ВЧИТИСЯ НЕ ПЕРЕВЧИТИСЬ або Які спеціальності можна здобути у Лебединській громаді

Яким би тривалим і суворим не був «коронавірусний» карантин, чимало процесів триває у майже звичайному ритмі. Працюють заводи і фабрики, аби забезпечити потреби у товарах і послугах, обробляють поля сільгоспвиробники тощо. Не зупиняється, так чи інакше, і навчальний процес у закладах освіти. Більшість дітей із нетерпінням чекає літніх канікул. Проте випускникам закінчення навчального року принесе не тільки відпочинок, а й хвилювання щодо продовження освіти та вибору майбутньої професії. Аби якось зарадити у цьому, і не тільки випускникам, а й тим учням, хто визначатиметься пізніше, ми вирішили узагальнити, які ж спеціальності можна здобути вдома – у громаді. Про це і йтиме мова у сьогоднішній «Темі дня».

Погодьтесь, усе в нашому житті так чи інакше пов’язане з проблемою вибору. І одним із перших серйозних випробувань у нашому житті є вибір майбутньої професії. Чимало факторів доводиться враховувати, аби не помилитися. Та й результат отримуєш не відразу. Лише згодом, пропрацювавши кілька років, можеш переконатися у досконалості свого вибору. Проста арифметика на кшталт «зранку – гроші, увечері – стільці» не підходить.

Звичайно, не можна не враховувати при виборі професії цілком зрозумілих матеріальних речей – рівня заробітної плати, можливості працевлаштування і загалом умов, у яких доведеться працювати, уподобань, навичок і вмінь. Є ще оте – «до чого душа лежить». А воно у межі звичайних розрахунків і алгоритмів аж ніяк не вписується. Добре, якщо дитина до моменту вибору мала нагоду якось випробувати свої уподобання на практиці – чи то допомагаючи батькам виконувати їхню роботу, чи самостійно беручи участь у якихось проєктах. А якщо вона раптом і досі мріє стати космонавтом чи дослідником джунглів – тут із практичними випробуваннями не складається.

Все ж визначатися треба і, бажано, не в останній день перед завершенням прийому документів навчальними закладами. До того ж і школа, і батьки, вочевидь, уже доклали чимало зусиль, аби якось зорієнтувати випускників у бурхливому сьогоденні. Ось і ми хочемо хоча б якось допомогти зробити вдалий вибір. А для цього дізналися, які професії можна здобути  у навчальних закладах нашої Лебединської громади. Навчання вдома, безперечно, допомагає швидше адаптуватися до нових життєвих обставин. Проте обирати майбутню професію, спираючись лише на близьке розташування навчального закладу, не варто, хоча у нашій громаді пропонують чималий вибір спеціальностей.

Лебединське ВПУ лісового господарства

Почнемо із Лебединського вищого професійного училища лісового господарства. У цьому навчальному закладі проводять підготовку кваліфікованих робітників за 11 спеціальностями. Насамперед – лісників, фахівців, які піклуються про охорону лісів, захист від хвороб та шкідників. Також лісники працюють над створенням лісів, прокладанням лісових доріг, осушенням території, заготівлею і переробкою лісової продукції. Крім охорони лісу, лісник бере участь у всіх лісогосподарських роботах, що проводяться на його ділянці, контролює їх якість та стежить за правилами користування лісом.

Спеціальність «Тракторист – машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського)  виробництва (категорії «А1», «А2», «D1», «D2», «Е1», «G1», «G2») обирають ті, хто готовий пов’язати життя із досить непростою і важкою, а іноді й брудною, але вкрай важливою роботою. Особливо у сьогоденні, де на зміну ручній праці все частіше приходять механізми.

Ще три спеціальності училища пов’язані із механізмами – «Водій автотранспортних засобів (категорії «С»)», «Машиніст крана автомобільного», «Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів». Чим не кращий вибір для тих, хто пов’язує своє майбуття із технікою?

