ЗАПЛАТИМО БІЛЬШЕ: за воду, газ, зв’язок

Мабуть, не скажемо нічого нового, якщо повідомимо вам про зміну із 1 січня тарифів на деякі житлово-комунальні послуги. Це не обов’язково відбувається під новий рік. Але часто з початком року, поряд зі зростанням заробітних плат та деяких соціальних виплат, підприємства – надавачі послуг вносять корективи у їх вартість.

Що ж, цілком виправдано, оскільки до складу цих тарифів включені заробітні плати, витрати на інші послуги, матеріали (які теж не стають дешевшими). Часто у тарифі враховується не сьогоднішня вартість названого і розмір зарплат, а добре, якщо минулого року, а то й більш рання. Водночас законодавством передбачено, що тарифи повинні бути економічно обґрунтованими, тобто  забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, реалізацію та прибуток від його продажу. А встановлення цін у розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого, якщо немає джерел для відшкодування різниці між такими розмірами коштом  відповідних бюджетів НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ.

Шкода, але початок 2021 року приніс нам зміну тарифів на принаймні 4 послуги. При чому – майже усі вони безальтернативні.

ВОДОПОСТАЧАННЯ. Ще напередодні новорічних свят виконком Лебединської міської ради встановив тарифи на послуги централізованого водопостачання, водовідведення та вивезення рідких побутових відходів для абонентів КП «Водоканал».

Тож із 1 січня мешканці приватних осель платитимуть за постачання 1 куб.м води 18,94 грн., бюджетні організації – 21,14 грн., інші споживачі – 27,58 грн. Водовідведення вартуватиме дорожче: населення – 34,43 грн., бюджет – 38,44 грн., інші споживачі – 50,14 грн. Найвищим у цьому переліку буде тариф на вивезення рідких побутових відходів, за 1 куб.м для населення – 47,50 грн., для бюджетних організацій – 53,03 грн., для інших споживачів – 69,00 грн.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ. Ціна «світла» наче не й змінилася, але заплатимо все одно більше. 28 грудня Урядом схвалено постанову, що змінює правила розрахунку населення за спожиту електроенергію. Так, визначено єдину фіксовану ціну на електричну енергію для побутових споживачів – 1,68 грн./кВт*год., не залежно від обсягів споживання. Пільгова ціна за перші 100 кВт*год. на місяць – 0,90 грн. – із 1 січня 2021 року не застосовуватиметься. Такий крок в Уряді пояснюють намаганням уникнути стрімкого зростання тарифу для населення у наступному році.

У разі неприйняття відповідного рішення, ціна на електроенергію для побутових споживачів мала б формуватися з початку 2021 року на ринкових умовах. А це, пояснюють урядовці, призвело б до різкого, більш ніж у 2,5 раза, зростання тарифу на електричну енергію для населення (до близько 3,30 грн./кВт*год.). Завдяки ж постанові, наголошують у пресслужбі Кабміну, тариф на електроенергію для населення до 31.03.2021 року збережено на рівні 2020 року – 1,68 грн./кВт*год. (не враховуючи пільгову ціну за перші 100 кВт*год./міс). 

Найбільше від таких нововведень постраждають споживачі, які викори-стовують електроенергію для опалення. Адже протягом опалювального сезону вони мали право використати 3500 кВт*год. за ціною 0,90 грн. протягом місяця. Не поталанило й багатодітним, прийомним сім’ям та дитячим будинкам сімейного типу. Для цієї категорії споживачів незалежно від обсягів споживання 1 кВт*год. теж коштував 0,90 грн., як і для мешканців гуртожитків.

ГАЗОПОСТАЧАННЯ. У цій галузі варто виокремлювати два тарифи, які нині змінюються незалежно один від одного. Так, власне 1 куб.м газу для абонентів «Сумигаз збуту» у січні коштуватиме 9,90 грн. Державний «Нафтогаз» при цьому постачатиме своїм споживачам блакитне паливо за ціною 7,22 грн./куб.м. Абоненти «Енери Суми» отримуватимуть кубометри за ціною 8,82 грн., «Тасс енерджі»  – 7,80 грн. Нагадаємо, із 1 січня вартість газу формується на ринкових умовах, і держава більше не визначає, за якою саме ціною має продаватися блакитне паливо. Якщо ви знай-шли кращу ціну або з якоїсь причини не хочете далі співпрацювати зі своїм постачальником, за лічені дні можна змінити компанію. Газ ви отримуватимете той же, але платити за нього будете іншій компанії за її тарифами.

Найнижчу вартість газу для побутових споживачів у січні пропонує ТОВ «Газ АП» із центральним офісом у Херсоні. Хоча, звичайно, останній аргумент не заважає компанії постачати природний газ по всій території України, у тому числі й лебединцям.

Із 1 січня в Україні подорожчала й послуга розподілу (доставки) газу. Нові тарифи затверджені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У 40 облгазів тарифи зросли. І лише у двох – знизилися. Найбільше платитимуть клієнти ТОВ «Газовик» – 3,06 грн./ за куб.м на місяць. А найменше – 37 коп. за куб.м на місяць – клієнти АТ «Київгаз».

Жителі Лебединської громади, які користуються послугами «Сумигазу», сплачуватимуть 1,54 грн. за доставку 1 куб.м газу на місяць (відповідно до використаних обсягів протягом газового року).

ЗВ’ЯЗОК. Із січня 2021 року подорожчає й мобільний зв’язок. Деякі тарифні плани у «Київстар», Vodafone і lifecell стануть дорожчими в січні 2021 року через інвестиції в 4G, інфляцію та зростання курсу валют. Про це повідомляється на сайтах операторів мобільного зв’язку в Україні.

«Київстар» запропонує деяким контрактним абонентам, чиї умови не змінювалися приблизно три роки, перейти на інші тарифи з ширшим спектром послуг та вищою ціною. Також тариф «Безлім» виросте в ціні майже у два рази – з 95 до 175 грн. на місяць.

Із 28 грудня Vodafone підвищив абонплату за архівні тарифні плани, які вже не можна підключити. Так, Vodafone 4G Smart XS подорожчає з 35 грн. до 45 грн., Vodafone Smart S – до 85 грн., Vodafone 4G Smart M – до 130 грн.

Lifecell підніме плату для семи тарифних планів.

Для абонентів фіксованого телефонного зв’язку компанії «Укртелеком» тарифний план «Домашній базовий» коштуватиме 139 грн. на місяць.

Який не який, а зв’язок із навколишнім світом – телебачення – теж із 1 січня вартуватиме більше. Абоненти кабельного телебачення від ТРК «Лебедин» заплатять 100 грн./місяць. Тарифи операторів супутникового телебачення за пакети, що включають національні канали, стартують від 99 грн.

Євген ШУЛЬГА