Вони не винні, що безпритульні

Так, сьогодні не Всесвітній день домашніх улюбленців чи День захисту тварин. Але нагадати, що серед нас живуть наші брати менші, і що вони –  живі істоти, такі ж, які і люди, не буде зайвим. Колись людство їх приручило і фактично зробило залежними. А тепер чомусь ми часто забуваємо про свої обов’язки щодо тих, кого приручили. Вранці проводжають на роботу: кіт на порозі будинку, а вірний пес – біля воріт, весело крутячи хвостом. Та чим далі йдеш вулицею, частіше зустрічаєш зграю колись домашніх улюбленців. Вони вже здичавіли, стали менш керованими, інколи й агресивними у пошуках їжі. Які тільки слова не спадають на думку, коли повз таку зграю спокійно не можна пройти… Сьогоднішня «Тема дня» намагатиметься розібратися в деяких аспектах безпечного життя безпритульних собак та поміркує з приводу того, як зробити так, щоб вони врешті знайшли свої домівки.

Люди часто шукають друзів серед чотирилапих, та й не тільки. Нині вусатих і вухатих утримують майже в кожному дворі, у багатьох квартирах. Та, на жаль, часто вони стають не потрібними господарям і потрапляють на вулицю. І вже тоді поглядають на незнайомих перехожих з надією отримати принаймні шматок хліба, або недоїдений пиріжок. Кожен із нас сприймає такі прохання по-різному: хто ділиться, хто злиться і відходить, а хтось вдається до більш радикальних дій.

Як правило, ці покинуті чотирилапі нікому не потрібні. Та є люди, які бачать сенс життя у допомозі братам своїм меншим. Вони об’єднуються у товариства, намагаючись полегшити життя забутих та покинутих тварин. Всесвітнє товариство захисту тварин існує вже близько 40 років. Майже 10 років тому і у Лебедині створено громадську організацію «Лебединське товариство захисту тварин». Нині вона налічує 11 членів та 15 небайдужих волонтерів. Саме вони опікуються безпритульними тваринами, які опинилися на вулиці.

Ще у 2017 році члени товариства задумали запровадити програму реєстрації та чіпування домашніх і безпритульних собак. На їхню думку, це б унеможливило або звело б до мінімуму безвідповідальне придбання, а потім і викидання тварини на вулицю. Відомо, що існує певний алгоритм підрахунку кількості бродячих собак, і у великих містах їх можна підрахувати. У Лебедині, на жаль, це зробити вкрай важко. І, як би нам цього не хотілося, кількість бездомних тварин ніяк не зменшується. Проживаючи на вулиці, вони розмножуються, «збільшують свої популяції», залишаючись своє потомство тут же, на вулиці.  Можна задіяти ще один метод підрахунку – це створення бази даних тварин. Та для цього треба мати чималий матеріальний  і людський ресурс.

Але найкраще про безпритульних тварин скажуть ті, хто опікується їхнім життям. Зокрема, зоозахисниці – голова правління організації Алла Сімашова та її заступниця Карина Батютенко – повідомили «ЖЛ», що вся програма взаємодії із безпритульними тваринами повинна бути впроваджена на місцевому рівні, і одне із завдань органів місцевого самоврядування контролювати її виконання. «Варто не тільки звернути особливу увагу на життя безпритульних тварин, а й допомогти зробити їхнє життя комфортнішим, – зазначили вони. – Ми готові об’єднати зусилля задля мирного співіснування із ними. І не сидимо, склавши руки, нам є чим похвалитися. Якщо два роки тому вдалося простерилізувати 62 кішки та 36 собак, то вже наступного року ці цифри сягнули 93 і 76 відповідно. Ми постійно шукаємо нових господарів для покинутих тварин. У 2019 році прилаштували 130 особин, у минулому через карантин це було складніше зробити, але житло знайшли майже 100 тваринкам. Ми вдячні волонтерам і небайдужим людям, які допомагають власними силами і фінансами. Ще до карантину із однодумцями Романом та Яною Балухтами нам вдалося організувати виставки тварин, які відбувалися на головній площі Лебедина. І саме там ми віддавали у добрі руки маленьких котиків та собачок, знаходили тих, хто готовий нам допомагати. Звертаємося до влади, підприємців, просто всіх небайдужих та відповідальних людей! Ми потребуємо вашої підтримки! Нам потрібні і кошти на стерилізацію, і транспорт для доставки тварини до ветеринарної клініки, і приміщення для тимчасового утримання прооперованих тварин, і продукти для їхнього харчування. Пам’ятайте! Стерилізовані тварини безпечні. Під вашими вікнами більше не бігатимуть тічки агресивних собак, не «плакатимуть» від голоду цуценята, не зростатиме просто на очах їхня кількість. Беручи участь у стерилізації безпритульних тварин ви допомагаєте і собі, і своїм дітям, і своєму місту!»

