“Тисяча президента”

Українці по-різному відреагували на заяву Президента України Володимира Зеленського у листопаді минулого року про отримання від держави кожним громадянином 1000 гривень за повну вакцинацію від COVID-19, тобто за два щеплення. Зробити це пропонувалося через додаток «Дія». Безумовно, перспектива отримати додаткові гроші порадувала українців. Та тінь смутку все ж залишилася, бо отримати цю виплату готівкою не можна, а лише через  віртуальну платіжну картку. І витратити їх можна не куди заманеться, а лише на певні послуги й товари. У сьогоднішній «Темі дня» спробуємо з’ясувати головні аспекти запровадження цієї програми, підіб’ємо перші підсумки і дізнаємося, що відбуватиметься з виплатою цих коштів далі.

Вже за 2 дні, після виступу Президента, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що 1 тисячу гривень повністю вакцинованим проти COVID-19 українцям нараховуватимуть на віртуальні платіжні картки через застосунок «Дія». Виплати розпочалися наприкінці 2021-го та триватимуть упродовж 2022 року, залежно від часу вакцинації. Податки з цих грошей платити не доведеться і на нарахування субсидії вони не вплинуть.

У Мінцифри повідомили, що випуск віртуальних карт у обраних банках буде безкоштовним та жодних комісій за їхнє обслуговування не стягуватиметься.

Верховна Рада України виділила із держбюджету на цю програму 8 млрд гривень.

Ті, хто претендував на виплату у першому етапі програми, мав подати заявку до 29 грудня. Отримані гроші можна витрачати протягом чотирьох місяців – на придбання книг, квитків у кінотеатр, театр, на концерт, на заняття спортом та подорожі Україною потягом або літаком тощо. Якщо ж гроші не використати за відведений час, вони повертаються державі, а рахунок закривається. Щодо бізнесу, за попередніми підрахунками долучитися до реалізації програми зможуть близько 6000 суб’єктів, які надають відповідні послуги.

Отже, аби отримати кошти на першому етапі, починаючи із 19 грудня, потрібно мати додаток «Дія», ковід-сертифікат та подати заявку до 29 грудня 2021 року.

За інформацією окремих банків, допущених до участі у програмі, найбільший попит в українців на книги, адже 45% отриманих коштів витрачені у книгарнях, далі на кінотеатри – 24%, на придбання залізничних квитків – 15%, на театри, спортзали, концерти та музеї поки що витратили кошти менше 10% українців. Менше 1% витратили на авіаквитки. До речі, за твердженням письменника і видавця Віталія Капранова, одразу у переліку послуг витрат на купівлю книжок не було, їх додали пізніше. Хоча, як свідчить статистика, саме книги користуються найбільшим попитом.

Що ж чекає українців у нинішньому році?

В Україні майже за рік дві дози щеплення отримали понад 14 млн. людей. Уряд сподівається, що виплата грошей стимулюватиме вакцинацію українців.

Заявки на отримання 1000 гривень допомоги за програмою «єПідтримка» уже подали понад 6,7 млн. українців. На рахунки громадян уже перерахували майже 7 млрд гривень.

Із 1 січня мала запрацювати програма, за якою люди у віці 60+ можуть за 1000 гривень придбати ліки. Президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що витратити тисячу гривень в аптеках літні українці зможуть уже у січні. Ліки можна буде купити і безпосередньо у аптеках та в онлайн-аптеках.

Днями Президент під час селекторної наради поставив Кабміну завдання підготувати окрему програму виплати 1000 гривень у межах програми «єПідтримка» для українців віком 12-18 років, які пройшли повний курс вакцинації проти COVID-19.

Також, за словами очільника держави, тим вакцинованим громадянам, у яких немає смартфона і додатку «Дія», зокрема людям похилого віку, держава забезпечить альтернативну можливість отримати гроші пізніше.

Українці, які не мають додатку «Дія» чи банківських карток, зможуть претендувати на тисячу гривень із другого кварталу або з другого півріччя 2022 року, заявив заступник керівника офісу президента Ростислав Шурма. «Для тих людей, які не будуть в змозі отримати кошти цифровим способом або через відсутність додатку «Дія», або через відсутність цифрового банкінгу, або через відсутність пластикових карток, буде в другому кварталі або в другому півріччі  запропонований механізм отримання цих коштів», – сказав він. Порядок запровадження категорії «ліки» для повністю вакцинованих громадян старших 60 років, що раніше анонсував президент, поки що розробляється.

