ВПЕРЕД, ДО НАВЧАННЯ – як підготували навчальні заклади громади до навчального року

Ось так і промайнули спекотні дні літніх канікул. Прийшов час збирати портфелі дітлахам до школи. Лише 5 днів залишається до першого осіннього свята – Дня знань, який разом із вчителями і вихователями зустрінуть 4764 дошкільники та учні. Вперше освіта Лебединщини розпочне новий навчальний рік такою потужною армією здобувачів знань. Сподіваємося, що всі вони вже готові завітати до своїх шкіл та дитсадочків. А от чи готові до нового освітнього старту всі заклади, поговоримо в сьогоднішній «Темі номера».

Отже, наступної середи дітвору чекатимуть відремонтовані класи та групові кімнати, і галаслива малеча заповнить їх з великим бажанням вчитися далі. Хоча деякий час тому всесвітніми і необмежними просторами Інтернету «блукала» фейкова інформація щодо скасування навчального процесу в закладах освіти України. Дехто повірив їй і глибоко помилився, адже міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет наголосив: «При будь-якому рівні епідемічної небезпеки освітній процес триватиме. Якщо заклад освіти не зможе працювати в очному форматі, буде організовано інші форми (змішана чи дистанційна), та діти продовжуватимуть навчання». А ще очільник МОН зауважив, що наприкінці жовтня, коли на часі загальні респіраторні захворювання, пов’язані з переохолодженням на тлі ослаблення імунітету і респіраторних захворювань, можливо, очікуються хвилі епідемії. Відповідно, у цей період окремі заклади можуть переводитися на «дистанційку». Сергій Шкарлет зазначив, міністерство має тверду позицію, що дитячі садки, спеціальні установи і 1-4 класи в обов’язковому порядку мають навчатися очно. Бо, на його думку, перші навички потрібно здобувати у безпосередньому спілкуванні з учителем.

Отже, на Лебединщині запрацюють всі навчально-виховні заклади. До відома громади, відділ освіти виконавчого комітету Лебединської міської ради зупинив свою роботу. Відтепер, із 16 серпня 2021 року зареєстровано Управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Лебединської міської ради, яке перебуває за адресою: м.Лебедин, площа Соборна 1/1. Тимчасово виконує обов’язки начальника управління Вікторія Нечипоренко.

У нашій міській громаді функціонують 9 закладів дошкільної освіти та 11 дошкільних відділень у закладах середньої освіти, розраховані на 1193 місць, у яких виховується 1038 дошкільників. У 3 закладах дошкільної освіти функціонують 3 логопедичні групи для дітей із вадами мови, в яких логопедичну допомогу отримують 44 дитини. Шестеро дітей з особливими освітніми потребами виховуються у 4 інклюзивних групах.

Також у громаді працюють 19 закладів загальної середньої освіти. За перспективною мережею, в них навчатимуться 3726 школярів. Планується відкрити 22 перших класи, до яких зараховано 345 учнів. Сьогодні триває набір учнів до 10 класів закладів загальної середньої освіти. На навчання вже подали документи 166 учнів. У 2021-2022 році функціонуватимуть 42 інклюзивних класи, в яких здобуватимуть освіту 62 учні.

У всіх без винятку закладах освіти проводиться належна робота щодо покращення та зміцнення матеріально-технічної бази. У 2021 році для проведення ремонтних робіт у закладах освіти виділено кошти у розмірі 1213664 гривень, із яких 989216 гривень – кошти місцевого бюджету. Вони забезпечені меблями відповідно до віку та зросту дітей, а при необхідності ремонтуються та поновлюються. Задля надання якісних освітніх послуг учасникам освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти проводяться заходи щодо обладнання освітнього середовища Нової української школи. Завершена тендерна процедура із закупівлі 282 комплектів учнівських одномісних парт та стільців для учнів перших класів на суму 274900 гривень. Класні кімнати перших класів укомплектовані учнівськими партами та стільцями.

Харчоблоки закладів освіти оснащені гарячою водою від бойлерних установок, проточною холодною водою та столовим посудом відповідно до потреби. Освітні заклади мають внутрішні санітарні вузли. В усіх закладах дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти проведені поточні косметичні ремонти приміщень. Так, у закладі дошкільної освіти «Чайка» проведено заміну ламп освітлення, придбано насосну станцію для гідравлічних випробувань; у «Калинці» проведений частковий ремонт системи водопостачання; у Лебединському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 замінено підлогу у першому класі та у кабінеті медичної сестри; у ЗЗСО І-ІІІ ступенів №3 облаштовано підвісну стелю у класній кімнаті початкової ланки, встановлена вентиляція підвального приміщення; у Павленківському ЗЗСО замінено лінолеум у роздягальні, двері у кабінетах фізики, німецької мови, актовій залі, учительській; у Межиріцькому ЗЗСО проведено облаштування замінених вікон; у Гринцівському ЗЗСО зроблено ігровий майданчик; у Лебединському ЗЗСО І-ІІ ступенів №4 відремонтовано вхід у підвал. До початку навчального року зроблять заміну трьох віконних блоків у навчальних кабінетах та дверей на металопластикові конструкції у Лебединському ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 7.

Батьків, звичайно ж, цікавить питання готовності шкіл та дитсадків до опалювального сезону. Власні газові міні-топкові  мають «Калинка», «Сосонка», Центр позашкільної освіти. 9 закладів освіти опалюються централізовано, а на твердому паливі працюють 14 шкіл та 4 дошкільні установи. Заплановано придбати 3285 кубометрів дров за рахунок коштів місцевого бюджету на загальну суму  2929,475 гривень. Планується також капітальний ремонт системи опалення у школах №№3, 4. Для цього вже виготовлена проєктно-кошторисна документація.

Ще в минулому навчальному році чотири заклади загальної середньої освіти запровадили пілотний проєкт «Зручне навчання». У школі №5 навіть були створені умови для здобуття всіма учнями якісної та доступної освіти. Відповідно до Програми «Спроможна школа для кращих результатів» був розроблений проєкт для придбання чотирьох мультимедійних комплексів. Наразі він схвалений і очікується субвенція на виконання запланованого. Загальна сума коштів складає 314400 гривень, співфінансування місцевого бюджету – 95820 гривень. Також із місцевого бюджету для закладів загальної середньої освіти №1,5,7 були виділені кошти у сумі 305000 гривень для придбання шести мультимедійних комплексів. Тривають тендерні процедури із закупівлі 21 мультимедійного комплексу (інтерактивні дошки та короткофокусні проектори) на загальну суму 733274 гривень, 22 ноутбуки та 22 багатофункціональних пристрої на загальну суму 583000 гривень. Важливим фактором для роботи закладів освіти є те, що всі вони забезпечені комп’ютерною технікою та стовідсотково під’єднані до мережі Інтернет. У кожного з них створено власний вебсайт.

Без сумніву, лебединська освіта гідно представлена талановитими педагогами, а учні закладів освіти є переможцями та призерами різноманітних конкурсів та олімпіад. І сподіваємося, що нічого не завадить їм і в подальшому все вище і вище піднімати планку якісної освіти нашої Лебединської громади.

Готовність закладів освіти Лебедищини до нового навчального року вивчав Ігор КОЛЄСНІКОВ