Військовий облік жінок: що треба знати

Із 1 жовтня 2022 року в Україні жінки окремих категорій у віці від 18 до 60 років повинні стати на військовий облік. Такий обов’язок з’явився із прийняттям наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року №313. Тож, розглянемо ряд питань, які виникають сьогодні у читачів. Зауважте, інформацію підготовлено станом на 16 серпня. 

Коли у жінки виникає військовий обов’язок?

Військовозобов’язаною особа стає з моменту постановки на військовий облік. Військовий облік для жінок не відрізняється від обліку чоловіків, оскільки наразі окремого порядку взяття жінок на військовий облік в Україні не встановлено. Тому до жінок застосовуватимуться ті ж правила, які існують для чоловіків, передбачені Порядком організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.12. 2016 р. №921.

Яким критеріям має відповідати жінка, щоб стати військовозобов’язаною?

Основні критерії:  вік від 18 до 60, придатність до військової служби за станом здоров’я, професія/спеціальність має відповідати тій, яка вказана у наказі Міністерства оборони України від 11.10.2021 р. №313. 

Варто зазначити, що жінка має право піти на військову службу навіть якщо має іншу професію/спеціальність.

Чи заборонять жінкам виїзд за кордон після того, як вони стануть на облік?

Так, для військовозобов’язаних жінок, як і для чоловіків, під час воєнного стану виїзд за кордон обмежений. Виняток – особи, які не підлягають мобілізації, згідно зі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Які є підстави відстрочки військовозобов’язаних жінок від призову на військову службу під час мобілізації?

Основні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаної жінки такі ж, як і для військовозобов’язаного чоловіка. Вони визначені статтею 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Серед них, наприклад: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років; жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років; зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду; жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та інше.

Які строки постановки на облік?

Граничні терміни постановки на облік жінок наразі не зазначені. За наказом Міноборони, процес офіційно стартує 1 жовтня 2022 року і проходитиме у територіальних центрах комплектування та соціальної допомоги (ТЦК та СП) за місцем проживання.

Яке існує покарання за порушення наказу про військовий облік?

Як мінімум до завершення 2022 року відповідальність за недотримання наказу про військовий облік для громадян та підприємств не передбачена. Цей період визначено як перехідний. Після його закінчення можуть бути введені штрафи.

Тож у підсумку жінкам, які планують стати на військовий облік, рекомендуємо підготувати всі потрібні документи та слідкувати за можливими змінами порядку обліку та додатковими умовами.

Тонкощі військового обліку жінок з’ясовувала завідувач сектору «Лебединське бюро правової допомоги» Євгенія ЛОГВІНЕНКО

За безоплатною правовою консультацією ви можете звернутись до сектору «Лебединське бюро правової допомоги» за адресою: м.Лебедин, пл.Соборна, 29, тел. (05445) 2-14-12.