Відсторонений…або Локдаун для невакцинованих

Із понеділка в Україні запрацювало нове правило, викликане пандемією COVID-19. Працівників певних професій без посвідчення вакцинації почали відсторонювати від роботи. Кому нині забороняють займатися улюбленою справою, які наслідки відмови від вакцинації та інші аспекти нововведень, розглянемо у «Темі дня».

Із 8 листопада не всі можуть потрапити на своє робоче місце. І не лише через неможливість скористатися транспортом у зоні посилених карантинних обмежень. Від цієї дати набрав повної чинності наказ Міністерства охорони здоров’я, яким затверджено перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. Прийнятий документ за №2153 ще 4 жовтня 2021 року. Тож аби реалізувати його вимоги, роботодавці мали понад місяць, а працівники, відповідно, мали визначитися: вони вакцинуються  і продовжують працювати, чи змушені будуть прийняти відсторонення від роботи.

Звісно, вимоги згаданого наказу стосуються не всіх українців, які працюють. Документом визначено, що обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19 підлягають працівники центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів, закладів освіти та наукових установ, незалежно від типу та форми власності. Стосуються вимоги постанови про обов’язковість профілактичних щеплень і територіальних підрозділів  центральних органів виконавчої влади.

Так, заступник начальника відділу обслуговування громадян №8 (сервісний центр) ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області Світлана Бундюк запевнила, що всі співробітники, які працюють на території Лебединщини, вакциновані і мають відповідні сертифікати. Тож до відсторонення від роботи працівників ПФУ справа не дійшла. Сьогодні цей підрозділ продовжує роботу у звичному режимі з дотриманням усіх карантинних вимог.

Водночас Світлана Бундюк зауважує, що на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням ч.1 ст.94 Кодексу законів про працю України, ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» та ч.3 ст.5 Закону України «Про державну службу» (без збереження заробітної плати). Відповідно сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не здійснюється і такий період до страхового стажу не зараховується.

Не вдавалися до відсторонення працівників і у Лебединській міськрайонній філії Сумського обласного центру зайнятості. За словами заступника директора установи Оксани Борулько, усі працівники вакцинувалися. Закликають у центрі зайнятості до вакцинації і своїх відвідувачів. Адже попри уведення на території усієї Сумщини, і Лебединщини зокрема, «червоного» рівня епіднебезпеки, прийом громадян продовжується. Хоча, звісно, не обходиться без дотримання карантинних вимог – носіння захисних щитків, дотримання соціальної дистанції тощо.

Освітянської спільноти, хоч вона і не належить до підрозділів виконавчої влади, обов’язковість вакцинації теж стосується. Щобільше, ця вимога стосовно саме працівників закладів освіти прямо передбачена постановою.  І, на жаль, у цій сфері без відсторонення, не обійшлося.

– Невелика кількість працівників усе ж надали відповідні довідки, які унеможливлюють проведення щеплення, але із 1222 працівників освітніх закладів Лебединщини, довелося відсторонити 11. Мова, власне, не лише про вчителів. Серед відсторонених технічні працівники, вихователі дошкільних закладів, – пояснює виконувач обов’язків начальника місцевого управління освіти, молоді і спорту Вікторія Нечипоренко. Серед причин відмови підлеглих від вакцинації посадовиця називає, насамперед, небажання вакцинуватися через побоювання наслідків. Однак і повернутися до роботи, а відповідно й отримувати заробітну плату, й займатися улюбленою справою, відсторонені працівники зможуть не раніше, аніж те дозволяє законодавство – після вакцинації.

Держава вимагає від роботодавців не допускати до роботи співробітників, які не пройшли обов’язкову вакцинацію від COVID-19. У випадку ж порушення цієї вимоги на посадовців, які попри заборону допустили до роботи невакцинованих, чекає штраф.

Варто зазначити, що за наявності абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень проти СOVID-19 нові обмеження не застосовуються. Однак для цього, працівники мають надати медичний висновок про ці протипоказання до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я.

Протипоказання врахувати

Напередодні початку відсторонення МОЗ оприлюднило перелік протипоказань та застережень щодо COVID-вакцинації. Як зазначається у роз’ясненні головної медичної установи країни, протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або лікуючий лікар. Загалом, протипоказання до вакцинації можуть бути абсолютними, тобто, коли людині не можна робити щеплень взагалі, або тимчасовими. Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У цьому випадку пацієнтові буде рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності. Якщо у пацієнта є алергія на один із компонентів вакцини від COVID-19, йому також слід щепитися іншою вакциною.

Також є таке поняття як «застереження» або «вакцинація з пересторогою». Тут мова йде про випадки, коли рішення щодо вакцинації приймає лікар з урахуванням переваг над ризиками від щеплення та захворювання на COVID-19.