Водночас не тільки «важкими» технічними професіями допомагають оволодіти у лебединському училищі. Знайдеться місце тут і поціновувачам більш витончених, але не менш потрібних, спеціальностей, як от «Кухар», «Кондитер». «Смаколикові» фахівці, мабуть, будуть потрібними суспільству, аж поки воно саме існуватиме, бо що-що, а обід – за розпорядком.

А хтось обере професію кравця, муляра, штукатура чи лицювальника-плиточника. Той же простір для реалізації творчих здібностей, але вже у речах, які залишаються надбанням людства назавжди – зручний одяг, будівлі і їх оздоблення.

Маловисторопський фаховий коледж СНАУ

У Маловисторопському фаховому коледжі імені П.С.Рибалка Сумського національного аграрного університету навчання  проводиться за трьома напрямками – «Агрономія», «Ветеринарна медицина», «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва». За 4 роки навчання на базі 9 класів у коледжі можна здобути фахову передвищу освіту – фахового молодшого бакалавра за цими трьома спеціальностями. А за 2 роки навчання на базі 11 класів – вищу освіту – молодший бакалавр за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва».

Аграрний бізнес – один із найбільш динамічних у своєму розвитку. Так і повинно бути у країні, що має такі можливості для сільськогосподарського виробництва. Додамо можливість проходити виробничу практику та стажування в Україні та за кордоном, продовження навчання в Сумському агроуніверситеті за скороченим терміном і отримаємо стимул до навчання у Маловисторопському коледжі.

Якщо оберемо спеціальність «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», можемо претендувати на посаду інспектора з контролю за якістю сільськогосподарських і харчових продуктів, техніка-технолога з виробництва продукції, зоотехніка чи консультанта в галузях сільського господарства, мисливства, лісового господарства.

Якщо більше до вподоби «Агрономія», у коледжі підготують вас до відповідальної роботи головним агрономом, технологом із вирощування рослинницької продукції чи переробки зернових культур, плодоовочевої продукції, а згодом і керівника структурного підрозділу сільсгосподарського формування.

«Ветеринарна медицина» – ось ця назва, мабуть, найбільше говорить сама за себе. Захоплення тваринами завдяки навчанню перетвориться у можливість реалізувати себе фельдшером ветеринарної медицини, провізором ветеринарної аптеки, а мо’ й відкрити власну аптеку чи ветеринарну клініку.

Лебединський фаховий медичний коледж

Вступити до Лебединського фахового медичного коледжу імені професора М.І.Ситенка можуть випускники дев’ятого й одинадцятого класів, випускники закладів професійно-технічної освіти, коледжів та інших вищих навчальних закладів. Навчають тут студентів за спеціалізаціями «Лікувальна справа» та «Сестринська справа».

Медичні сестри після закінчення закладу можуть працювати у лікарнях, поліклініках, у тому числі стоматологічних, диспансерах, пунктах охорони здоров’я, дитячих установах (школах, дитячих садах і яслах), санаторіях і профілакторіях тощо.

Від первинних медичних обстежень до уколів, перев’язок, щеплень до підготовки обладнання і забезпечення роботи лікаря… Напевно, жодна із медичних маніпуляцій не обходиться без медичної сестри – чи то палатної, чи операційної, чи дільничної чи медичної сестри із дієтичного харчування.

Якщо ж готові до більш «серйозних стосунків» із медициною, можете присвятити себе професії фельдшера. Ці фахівці надають першу допомогу при гострих захворюваннях і травмах, проводять профілактику захворюваності й травматизму, беруть участь у профілактичних оглядах. Це і фельдшер фельдшерсько-акушерського пункту, який приймає пацієнтів та у змозі поставити попередній діагноз, фельдшер-лаборант чи санітарний фельдшер. Або фельдшер в установах служби швидкої допомоги або екстреної медичної допомоги, чи фельдшер військовий (бойовий медик ЗСУ), який веде прийом і медичний огляд, а також лікування у військових частинах, на кораблях за відсутності лікаря або під його наглядом.

