Закінчуємо навчання на карантині

Минулого тижня уряд вдруге продовжив терміни загальнонаціонального карантину. На сьогодні його кінцевою датою є 11 травня. Від значної кількості обмежень страждає безліч галузей суспільства, зокрема й освіта. Як школярам і студентам, так і викладачам різних рівнів довелося стикнутися із великою кількістю незручностей в організації дистанційного навчання, що спочатку сприймалося як тимчасовий захід. І все ж таки 2019-2020 навчальний рік, здається, закінчиться саме дистанційно. Детальніше про це в сьогоднішній «Темі дня».

Нещодавно «ЖЛ» уже торкалася питання освіти в умовах карантину. Йому теж був присвячений головний матеріал випуску, де аналізували ймовірні сценарії закінчення навчального року, терміни ЗНО і вступної кампанії тощо. Утім кількість карантинних змін – величина надто непостійна, і не може не торкатися навчання. Так, 16 квітня МОН опублікувало лист щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого затвердження 2019-2020 навчального року. Що ж чекає на українських школярів цьогоріч?

ЗАКРУГЛЯЄМОСЬ?

Серед основних рекомендацій для педагогів т.в.о. міністра освіти Любомира Мандзій виділяє чотири основні моменти:

• організація найбільш зручних та прийнятних способів оцінювання (тематичного, семестрового та річного) учнів, які будуть доступні кожному. Це означає, що вчителі мають конкретно визначитися із розкладом і «місцем» проведення дистанційних занять, конкретизувати канали зв’язку зі школярами тощо. Учні і батьки, звісно, мають бути інформовані про це заздалегідь;

• оформлення всіх свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень і табелів та організація їх безпечної видачі не пізніше 15 червня. Учням 1-8 та 10 класів рекомендується надіслати копії документів на е-пошти із подальшим врученням оригіналу у вересні. Для дев’ятикласників мають розробити і затвердити графіки видачі свідоцтв із дотриманням протиепідеміологічних вимог;

• утримання від проведення випускних вечорів та останніх дзвоників;

• обов’язкове проведення вхідного оцінювання в 2-11 класах на початку нового навчального року. Це потрібно, щоб зрозуміти рівень засвоєння матеріалу учнями на карантині.

Документ дає зрозуміти, що, швидше за все, до «живого» навчання школярі цьогоріч уже не повернуться. Це стосується всіх, крім одинадцятикласників – «найстаршенькі» закінчуватимуть навчання залежно від епідеміологічної ситуації. Крім того, відповідно до наказу МОН від 30 березня 2020 року, учні 4 та 9 класів звільняються від державної підсумкової атестації із відповідними позначками у документах про освіту.

ЗНО ж відбудеться у будь-якому випадку, але, безперечно, із певними змінами в його організації. Конкретні дані про нього, як і дати проведення, стануть відомими пізніше.

Закінчитися карантинний навчальний рік має так само, як і будь-який попередній – до кінця травня. Після цього розпочнуться літні канікули.

ДИСТАНЦІЙНО-ОСВІТНЯ ЛЕБЕДИНЩИНА

Як же насправді відбуваються події в освіті, зокрема в нашій, лебединській? Загалом, за словами батьків, справи йдуть «зі скрипом». На це впливає і той фактор, що не всі вони вільно володіють ґаджетами або ж шкільною програмою. А в районі, насамперед, нарікають на неналежний рівень інтернет-покриття. Також говорять про те, що чомусь дехто сприйняв карантин як великі канікули та розслабився. Діти вважають «дистанційку» іграшкою, та досить тривалий час таких «іграшок» дає про себе знати: вони хочуть кинути «науку» і зайнятися цікавішим, смішнішим, рухливішим. І, звісно, вчителі та батьки мають заохотити, привчити бути дисциплінованими. Але чи це легко? Ось що говорять про дистанційне навчання педагоги.

Лариса ХИЖНЯК, класовод 3 класу, вчителька початкових класів Лебединської ЗОШ№1:

– Дуже хочу побачити своїх дітей! У мене їх 41. Але ситуація вимагає… Мені, як учителю, досить складно, адже я звикла дивитися в очі всій малечі. Вони ж так краще сприймають кожну букву, кожну цифру. Та й, відверто кажучи, батьки також «награлися» в дистанційне навчання. Спочатку це захоплювало, а тепер іноді просять перерви, іноді затримуються із виконанням домашніх завдань. І я все розумію! Почалися городи, дехто з батьків працює навіть у карантинних умовах, втомилися й дітлахи «спілкуватися» зі смартфоном чи монітором. Є складнощі і в подачі нового матеріалу, бо поки було повторення, справи йшли швидше. Учень початкової школи потребує, аби поряд був дорослий і пояснював, розповідав, показував. А тепер, користуючись різними платформами, сайтами (адже кожен вчитель має свою сторінку на сайті школи), намагаємося якось спільно донести до малюка, як правильно писати, читати. Вони надсилають мені свої виконані домашні роботи через соцмережі, у вайбері. Я оцінюю, а поряд із оцінкою пишу, на які помилки слід звернути увагу. Найкраще прий-мати вірші напам’ять. Отоді я їх розхвалюю, кожному роблю компліменти, називаю найкращими учнями. Ми обов’язково витримаємо це випробування, повернемося до класу 1 вересня і станемо відмінниками!

