Тож поїхали! На чому?

Розмови про роботу громадського транспорту актуальні завжди. Бо ж добратися до центру територіальної громади іноді не вдається без зусиль. Та на це, звісно, є свої причини. Тому «ЖЛ» свого часу вже розпочинала перемовини з міською владою щодо транспортного сполучення, як у Лебедині, так і населеними пунктами громади. І лише зараз, коли проведені тендери та майже доладовані справи у цьому питанні, ми спробуємо пояснити лебединцям нагальні проблеми пасажирських перевезень у сьогоднішній «Темі дня».

Тож поїхали! Наша розповідь цілком ґрунтуватиметься на відповідях міської влади щодо цих питань. Візьмемо до уваги поточний 2021 рік. Як повідомив начальник відділу торгівлі, побутового обслуговування і з питань захисту прав споживачів управління економічного розвитку і торгівлі виконкому Лебединської міської ради Олексій Харченко, протягом року на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міських автобусних маршрутах було оголошено 19 конкурсів на 10 маршрутів. Відбулися конкурси на чотири приміські маршрути:  «Лебедин – Рябушки», «Лебедин – станція Боромля», «Лебедин – Ляшки», «Лебедин – Штепівка», причому оголошувалися вони по одному разу та проведені успішно. Лише по одному претенденту було на участь у конкурсі за кожним маршрутом. А от конкурс на приміський маршрут «Лебедин – Курган» оголошувався двічі. І вдруге конкурс проведено успішно. Знову ж таки участь у ньому брав один претендент.

Тепер дещо про міські маршрути. Конкурс на міський маршрут №22 «Черемушки – центр – ВПУ – центр – Сумська – вул.Кобижча (магазин «Околиця»)» оголошувався одноразово та успішно проведений при одній заявці на участь.

Чотири міські автобусні маршрути: №3 «Центр – вул. Кобижча», №11 «Черемушки – центр – вул.Кобижча», №12 «Агротехсервіс – центр – вулиця Зарудка», №17 «Черемушки – вул.Новопостроєна – Лебединське лісництво» виносилися на конкурс протягом року по три рази.  На жаль, так і не знайшлося жодного претендента на участь у цих конкурсах.

От і помічається певна тенденція до обмеженої кількості учасників у конкурсах. Чому? Певно, щось не влаштовує перевізників у обслуговуванні маршрутів, певно, є якісь причини? Як відзначає Олексій Харченко, за останні роки різко погіршилася ситуація щодо перевезення пасажирів як на маршрутах міського, так і приміського транспортного сполучення. Найвагомішою з причин, як нарікають перевізники, є відсутність належного пасажиропотоку. Низька рентабельність, а також збитковість змушує перевізників скорочувати кількість рейсів за маршрутами, а в гіршому випадку – взагалі розривати договори на перевезення пасажирів і залишати маршрути. Пропозиції на відновлення перевезень від суб’єктів господарювання, як правило, не надходять.

Про це ж говорить і місцевий підприємець-перевізник Сергій Діденко, який обслуговує як міські, так і приміські маршрути: «На жаль, райдужних перспектив у своїй галузі ми не бачимо. До прикладу, на міських маршрутах сьогодні не маємо компенсації за перевезення пільгової категорії. Різко зменшується кількість населення в Лебедині. Тож доводиться працювати на час-пік, коли ще можна хоча б якось заробити на цьому маршруті. Своє дають і карантинні обмеження, а тепер і «червона» зона.

Не будемо згадувати про якість доріг, про підвищення цін на пально-мастильні матеріали, на рухомий транспорт, бо ж хотілося б і власний автопарк обновити. Та не в змозі на це заробити. Щоправда, на приміських маршрутах нам компенсують перевезення пільгової категорії громадян, механізм налагоджений. Тож маємо в сьогоднішніх умовах, те, що маємо». І як би не ремствували бажаючі їхати, як би не нарікали на неувагу до них, вихід із ситуації ще слід пошукати. І його у міській раді вбачають лише у розширенні комунального автотранспорту. 

Зі створенням Лебединської міської територіальної громади, виконавчим комітетом Лебединської міської ради було прийняте рішення щодо розроблення заходів із поліпшення забезпечення населення нашої громади пасажирським автотранспортом. Враховуючи важливість транспортного сполучення у житті мешканців нашої громади, Лебединською міською радою та її виконавчим комітетом вирішується проблема відсутності транспортного сполучення між  Лебедином та населеними пунктами сільської місцевості. Так, Лебединською міською радою було виділено 2,7 млн. гривень на придбання двох комунальних автобусів. Уже проведений тендер, за результатами якого укладено договір на придбання двох нових автобусів марки Hyundai на 16 місць. Тож очікується поставка товару найближчим часом.

Також обов’язково слід відзначити небайдужість керівників ряду сільськогосподарських підприємств, які переймаються проблемами жителів віддалених населених пунктів нашої громади, на території яких працюють ці господарники. Завдяки таким керівникам, у 2021 році автопарк комунальних автобусів збільшився на одну одиницю. Сподіваємося, що це тільки початок співпраці.

А чи всі ж населені пункти Лебединської громади охоплені транспортним сполученням? Чи всі лебединці мають можливість за потреби вчасно дістатися до Лебедина? Як зазначено у листі-відповіді до редакції за підписом Олександра Бакликова, перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що проходять у межах території Лебединської міської територіальної громади, забезпечується 30 маршрутами. Серед них 7 міжобласних, 14 внутрішньообласних та 11 приміських. Відповідно до затверджених графіків руху через автостанцію «Лебедин» здійснюється 86 рейсів щодня. У Лебединській міській територіальній громаді автобусним сполученням охоплено 96 населених пунктів, що становить 75,0% забезпеченості цією послугою від загальної кількості населених пунктів. А їх загальна кількість складає 125.