Не стоїть осторонь від проблеми безпритульних тварин і міська влада. За словами головного спеціаліста з благоустрою відділу комунального господарства управління ЖКГ міськвиконкому Олександра Білика, затверджені відповідні принципи поводження з тваринами, що ґрунтуються на ст.4 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Насамперед, жорстоке поводження з тваринами несумісне із вимогами моральності й гуманності та спричиняє моральну шкоду людині; право власності та інші речові права на тварин у разі жорстокого поводження з ними можуть бути припинені відповідно до цього Закону. Також Закон забороняє жорстокі методи умертвіння тварин і передбачає відповідальність за жорстоке поводження з ними. А регулювання чисельності диких тварин і тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, здійснюється зокрема методами біостерилізації.

«За кошти міського бюджету на території Лебединської міської ради проводяться заходи щодо стерилізації безпритульних тварин, – розповідає Олександр Володимирович. – Починаючи з 2016 року на стерилізацію безпритульних тварин було виділено 47590 грн. За ці кошти простерилізовано 53 безпритульних тварини. У 2021 році з цією метою у міському бюджеті закладені кошти у розмірі 15000 грн. Наприкінці березня ми готували документацію для проведення спрощеної закупівлі необхідних препаратів. Заради вирішення проблеми безпритульних тварин у Лебедині міськвиконкомом підготовлено та направлено листи на адресу Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Асоціації міст України щодо законодавчої ініціативи з приводу запровадження обліку домашніх тварин та посилення відповідальності власників за неналежне їх утримання».

На жаль, практика показує, що у цій сфері нам ще знадобиться багато зусиль, аби якось контролювати кількість безпритульних тварин, яких із року у рік не меншає. Щоб хоч якось зменшити хаотичне їх збільшення застосовується багато методів. Надійним способом є стерилізація тварин. Це хірургічна операція, в результаті якої тварина втрачає здатність відтворювати потомство. Хто як не лікарі ветеринарної медицини найкраще розкажуть, як зробити щоб нащадки безпритульних тварин не бігали нашими вулицями.

Поспілкуватися із «ЖЛ» погодилася лікарка ветеринарної медицини із 28-річним стажем роботи Лариса Василенко. «Наша служба, а це міська дільниця ветеринарної медицини, яка розташована у Лебедині по вулиці Новопанасівській, 1, уже багато років займається лікуванням та проведенням різноманітних операцій для наших улюбленців. Крім стерилізації, ми робимо різні види щеплень лебединським тваринам. Працюємо на місці, виїжджаємо по домівках лебединців і пропонуємо зробити щеплення проти сказу, допомагаємо в усьому. Дуже приємно, що до нас їдуть звідусіль, щоб ми надали тваринам кваліфіковану допомогу. Тварин краще стерилізувати з настанням статевої зрілості,  починаючи із 6-7 місяців від народження. Ніякі таблетки не дадуть повної впевненості у результаті. Одна операція – і ваш улюбленець житиме у своє задоволення, і більше ніколи не залишить потомства, яке додасть головного болю. Операція сприятливо позначається на стані здоров’я і на характері тварин. Вони стають спокійнішими, ласкавішими, минає їхня агресія. Кастровані або стерилізовані тварини менше схильні до бродяжництва, вони не тікають з дому, адекватно поводяться на прогулянці. Ми готові допомогти всім, хто зателефонує: 066-517-08-62 (Лариса Василівна), 066-120-69-33 (Леонід Васильович) та 099-494-22-41 (Віталій  Володимирович)».

І насамкінець поради всім лебедицям, які все ж таки зіткнулися із незнайомими тваринами, насамперед собаками. Ніколи не дратуйте їх, намагайтеся обходити скупчення, не робіть різких рухів та різноманітних жестів у їхньому напрямку. Інколи собаки проявляють ігрову поведінку, яку не кожен може відрізнити від агресивної. Найчастіше тварини підходять до людей, щоб обнюхати і піти далі у своїх справах. Завжди залишайтеся спокійними, уникайте прямого погляду в очі і в жодному разі не намагайтеся тікати. Не повертайтеся до них спиною, не кидайте в них сторонні предмети. І запам’ятайте: не існує агресивних собак, такими їх роблять люди. Ніколи не бийте та не ображайте тварин. Виховуйте у себе і своїх дітей повагу, співчуття та відповідальність до братів наших менших. Не забувайте, собака – чудовий компаньйон і єдина тварина у світі, для якої життя людини цінніше за своє власне. Хочете перевірити? Візьміть собі маленьке цуценятко, виховайте його правильно і пересвідчитеся, що кращого товариша і друга вам не знайти!

І пам’ятайте, життя для безпритульних тварин – це постійна боротьба за виживання. І навіть якщо ви не маєте змоги надати притулок чотирилапому, не проходьте повз – ви також можете допомогти та хоча б трохи полегшити його існування. Наприклад, візьміть за звичку носити з собою пакетик корму. Коли зустрінете безпритульну кішку чи собаку, зможете відразу її почастувати. Залишайте для хвостатих на вулиці питну воду – це також питання життя, особливо у спеку. Спробуйте знайти для хвостатого безхатька дім. Сфотографуйте його та зробіть публікацію в соцмережах, розмістіть оголошення про пошук домівки всюди, де це можливо. Якщо ж зустріли хворого або покаліченого кота чи собаку, знайдіть змогу відвезти тварину до ветеринара.

Досліджували тему

Ігор КОЛЄСНІКОВ  та Олена БОНДАРЄВА