Також уряд думає, як заохотити вакцинуватися сільське населення. Зокрема Міністерство охорони здоров’я планує організувати роботу близько 800 мобільних бригад, які курсуватимуть селами, щоб зробити щеплення доступним для місцевих жителів.

І якщо на перший погляд справи загалом із реалізації програми у державі мають якісь успіхи, то у нашій громаді особливо похвалитися нічим.

Із запропонованого українцям переліку товарів і послуг для лебединців дієвими виявилися лише дві послуги, які справно працюють і вже мають свої успіхи.

Ми, звичайно, не ведемо мови про кінотеатри, театри, спортзали, хоча все це свого часу було у Лебедині. Нині ж маємо книжкові магазини, залізничну станцію, фітнес-центри та аптеки.

Звістка про можливість у майбутньому придбати ліки вакцинованими громадянами віком 60+ додала людям настрою. Дехто навіть звернувся до «ЖЛ» дізнатися, чи це правда. Та зайшовши 15 січня цього року до кількох аптек міста, ми так і не отримали ствердної відповіді на запитання: «Чи можна отримати ліки вакцинованим пенсіонерам?» Дехто чув про це вперше, а хтось просив зачекати декілька днів.

Результативнішу інформацію «ЖЛ» отримала у начальниці залізничної станції «Лебединська» Оксани Кукленко. Вона повідомила, що в касі можна придбати квитки на всі потяги, які курсують нашою державою, і запросила лебединців скористатися цією послугою.

На жаль, поки що не можуть надати послуги за «вакцинальну» тисячу лебединські музеї.

Надала ґрунтовні відповіді на наші запитання і продавчиня магазину «Книголюб» Людмила Ковалевська. Вона повідомила, що лебединці та гості нашого міста ще з грудня минулого року користуються цією послугою і придбали книги для себе та своїх дітей.

Головне, щоб смартфон був вірно налаштований і виконував усі необхідні функції для розрахунку. Для цього, перевірте, чи має програмне забезпечення вашого телефона сертифікацію Play Захисту: відкрийте додаток Play Маркет та натисніть  Play Захист, а у розділі «Сертифікація Play Захисту» ви можете дізнатися, чи ваш пристрій сертифіковано. Далі перевірте, чи підтримує ваш телефон зв’язок малого радіуса дії (NFC). Для цього відкрийте налаштування і введіть «NFC», а потім натисніть і увімкніть  NFC. Якщо опції «NFC» немає, то ваш телефон не підтримує безконтактні платежі. А ще продавчиня, заявила, що особливою популярністю користуються дитячі книги, енциклопедії та навчальна література. Певний «осадочєк» залишився після нашого запитання до окремих покупців книгарні: «Чому ви прийшли по книги?», які відповіли, що хочуть, аби «гроші не пропали». До речі, ціновий діапазон, який пропонує «Книголюб» на книги, коливається від 50 до 400 гривень.

Тому пропонуємо лебединцям скористатися хоча б тими послугами, які діють у нашій громаді сьогодні. А ще просимо остерігатися шахраїв. Так, очільник МОЗ України Віктор Ляшко повідомив, що від імені міністерства надсилають українцям повідомлення із проханням відправити номер карти та інші персональні дані для отримання тисячі гривень. Слід розуміти, що міністерство не займається такими розсилками. Особливо слід остерігатися телефонних шахраїв, які зазвичай активізуються тоді, коли держава пропонує якісь допомоги або грошові виплати.

На жаль, скільки існуватиме людство, стільки й вигадуватимуться нові схеми шахрайства. Але пильність і обачність зможуть мінімізувати ризики від них.

Якщо пам’ятаєте, «ЖЛ» ще 2 грудня минулого року запропонувала лебединцям висловитися з приводу отримання «тисячі Президента». Тоді ми почули багато думок щодо запропонованої ініціативи. Більшість сумнівалася в доцільності виплати цих грошей, а дехто пропонував віддати їх на руки або спрямувати лікарям і військовим. Але сьогодні українці можуть отримати кошти лише таким чином, як написано вище. Якщо ж до програми будуть внесені якісь зміни, «ЖЛ» обов’язково знайомитиме читачів із ними. Тож визначайтеся. Хоча, звісно, у процесі вакцинації важливі не обіцяні гроші, а здоров’я.

Ігор КОЛЄСНІКОВ

Створення цього матеріалу профінансоване передплатниками друкованої версії «Життя Лебединщини»