Відмовлятись від маски після вакцинації не можна

“Маю право…” Як часто нам доводиться чути ці слова! На жаль, набагато частіше, аніж “У мене є обов’язки…”.  Шкода, що своїми права ми подекуди хизуємося там, де не варто, та ще й не до кінця розуміючи, про що йдеться. А ще забуваємо, що наші права закінчуються там, де починаються права інших людей.

Черговим підтвердженням цьому невтішному твердженню став випадок у місцевому магазині мережі «АТБ». Жінка-покупець на зауваження касира щодо необхідності одягнути маску, почала галасувати, мовляв, «Я для того вакцинувалася, щоб не одягати цю …. маску. У мене є права…» і тому подібне. Врешті, жінка маску таки одягла, але ж…

Найперша помилка цього галасу – переконання, що вакцинація дозволяє відмовитися від дотримання протиепідемічних заходів і правил респіраторної гігієни.

Як уже неодноразово наголошували фахівці, вакцинація не є приводом скасовувати масковий режим для вакцинованих. Увесь світ рекомендує продовжувати носити маски тим людям, які отримали повний курс щеплення. Оскільки вакцинація ефективно захищає лише від тяжкого перебігу хвороби, або ризику померти.

АЛЕ ВАКЦИНОВАНА людина все одно має РИЗИК ІНФІКУВАТИСЯ. А інфікувавшись, передавати вірус й іншим людям.

Зокрема, епідеміолог Наталія Виноград, наголошує, що для подолання пандемії COVID-19 однієї вакцинації недостатньо – потрібен комплекс протиепідемічних заходів: «Однією вакцинацією ніхто у світі не зупинив проблем, пов’язаних з інфекційними захворюваннями – і не зупинить надалі. А особливо при такому вірусі, який ми зараз маємо, який постійно мутує. Тому потрібно відповідально ставитися, як у всьому світі… Дотримання протиепідемічних заходів у кожному населеному пункті у всіх групах населення повинна забезпечувати не тільки медицина».

Читайте також: COVID-19: із початку жовтня лебединці хворіють частіше

По-друге, проєктуючи це твердження на згадану вище ситуацію, можна припустити, що, навіть отримавши вакцину, жінка не зовсім зрозуміла, що це змінило у її житті, хоча упевнено говорила про свої права. Але своїм небажанням одягати маску, вона обмежувала право інших вакцинованих і невакцинованих покупців та персоналу вийти із магазину неінфікованим.

Насамкінець, випробовування вакцин для дітей ще триває, і вони не можуть отримати щеплень, поки дані досліджень не засвідчать, що вакцини безпечні та ефективні для них. Що, без сумнівів, відносить дітей у групу подвійного ризику інфікування.

От вам і «права». Звичайно, їх треба знати, але не забувати й про обов’язки, завдяки яким, принаймні у згаданому випадку, можна допомогти позбавитися нам усім від небезпечного вірусу.

І не забуваймо про елементарні правила, які можуть значно поліпшити наше життя під час пандемії:

– мийте руки з милом або користуйтеся засобом для дезінфекції рук, який містить щонайменше 70% спирту;

– дотримуйтеся дистанції з людьми понад 1,5 м;

– уникайте скупчень людей і закритих приміщень з поганою вентиляцією;

– не торкайтеся очей, носа і рота на вулиці, в транспорті або магазині;

– кашляйте та чхайте в згин ліктя або прикривайте рот і ніс серветкою, яку одразу ж викидайте.

Будьте здорові!