Лебединський педагогічний фаховий коледж

А якщо ви мрієте не тільки навчатися, а й навчати, сміливо обирайте Лебединський педагогічний фаховий коледж імені А.С.Макаренка. Професія вчителя є справді унікальною. І якщо раніше вона асоціювалася винятково зі школою, нині педагоги необхідні в різних сферах нашого життя. Щоправда, для початку доведеться визначитися, кого саме ви хотіли б навчати, адже коледж готує фахівців, які працюють із різними віковими групами.

Якщо до душі малята із їхньою безпосередністю, щирістю і беззахисністю – обирайте спеціальність «Дошкільна освіта» з додатковою кваліфікацією «вихователь логопедичних груп чи гувернер».

Тим, хто відчуває потребу вести дітлахів першими сходинками до знань у школі, буде до снаги спеціальність «Початкова освіта» із додатковими кваліфікаціями: «учитель англійської мови в початкових класах», «учитель інформатики в початкових класах та керівник гуртка робототехніки».

Наступні дві спеціальності більше стосуються середньої освіти. «Музичне мистецтво» із додатковою кваліфікацією «керівник дитячого хореографічного колективу» – після цього курсу можна працювати учителем музичного мистецтва в закладах загальної середньої освіти; музичним керівником у закладах дошкільної освіти; керівником хореографічних колективів; організатором мистецьких заходів.

Підготовка фахівців зі спеціальності  «Фізична культура» з додатковою кваліфікацією «інструктор-методист тренажерної зали» формує компетентності вчителя фізичного виховання та інструктора-методиста тренажерної зали, сприяє реалізації творчих можливостей в обраних видах спорту, набуттю знань з організації й проведення спортивно-масових заходів.

Випускники спеціальності «Соціальна робота» мають можливість працювати на посадах соціальних працівників, спеціалістів відділу соціальної служби; соціологів-дослідників; менеджерів служби соціального проєктування; менеджерів із соціальних PR-технологій; аналітиків консолідуючої соціальної інформації; спеціалістів із розробки соціальних проєктів.

Додамо до усього перерахованого можливість випускникам коледжу всіх спеціальностей продовжити навчання в закладах вищої освіти за скороченим терміном.

А психолог радить

Як не помилитись із вибором професії, особливо коли вибір такий великий, як у сьогоднішнього випускника? За порадами ми звернулися до фахівця. Ось що радить практичний психолог Лебединського педагогічного фахового коледжу Оксана Хомишенко:

Якщо ви ще не визначились із професійним напрямком, варто зробити так:

– запишіть усі професії, які вам подобаються;

– оберіть ті, які максимально збігаються з власними бажаннями та можливостями (можливо, їх буде декілька);

– запишіть якості, якими необхідно  володіти людині  цієї професії, чи володієте ними ви;

– поміркуйте, що ви зможете досягнути в обраній професії;

– пройдіть, за потреби, проф-орієнтаційне тестування у психолога закладу освіти для визначення професійної спрямованості;

– порадьтеся з батьками щодо обраних професій, але пам’ятайте – вибір за вами.

Якщо вже визначилися з вибором, то можна:

– відвідати Дні відкритих дверей різних  закладів освіти, де отримати більш детальну інформацію щодо професії та умов навчання;

– поспілкуватися зі студентами, які навчаються чи закінчують навчання в закладі;

– зібрати якомога більше інформації про обрану професію, її практичне застосування.

Необхідно визначити своє життєве кредо та свій життєвий стиль уже сьогодні, щоб у майбутньому бути щасливими, успішними й конкурентоспроможними на ринку праці!

На цій надихаючій ноті й закінчимо наше сьогоднішнє дослідження. Ось так, без зайвих настанов і повчань. Тому, хто із вибором уже визначився, вони лише заважатимуть, а тим, хто все ще обирає, лише зашкодять.

І до зустрічі у дорослому житті!