединська центральна районна лікарня імені лікаря К.О.Зільберника» Владислав Шепіль. – Підписали декларації з лікарями. Оновлюємо підхід до надання медичних послуг жителям міста і району. Тепер настала черга введення в роботу електронної медичної картки та формування електронної реєстратури».

Поки що це – перший крок на рівні первинної ланки лікарської допомоги, тобто у сімейній медицині. Згодом настане черга і вторинної ланки – електронного запису на прийом до лікаря-спеціаліста. Та поки що слід розібратися зі створенням електронної медичної картки. Тож із чого починати? Спеціально для «ЖЛ» пояснення  та рекомендації надала інженер-програміст центральної районної лікарні Дар’я Савкова.

У реєстратурі поліклініки відразу бачимо повідомлення-звертання, що у зв’язку із введенням у роботу електронної медичної картки (ЕМК) та формуванням електронної реєстратури при зверненні до сімейного лікаря, з яким підписана декларація, пацієнтам при собі слід мати паспорт (для дитини свідоцтво про народження) та телефон (при наявності). Реєстратор відкриває електронну медичну картку за номером вашого телефону, на який приходить sms-повідомлення із ПОСТІЙНИМ кодом доступу (ЗБЕРЕЖІТЬ ЙОГО!), та здійснює введення її в електронну реєстратуру. Процес триває зовсім недовго і робиться для зручності самого пацієнта, аби згодом не стояти в чергах, аби довго не шукати медичну картку. І вже наступний візит до лікаря може бути досить швидко оформлений, при чому на нього пацієнт може й сам записатися через мобільний Інтернет зі свого електронного кабінету. Слід відразу зазначити, що цим скористатися можуть як громадяни, які підписали з лікарем декларацію (так буде швидше, адже вони вже внесені в базу даних), так і «незадекларовані» особи.

Як же самому зареєструватися в системі?

Для цього на сайті https://helsi.me натиснути «увійти», вказати номер телефону та знову натиснути «увійти», ввести свій отриманий в sms-повідомленні код доступу (який ви зберігаєте!) та натиснути «увійти». Слід заповнити всі обов’язкові поля в реєстраційній формі: прізвище, ім’я, стать, дата народження, телефон, надати згоду на обробку персональних даних. Потім натиснути «зареєструвати себе». Перейти до реєстрації дитини, якщо в цьому є необхідність. Процедура схожа. Якщо ж не треба реєструвати дитину, то слід натиснути «пропустити реєстрацію дитини» та перейти до особистого кабінету.

Як записатися до лікаря онлайн?

Це також робиться через сайт https://helsi.me досить просто і зручно. Зайшовши на сайт, тобто в електронну систему, авторизуєтеся в ній за номером вашого телефону. «Відкриваєте» свою електронну медичну карту, зазначивши свій регіон (зокрема, Лебедин).

Окремо слід зазначити, що лікаря можна знайти декількома способами. За спеціальністю – ввести назву спеціальності та натиснути «знайти лікаря». За прізвищем лікаря – ввести прізвище або ім’я й по батькові лікаря українською мовою та знову натиснути «знайти лікаря». За адресою проживання: ввести вулицю, де ви проживаєте, номер будинку, і система покаже сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, натиснути «знайти лікаря».

Та якщо ви не можете знайти лікаря, наприклад, за адресою проживання, то, скоріш за все, ця інформація ще не внесена медичним закладом у систему. Значить, рекомендуємо шукати лікаря за спеціальністю, прізвищем або ж у списку лікарів закладу.

Потім, коли ви побачите на моніторі фото і повідомлення про свого лікаря, натискаєте «записатися на прийом». Самі обираєте дату і час свого особистого прийому, аби  вам було зручно потрапити в поліклініку. А коли прочитаєте, що запис здійснено успішно, то вже точно переконаєтеся, що ви – записані до лікаря. Якщо є можливість, можна роздрукувати талон прийому, або ж просто прийти у реєстратуру поліклініки, повідомити про свій запис онлайн і попрямувати до лікаря. А лікар у свою чергу вже бачить у своєму графіку інформацію про ваш візит.

А оскільки це ваш перший візит, запланований через helsi.me, то не забудьте все ж таки взяти з собою паспорт або документ, який засвідчує особу, щоб показати його в реєстратурі. Якщо ж маєте пільгове посвідчення, то візьміть і його. 

Слід також запам’ятати, що все найголовніше, що показує система, для зручності пацієнта висвітлюється червоним.

Таким чином, для пацієнта скасовуються довга черга у реєстратурі та нудна тиснява під кабінетом лікаря. Особливо прийнятний електронний запис для молодих матусь, щоб не штовхатися із дитиною по вщерть забитому хворими на різні недуги людьми коридору поліклініки. Та і взагалі людина пристосується, навчиться та звикне до нововведень, зрозуміє, що для неї краще, а що ні. Погодьтеся, що все ж таки це доволі зручно придумали: ось так, не виходячи з дому, записатися на прийом до лікаря. От тільки постає питання із вихованістю наших лебединців та старою звичкою до створення черг на рівному місці, до суперечок, мовляв, «я тут прийшла із сьомої ранку та чекаю лікаря, а ви по якомусь комп’ютеру записалися», «поки я не зайду в кабінет, доки й ти сидітимеш за мною». І ще багато подібного, що доводиться вислуховувати чи не під час кожного візиту до лікаря. Всі звикли, що перед такими «пацієнтами», чи то пак «професійними хворими», всі безсилі та переконані, що краще не вступати в ними в суперечки. Тому чекають у черзі і матусі з малятами, і люди з гострими болями.

Ми розповіли про електронні медичну картку та реєстратуру у центральній поліклініці. А яка ж ситуація щодо цього складається сьогодні в районі? «Поки що така система запроваджена на первинній ланці тільки в поліклінічному відділенні ЦРЛ, – відповідає Дар’я Савкова. – Водночас іде навчання персоналу. Та незабаром і в амбулаторії загальної практики сімейної медицини прийде як електронна реєстратура, так і електронна медична картка для жителів села».

Звичайно, поступове введення в дію медичної реформи, змушує нас, потенційних користувачів послугами медичних закладів, докласти зусиль до самоосвіти, здобуття знань і навичок у роботі зі своїми ґаджетами. Цього не зробить бабуся в селі самостійно. Цим не зможуть скористатися декотрі із лебединців. Тож є можливість комусь із родини об’єднати зв’язки (всю родину) в електронних картках на свій номер телефону. Для цього у реєстратурі підписується згода на передачу особистих даних комусь одному з усієї родини.

Та що б там не було, які б нововведення нас не чекали в охороні здоров’я чи в якійсь іншій галузі, ми маємо бути сильними і терплячими. Бо ж оте обіцяне всіма цивілізоване європейське майбутнє поступово входить у наше життя. Не треба ремствувати, треба вчитися всім без винятку, а, насамперед, берегти своє здоров’я.