Встигніть отримати допомогу

Лебединські підприємці вже вдруге за останні пів року змушені припинити свою діяльність через введення на Сумщині «червоного» рівня епідемічної безпеки через поширення коронавірусної хвороби. У грудні минулого року через загальний «локдаун» підприємців уже опинялися в такій ситуації. І ось неприємна історія повторилася знову: не працюють промислові магазини і промисловий ринок. Держава зголосилася допомогти їм коштами. Наприкінці минулого року Уряд України вперше виплатив грошову допомогу непрацюючим підприємцям і готовий зробити це вдруге. Вони знову можуть отримати 8 тисяч гривень. Сьогоднішня «Тема дня» пояснить, хто може претендувати на допомогу, і підкаже, як це правильно зробити, не витрачаючи часу та нервів.

Ще 24 березня 2021 року Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №5300 «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Пропонувалося забезпечити за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів виплату допомоги застрахованим особам, які втрачають частину заробітної плати чи доходу в разі запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів.

Нагадаємо, що під час попереднього «локдауну» матеріальною допомогою у сумі 8 тисяч гривень змогли скористатися майже пів мільйона українців на загальну суму 3,64 млрд. гривень.

Менше ніж за тиждень після подачі президентського законопроєкту Верховна Рада України на своєму засіданні 30 березня підтримала його за основу і в цілому. Одразу після цього Прем’єр Денис Шмигаль доручив Мінекономіки розробити необхідні документи, щоб підприємці могли подавати заявки на отримання держдопомоги через портал «Дія».

Аби отримати гроші, треба подати заяву в електронній формі через «Дію» не пізніше 30 днів із дня запровадження посиленого карантину на території регіону. Нагадаємо, що Сумщина та ще деякі області в «червону» зону потрапили 24 березня 2021 року. Якщо ви проводите діяльність в області, яку було віднесено до «червоної» зони протягом лютого – березня 2021 року, то можете подати заяву до 18 травня 2021 року. Закон про надання держдопомоги набув чинності 9 квітня.

Допомога виплачується у розмірі 8 тисяч гривень одноразово. Окрім гарантованої державної допомоги, ФОПи та наймані працівники, зможуть додатково одержати виплати з місцевих бюджетів, якщо орган місцевого самоврядування ухвалить відповідне рішення. Але, як повідомила «ЖЛ» начальник фінансового управління виконкому Лебединської міської ради Людмила Чичина, міська рада Лебединської громади не приймала такого рішення.

Варто зазначити, що застрахована особа має право на отримання допомоги лише на підставі самостійного звернення і вона має бути:

– найманим працівником суб’єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з ЄДР станом на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності (його має затвердити КМУ),

– або ФОПом, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з ЄДР станом на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності.

Зареєструватися можна як через додаток «Дія», так і через портал «Дія». Як підказує практика, легше це зробити через додаток, але для цього необхідно мати смартфон. Тож самостійно оберіть шлях подачі відповідної заяви.

Як отримати виплату через портал «Дія»

• Спершу потрібно зареєструватися або авторизуватися в кабінеті громадянина на diia.gov.ua. за допомогою електронного підпису або BankID.

• У розділі «Послуги» обрати «Одноразова матеріальна допомога ФОП та найманим працівникам».

• Портал перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги.

• У заяві зазначити: прізвище, ім’я та по батькові, дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію і номер паспорта.

• Зазначити адресу реєстрації.

• Додати номер банківського рахунку за стандартом IBAN.

• Перевірити та надіслати заповнену заяву.

• Очікувати повідомлення про нарахування виплат.

Як отримати виплату через додаток «Дія»

Для цього необхідно увійти в додаток та обрати розділ «Послуги», натиснути на «Одноразову допомогу». Система перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України. Далі потрібно ввести номер свого гривневого рахунку у форматі IBAN та очікувати сповіщення про опрацювання заяви.

Важливо знати, що застраховані особи несуть повну відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги. У разі виявлення недостовірних відомостей, сума допомоги підлягає поверненню.