Наталія ЛОГВИНЕНКО, класна керівниця 6-А класу, вчителька англійської мови Лебединської ЗОШ№1:

– Дистанційне навчання – це як виклик сучасності підтвердити готовність до змін в системі освіти України. Взаємозв’язок з учнями, батьками, колегами підтримуємо онлайн. Завдання діти отримують за шкільним розкладом, і, виконавши їх, надсилають для перевірки на е-пошту. Як учителька іноземної мови, я підтримую інтерес учнів до вивчення англійської. В організації навчання користуюся різними інтернет-ресурсами, зокрема платформою British Council, освітнім проєктом «На урок», спільнотою активних освітян «Вcеосвіта» тощо.

Однією з проблем, звичайно, є можливості учнів працювати в інтернеті. Чимало дітей використовували ґаджети винятково для розваг, а із початком «дистанційки» їм довелося вчитися працювати із ними раціонально. Звісно, найлегше відповісти, що «у мене немає інтернету» чи «я не можу зареєструватися на потрібному сайті», але все ж більшість школярів прагнуть навчатися новому, і це – величезна перемога українських освітян.

Особисто я дуже сумую за моїми учнями. Коли такі рідні дитячі обличчя з’являються на моніторі комп’ютера і, усміхаючись, вітаються, у мене крається серце, що ми вимушені так спілкуватися. Утім перехід на дистанційне навчання скоріше став цікавим та пізнавальним, аніж важким. А ще ми з моїм 6-А класом на карантині організували відеофлешмоб #сумую-завчителями. Діти розповідали, за що люблять конкретних викладачів і їхні уроки, зізнавалися, що вже хочуть повернутися за парти. Якими оригінальними й креативними виявилися мої школярики! Це щось неймовірне! Вони дуже сумують за школою, вчителями, друзями.

Ганна КОВІНЬКО, вчителька математики Рябушківського НВК:

– Математика – особлива наука. Кожен має щодо неї різні можливості. Вона піддається не кожному навіть у прямому спілкуванні на уроці, а що вже говорити про дистанційне навчання. Але ми не втрачаємо віри, працюємо як із дітьми, так і з батьками, пояснюємо індивідуально, використовуємо різні платформи. Є відеоуроки, підручники, багато допоміжних наукових сайтів, де можна знайти інформацію. Хто по-справжньому зацікавлений у здобутті знань, той шукатиме відповіді, а захоче пояснень, будь ласка – поспілкуємося, знайдемо правильне математичне рішення. Особливо складно без живого спілкування донести новий матеріал. Через вайбер та соцмережі знаходимо точки дотику, перевіряємо домашні завдання, виправляємо помилки, загалом, вчимося працювати дистанційно всі: і вчителі, і учні, і батьки. На жаль, інколи бувають проблеми із доступом до інтернету, тож пробуємо деякі інші варіанти. Математика сьогодні потрібна. Із наступного 2021 року вона стане обов’язковою до здачі на ЗНО, як і українська. Тож її необхідно вчити тому, хто має мету, хто думає про подальше навчання. А вересень наступного навчального року продемонструє рівень знань та роботи протягом терміну дистанційного навчання. Та головне – щоб ми повернулися до школи здоровими.

І щодо контролю роботи протягом дистанційного навчання. Сьогодні немає змоги методисту чи інспектору відділу освіти відвідати урок, визначитися із оцінюванням роботи вчителя та рівнем знань учня. Як повідомили із відділів освіти міськвиконкому та райдержадміністрації, там володіють ситуацією щодо кожного учня міста і району, знають його можливості, знайомі з його оцінками.

«Оскільки школи працюють в автономному режимі, вся інформація передається вчителями дирекції школи онлайн. А потім – до нашого відділу. Всі учні охоплені навчанням, – зазначає начальник відділу освіти міськвиконкому Тетяна Гримайло. – Є сайти шкіл, є групи в соцмережах, навіть в окремих класах, де проходить обмін думками, даються поради щодо засвоєння матеріалу та виконання домашніх завдань. Батьки з розумінням сприймають таке навчання, адже жодного дзвінка зі скаргами до нас не надходило. Навчальний рік закінчується. Ми готові до загального оцінювання знань учнів. Уже замовлені документи про закінчення школи. Єдине – ще не зовсім визначилися з урочистими подіями у житті випускників та школярів загалом».

Подібна ситуація і в навчальних закладах району. «Як учні працюють дистанційно, так і вчителі спілкуються в такому ж режимі, – повідомляє начальник відділу освіти райдержадміністрації Людмила Дудченко. – Із директорами та адміністрацією шкіл і навчально-виховних комплексів організовані інформаційні щотижневі онлайн-наради. Проводяться консультації, даються рекомендації. Всі учні завжди на зв’язку. Проблем із цим немає. Ми знаємо, скільки школярів навчається, виконує чи не виконує домашні завдання, у кого яка ситуація в родині, хто пропускає заняття і з яких причин. Це сьогодні потрібно, адже початок нового навчального року не змусить себе чекати. Він виявить прогалини у нашій роботі. Тож слід працювати!»

Звісно, до освітньої теми ми повернемося ще неодноразово. Як мінімум – хоча б для підбиття підсумків такого незвично-карантинного навчального року. Сподіваємося, що і учням, і вчителям вистачить терпіння й сил гідно пройти цей освітній відрізок, прочинивши двері у запашне й таке довгоочікуване літо.

Освітні зміни вивчали Олена БОНДАРЄВА й Олена ВЄЧКАНОВА