Тимчасовими протипоказаннями є:

гострі захворювання з підвищенням температури понад 38,0 °C. Вакцинація може бути проведена після одужання та за відсутності ознак гострої хвороби. Довідка видається на термін до 2 тижнів від початку захворювання;

●лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою. Вакцинація може бути проведена через 90 днів після закінчення курсу терапії. Термін дії довідки – 3 місяці;

●введення вакцин проти інших інфекційних хвороб. Вакцинація від COVID-19 має бути проведена через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб (за винятком інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити одночасно з антиковідною вакциною в різні руки). У проміжку між першою та другою дозою вакцини проти COVID-19 можуть бути введені інші вакцини з дотриманням 14-денного інтервалу. Термін дії довідки – 14 днів;

●проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA). У разі необхідності провести пробу з туберкуліном або IGRA, вакцинація від COVID-19 може бути здійснена в будь-який час після завершення всіх етапів проби з туберкуліном. Термін дії довідки – до завершення оцінки проби/IGRA;

●COVID-19 в анамнезі. Вакцинацію може бути відтерміновано на 3 місяці від часу перебігу COVID-19 або здійснено не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР/визначення антигену вірусу SARS-CoV-2. Якщо людина захворіла на ковід після отримання першої дози антиковідної вакцини, друга доза може бути введена відповідно до затверджених схем вакцинації конкретних вакцин, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19. Термін дії довідки – до 3-х місяців.

Вакцинація з пересторогою, або особливі стани:

●онкологічна хвороба. Вакцинація проти COVID-19 осіб з онкопатологією є пріоритетною;

●аутоімунне захворювання. Пацієнти, які проходять лікування препаратом «Ритуксимаб», повинні відкласти вакцинацію щонайменше на 4 тижні після останньої дози цього препарату. Більше рекомендацій у підпункті 5.6 пункту 5 Наказу МОЗ України від 11.10.2019 року №2070;

●особи з імунодефіцитом. Наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини для осіб із важкими імунодефіцитними станами. Враховуючи, що вакцина не є «живою», а особи з імунодефіцитом мають вищий ризик важкої хвороби та смерті від COVID-19, вони можуть бути вакциновані.

Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech протипоказаний вагітним.

Якщо у вас є питання щодо вибору вакцини, зверніться до свого сімейного лікаря. Нагадаємо, що перевірка кількості антитіл або інші лабораторні дослідження перед вакцинацією від COVID-19 не потрібні.

Що ж таке відсторонення?

Відповідно до трудового законодавства відсторонення працівників від роботи допускається у разі появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння; відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.

Відсторонення працівника від роботи означає призупинення трудових правовідносин, що полягає в тимчасовому увільненні працівника від обов’язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором, а роботодавця – від обов’язку забезпечувати працівника роботою або створювати умови для її виконання. У разі відсторонення від роботи за працівником зберігається робоче місце, а дія трудового договору не припиняється. Усе це має бути документально оформлене – виданням наказу із зазначенням підстав та термінів відсторонення і обов’язковим ознайомленням працівника. Приступити до роботи знову працівник може лише після того, як буде усунено підстави або закінчиться термін відсторонення.

За загальним правилом відсторонення від роботи працівника здійснюється без збереження заробітної плати. Цей період не зараховують до стажу, що дає право на щорічну відпустку, та взагалі до страхового стажу працівника, не здійснюється і сплата страхового внеску на соціальне страхування. Також не надається допомога по тимчасовій непрацездатності, оскільки передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі, як повна або часткова компенсація заробітної плати, котру вона втрачає внаслідок захворювання, або інших страхових випадків (ст.22 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Фахівці Лебединського бюро правової допомоги щодо процедури відсторонення наголошують: «Слід звернути увагу, що не можуть бути відсторонені від роботи особи, які мають протипоказання до вакцинації та які надали відповідний медичний висновок (форма №028), виданий закладом охорони здоров’я (в довідці не вказується діагноз, тому керівник установи може вимагати таку довідку від співробітників). Працівники, які отримали принаймні одну дозу щеплення, не можуть бути відсторонені від роботи, оскільки не йдеться про ухилення від вакцинації. Ті громадяни, які перехворіли і одужали, мають отримати медичну довідку №028».

Пандемія COVID-19 змушує нас пригадати, наскільки страшними можуть бути спалахи інфекційних хвороб. А ще – як вакцини у багатьох випадках є єдиною надією на повернення до нормального життя. Віспа, малярія, поліомієліт, кір – хвороби, що скалічили й забрали мільйони життів. Та багатьом пощастило вижити, бо знайшлася «зброя» проти невидимих убивць. Звичайно, якщо вони мали доступ до медичної допомоги.

Чи стане відсторонення від роботи вагомим фактором переконання людей до необхідності щеплення, покаже час. І сподіваємося, ми цей час побачимо. А нині не забуваймо, що вакциновані повинні носити маски, дотримуватися соціальної дистанції та інших рекомендацій щодо профілактики COVID-19.

Вакцинований Євген ШУЛЬГА

Створення цього матеріалу профінансоване передплатниками друкованої версії «Життя Лебединщини»