За помилки доводиться платити

Власне, ця життєва мудрість зовсім не нова, мабуть, тому і є мудрістю, даруйте за тавтологію. І хоча у коронавірусному контексті про помилки говорять дуже рідко, безглуздо заперечувати, що вони вже допущені, і хтозна, скільки їх ще буде. Чому не працюють попередження та роз’яснення щодо недопущення розповсюдження коронавірусу, з’ясовуватимемо у сьогоднішній «Темі дня».

«Червона» зона – вхід у потяг заборонено». Такими словами із понеділка тернопільців зустрічають провідники потягів. … Проте серед мешканців міста чимало невдоволених. Люди переконані – такі обмеження створюють незручності».

«7 вересня через виявлення у технічної працівниці коронавірусної інфекції, Кролевецька ЗОШ №2 тимчасово перейшла на дистанційну форму навчання. Ще троє технічних працівників поміщено на самоізоляцію з 7 до 11 вересня. … У зв’язку із ситуацією, для учнів навчального закладу запроваджено дистанційну форму навчання до кінця тижня».

«Одеська обласна державна адміністрація через поширення COVID-19 наполягає на посиленні в регіоні карантину. … «Сьогодні ми звернулися до комісії з ТЕБ та НС для повернення сценарію «квітневого» карантину. Напевно, тоді буде трохи легше і медикам. Увійдемо в карантин, щоб люди зрозуміли, що повинні жити з цим вірусом».

Це – лише незначна частина повідомлень із українських ЗМІ про результати нехтування карантинними правилами.

У таких невтішних реаліях нині доводиться жити мешканцям згаданих та багатьох інших міст і селищ України. За інформацією пресслужби Міністерства охорони здоров’я, станом на 8 вересня ситуація із поширенням COVID-19 не дозволяє послаблювати карантин у 18 регіонах України. Так, за даними МОЗ, до послаблення карантину не готові: Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська, Чернівецька області, а також м.Київ.

Нині найбільше добове збільшення кількості хворих спостерігається у Києві – 235, у Харківській області – 230 (Харків – 180), у Одеській області – 196 (Одеса – 96), у Львівській області – 192, у Тернопільській області – 190, в Івано-Франківській області – 160.

Починаючи від 7 вересня, ковідні правила поведінки змінилися і для Лебедина. Адже із понеділка наше місто перебуває у «жовтій» карантинній зоні. Це стало відомо після оновлення зон епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Так звані «зони зараження» оновили 3 вересня на позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Спільно із Лебедином до «жовтої» зони на Сумщині потрапили м.Ромни, Білопільський, Кролевецький, Недригайлівський та Сумський райони. Обласний центр і надалі перебуватиме у «помаранчевій».

Між іншим, про «входження» Лебедина до «жовтої» зони із тиждень тому повідомила низка сумських ЗМІ. Однак інформація тоді не підтвердилася ні у центральних, ні у місцевих джерелах.

Для перебування у «жовтій» зоні характерно:

носіння захисних масок у громадських місцях; дотримання соціальної дистанції між людьми у 1,5-2 м; часте миття рук, у разі неможливості – використання антисептика; проведення масових заходів із розрахунком 1 особа/5 кв.м; заповненість кінотеатрів і театрів не більше, ніж на 50%; заборона проведення концертів, окрім організованих закладами культури і для яких концертна діяльність протягом останнього року є основним видом діяльності; заборона роботи дискотек, розважальних закладів, нічних клубів, закладів громадського харчування з організацією дозвілля; перевезення пасажирів у громадському транспорті тільки на сидячих місцях; обмеження на відвіду-вання установ соціального захисту, в яких перебувають люди літнього віку.

Новий «колір» Лебедину дістався, безперечно, через збільшення кількості інфікованих коронавірусом.

Щодо останніх лебединських випадків, то 31 серпня до нашої статистики (по місту) додалося 2 хворих, за 5 вересня – ще 4. А надвечір 7 вересня захворювання підтвердили ще у 2 лебединців. У районі ситуація, на щастя, лишається стабільною – за час пандемії зареєстрований на початку серпня 1 хворий (с.Валки).

Як повідомив телефоном завідувач Лебединського міськрайонного відділу ДП «Сумський ОЛЦ МОЗ України» Василь Брага, наразі по Лебедину з початку пандемії зафіксовано понад два десятки випадків зараження COVID-19:

– На ранок 8 вересня підтверджено 23 випадки захворювання серед жителів Лебедина. Від початку реєстрації хворих, 3 особи інфікованих коронавірусом були госпіталізовані до лікувальних закладів, 20 хворих  перебували на самоізоляції. Зареєстровано 10 випадків одужання із числа інфікованих.

Що ж до шляхів зараження, то значна частина останніх випадків пов’язана з інфікуванням рідних та близьких попередніх хворих.

Коли вчергове потрапляєш у ЗМІ на коронавірусну статистику, мимоволі згадуєш перші дні березневого «жорсткого» карантину. Тоді Лебедин здавався напівпустим і виглядав доволі незвично. Пізніше уведення таких кардинальних обмежень стали називати помилкою. Бо ж усі без винятку сфери життя зазнали змін і, насамперед, економіка. Але, мабуть, саме визнання карантину помилкою і призвело до помилок сьогоднішніх. Вони, найперше, виявляються у нашому переважно недбалому ставленні до профілактики та запобігання коронавірусу. Нині навряд чи хтось зможе назвати справді дієвий спосіб переконати громаду у необхідності дотримання карантину. Але ж даруйте, невже поява 23 хворих не є достатнім аргументом для переоцінки свого ставлення до хвороби? Тим більше у час, коли почали працювати освітні заклади, і хвороба однієї людини може спровокувати зараження сотень, а то й тисяч контактних осіб.

Сказане можна сприймати по-різному. Хтось назве це зайвим галасом, хтось у поширенні хвороби вбачає чергову «змову». Так, цей карантин уже всім обрид. Але коронавірус є, і небезпека його поширення тамасової появи ускладнень триватиме ще довго. І по який бік червоної лінії можна опинитися завтра, не знає ніхто. Зробити ж правильний висновок і не допускати помилок ще не пізно, бо життя того варте.

Євген Шульга, Олена Вєчканова