Із 19 квітня 2021 року на єдиному порталі «Дія» почалася реєстрація заявок на отримання державної допомоги і лише за перший день було зафіксовано подачу 116 заявок. Всього на одноразову матеріальну допомогу для підприємців та найманих працівників від держави у 2021 році з держбюджету було спрямовано 1,4 млрд. гривень. У цілому очікується, що послугою скористаються 1,6 млн. громадян.

Не варто усім найманим працівникам та ФОПам розраховувати на державну допомогу, адже компенсації не отримають ті, хто працює за сумісництвом та чия зарплата за останні три місяці перевищує 30 тис. гривень. Також на виплати не зможуть претендувати співробітники, роботодавець яких не сплатив ЄСВ за всі місяці відповідного кварталу.

Серед ФОПів компенсацію не отримають підприємці, державна реєстрація яких становить менше трьох місяців і ті, хто сплатив ЄСВ менш ніж за шість місяців. Крім того, виплати не передбачені для осіб, чия діяльність не потрапила під обмеження та випадки, коли ФОП є найманими працівником.

Під час розмов із лебединськими підприємцями доводилося чути різні думки з приводу того, що їх залишили без роботи (у 2020 році в Україні закрилося 232 тисячі ФОПів). Не всі з них під час спілкування погодилися називати свої імена, але загальна думка існує. Дуже багато підприємців не бажають отримувати допомогу, бо думають, що слідком за нею почастішають перевірки їхнього бізнесу. А вже, мовляв, контролюючі органи знайдуть, до чого причепитися. Підприємці несуть величезні збитки, і ці 8 тисяч гривень допомоги їх не покриють. Хоча деякі з лебединських підприємців і раділи з приводу несподіваної допомоги, адже за всі попередні роки держава ніколи цього не робила. Погодився поспілкуватися  із «ЖЛ» голова громадської організації «Спілка підприємців Лебединщини» Ігор Губар, який вкрай занепокоєний ситуацією, що склалася із лебединськими підприємцями: «Держава думає, що цією виплатою допоможе вижити представникам малого бізнесу? Це навряд чи. Ось тільки погляньте і порахуйте. Підприємець має кожного місяця сплатити податків десь приблизно на суму 2200 гривень, незважаючи на те, працює він чи ні. Якщо за останні 3 місяці ви цього не зробили, можете не розраховувати на допомогу. Якщо ви маєте борг зі сплати податку, то податківці після закінчення карантину можуть подати на підприємця в суд за борги. А якщо сума боргу сягає десятків тисяч гривень, то судові виконавці можуть арештувати не тільки рахунки, а й майно підприємця. Що робити далі? Я, як і решта підприємців Лебединщини, які ще в грудні минулого року зареєструвалися в «Дії», протягом 6-7 днів тоді отримали допомогу. Цього разу я теж зареєструвався на порталі «Дія», але минуло 10 днів, а обіцяної допомоги не отримав, хоча податки маю сплатити без затримки. Прикро, що держава не хоче суттєво допомогти українським підприємцям, а робить усе, щоб ФОПи закривалися».

Та навіть у таких умовах лебединські підприємці готові отримати допомогу. Але більшість з них не знає, як це зробити. Дуже добре, що серед нас є такі люди, які абсолютно безкоштовно готові допомогти своїм колегам зареєструватися і подати заяву для отримання допомоги. «ЖЛ» дізналася, що таку допомогу надає підприємець із 15-річним стажем Тетяна Звягольська. «Так, я справді готова абсолютно безкоштовно допомогти кожному, хто до мене звернеться, – зазначила Тетяна Сергіївна. – Працюю за адресою: площа Соборна, 1 у приміщенні ломбарду і прийму кожного, кому потрібно зареєструватися в додатку «Дія». Але прошу всіх попередньо домовитися про зустріч телефонами: 099-553-73-35 та 095-889-60-82».

Сподіваємося, що наша інформація стане в нагоді як підприємцям, так і найманим працівникам. І вони скористаються допомогою від держави. Варто лише вірити, що карантин із своїми обмеженнями закінчиться і кожен запрацює на повну потужність та допоможе собі, своїй родині, місту і усій державі.

Ігор КОЛЄСНІКОВ