Перевезення пасажирів на приміських маршрутах здійснюють 3 фізичні особи-підприємці, які обслуговують 9 постійних маршрутів, що вже діють упродовж останніх років. Одна юридична особа – КП «Комбінат благоустрою виконавчого комітету Лебединської міської ради» – обслуговує два приміських маршрути, що розроблені у цьому році: двічі на тиждень здійснюється перевезення пасажирів за маршрутом «Лебедин – Штепівка» та тричі на тиждень – за маршрутом «Лебедин – Курган» по 2 рази на день.

А тепер трішки про тарифи. У 2021 році відбулося підвищення тарифу на перевезення пасажирів по Лебедину до 7 гривень відповідно до рішення  виконавчого комітету Лебединської міської ради №169 від 16.06.2021 року  «Про встановлення тарифу на послуги з перевезення пасажирів мікроавтобусами та автобусами ПАЗ». Після цього, за словами Олексія Харченка, до виконавчого комітету міської ради заяви про наміри підвищити вартість проїзду як на міському, так і приміському сполученні від перевізників не надходили. Однак слід зауважити, що підвищення ціни на пальне, зокрема скраплений газ на понад 10%, може бути підставою для звернення перевізників щодо можливого підвищення тарифу, як це передбачено чинним законодавством.

Як і зазначали на початку нашої розповіді, ми говоримо про нагальні проблеми у галузі пасажирських перевезень. Тож слід нагадати і про вимоги до перевізників, аби й самі пасажири усвідомлювали, що не завжди на рівному місці відбувається підвищення тарифів чи й тих самих вимог. Відповідно до чинного законодавства вимоги до перевізників – претендентів на обслуговування маршрутів різних напрямків щороку підвищуються. Це стосується, як технічного стану автотранспорту, так і персональної підготовки водіїв. Тож є претензії не лише у пасажирів до комфортабельності маршруток чи автобусів, а й у контролюючих органів. А от однією з нагальних проблем усієї галузі є, насамперед, відсутність у суб’єктів господарювання бажання займатися пасажирськими автоперевезеннями. Чому? Це – мала прибутковість у наданні цієї послуги. Тому, певно, і конкуренція у сфері пасажирських перевезень у межах Лебединської міської територіальної громади відсутня (це зазначено вище у розповіді про конкурси на перевезення).

Та ще є й інші фактори, які впливають на скорочення мережі перевізників. От зокрема, різке зменшення кількості жителів населених пунктів сільської місцевості, підвищення ціни на пально-мастильні матеріали, дорожнє покриття неналежної якості, що не ремонтувалося багато років, призводять до збитковості маршрутів. Тож міській владі слід подбати про якісь заохочення для перевізників, адже вимоги до якісного перевезення ніхто не відміняв. Як різновид цивілізованої співпраці між міською владою та перевізниками, для забезпечення якісного обслуговування пасажирів та певної фінансової підтримки з перевізниками, на 11 автобусних маршрутах загального користування, що проходять у межах Лебединської міської територіальної громади, укладені договори на компенсаційні виплати за перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом. Відшкодовано перевізникам 615,05 тис. гривень.

Сьогодні виконавчим комітетом Лебединської міської ради вивчається питання створення соціального пасажирського автотранспорту. Цей проєкт передбачає винятково адресне перевезення пільгових категорій громадян. Однак запровадження такої послуги потребує значних фінансових ресурсів. Вона ж є і менш ефективною, ніж компенсаційні виплати перевізникам за перевезення пільгових категорій громадян. Виконавчий комітет Лебединської міської ради жодним своїм рішенням не обмежував можливості безкоштовного проїзду у пасажирському автотранспорті громадянам пільгових категорій, які мають на це право відповідно до законодавства. І тому суб’єктам господарювання за перевезення пільгових категорій громадян у приміському пасажирському автотранспорті проводиться стовідсоткове відшкодування.

Уже згадували про те, що рух громадського транспорту дозволяється тільки на безпечних маршрутах. Тому Олексій Харченко говорить і про нагальні заходи щодо утримання транспортної інфраструктури Лебединської міської територіальної громади в належному стані. Є питання і щодо якості дорожнього покриття, а також його відсутності на окремих ділянках маршрутів. Але це проблема загальнодержавна і потребує великих капіталовкладень. Лебединська міська рада працює над її вирішенням, але без державної фінансової допомоги суттєвих позитивних результатів отримати немає можливості.

От і розглянули роботу галузі автотранспортного сполучення на Лебединщині та діяльність міської влади щодо співпраці з підприємцями-перевізниками та створенням комунального транспорту. Перевізники у громаді працюють, забезпечують попит лебединців у пасажирських перевезеннях. Та ось, на жаль, мають чимало проблем, які не в змозі вирішити самостійно. Як і скрізь, необхідна підтримка у розвитку галузі, кроки назустріч тим, хто намагається надати громадянам якісну послугу. Щоб просто сів у маршрутку і комфортно доїхав до свого місця призначення. Чого ми і бажаємо усім автомобілістам-перевізникам напередодні їхнього професійного свята: міцного здоров’я, рівної дороги, чудового настрою, попиту на перевезення, людської вдячності, плідної праці, досягнень, щоб можна було просто сказати: «Поїхали!»

Досліджувала транспортні перевезення Олена БОНДАРЄВА

Створення цього матеріалу профінансоване передплатниками друкованої версії «Життя Лебединщини»