Тариф на управління будинками для лебединців зростає: шукайте вихід

Гроші, гроші, гроші… Якою обридливою часом здається ця тема! І як хочеться якнайменше думати про них, але доводиться. Надто вже вони обплутали наше життя, роблячи нас залежними від їх кількості, а іноді й від якості. Говорити на цю тему все ж доводиться і тим частіше, чим активнішими стають суспільні процеси. Цього разу мова у «Темі номера» йтиме про тарифи. Тож гайда читати, що саме дорожчає і що можна спробувати зробити, аби знизити витрати.

У одному із попередніх номерів «ЖЛ» Лебединська житлово-експлуатаційна контора повідомила про нагальну необхідність підвищення діючого тарифу з управління багатоквартирними будинками. Це – більш звична для нас квартплата. Розмір запланованого зростання – у середньому 50%. Для кожного будинку вартість послуг своя, залежно від типу будівлі, тож мова йде саме про середнє зростання.

Така потреба, як ідеться у обґрунтуванні підприємства, виникла через неактуальність нинішнього тарифу і невідповідність його сьогоденню. Адже ціна управління у підписаних із власниками квартир договорах розраховувалась із розміру мінімальної заробітної плати та рівня цін на матеріали і енергоносії, що склалися станом на 01.01.2020 року. Відтоді тариф не переглядався попри ріст вартості складових. Зокрема, розмір мінімальної заробітної плати станом на початок 2020 року складав 4723 грн. А із грудня 2021 року «мінімалка» сягнула 6500 грн. За ці два роки зросла і вартість будівельних матеріалів та, мабуть, і всього, що використовують працівники контори у свої роботі.

За законодавством, нині ми не укладаємо індивідуальний договір із цим підприємством, а доручаємо робити це уповноваженому зборами співвласників будинку. Їх ми у побуті називаємо старшими будинку.

Отож із дати публікації розпочався місячний термін, упродовж якого уповноважені особи мають з’явитися до ЖЕКу для погодження змін до діючого договору. Тобто для узгодження нового тарифу з управління будинком.

Якщо ж зміни не будуть погоджені, підприємство не зможе надавати послуги таким будинкам. А у разі браку коштів взагалі можливе відключення освітлення місць загального користування.

Повідомлення про наміри, зрозуміло, викликало бурхливе обговорення у власників квартир. Декотрі із них навіть прийшли до міської ради 28 січня, аби заперечити підвищення тарифів. Однак тут їх чекало розчарування. Як пояснив міський голова Олександр Бакликов, за чинним законодавством, міська рада не здійснює встановлення цін на послугу з управління багатоквартирним будинком. Ця ціна протягом строку дії договору управління може змінюватися лише за погодженням сторін – власників квартир у будинку і ЖЕКу – з підстав та в порядку, визначених договором.

Не вдаватимемося у полеміку, а для чого ж тоді нам міська рада, як дехто із присутніх у залі намагався це зробити.

Краще шукатимемо компромісу. І робити це почнемо із ініціатора підвищення тарифу – комунальної установи  «Лебединська ЖЕК». Головний бухгалтер підприємства Ніна Таранченко відповіла на питання «ЖЛ» щодо цього. А виникли вони переважно із зауважень, озвучених лебединцями 28 січня у стінах міської ради.

Отож перше з них стосувалося вартості послуг із прибирання під’їздів. Чому вартість саме така і чому вона настільки висока? У відповідь маємо можливість поглянути на фактичні витрати згідно зі звітом про виконані роботи у будинку на пл.Волі, 25 за 2020 рік (таблиця 1).

Саме цього будинку стосувалися питання у міській раді. А заразом і на формування вартості прибирання прибудинкової території в т.ч. прибирання снігу біля цього ж будинку і за той же таки 2020 рік (таблиця 2).

Навіть швидкого перегляду достатньо, аби зрозуміти, що левову частку витрат становить заробітна плата людей, які виконують зазначені роботи. І якщо рукавиці чи інструмент здорожчають у рази, то це вплине на зростання тарифу значно менше, ніж коли заробітна плата додасть кілька відсотків.

Тепер, аби склалася повна картинка, поглянемо на витрачені підприємством кошти на придбання матеріалів і послуг за 2020-2021 роки (таблиця 3).

До речі, однією із найзатратніших послуг у структурі тарифу на управління будинком Ніна Таранченко називає електроенергію, що використовується, насамперед, для місць загального користування.

Говорячи про тарифи на будь-які послуги, ми завжди намагаємося з’ясувати межу, до якої ще є якась надія на рентабельність надання послуги. Зрозуміло, що населення, і не тільки Лебединщини, постійно скорочується, відповідно зменшується і кількість споживачів тієї чи іншої послуги. Отож рано чи пізно галузь підходить до тієї межі, коли працювати підприємству невигідно, бо утримувати навіть мінімальну кількість персоналу, якої вимагає законодавство, платити податки і збори із прибутків просто немає можливості. Через що, мабуть, у невеликих містах на кшталт Лебедина зникають маршрутки, вузькоспеціалізовані установи не тільки приватної, а й державної чи комунальної власності.

Подібне питання ми адресували й Ніні Таранченко: яку мінімальну кількість будинків треба обслуговувати ЖЕКу, щоб мати можливість утримувати відповідних фахівців і взагалі існувати. Отримали таку відповідь: фактично на даний час на підприємстві працює допустимий мінімум, щоб ефективно обслуговувати будинки, які є в управлінні. Зменшення кількості будинків потягне за собою скорочення працівників підприємства.

Ну і, мабуть, найцікавіше у намаганні знайти компроміс (а читаємо для зниження чи принаймні недопущення росту тарифу на утримання будинків) питання щодо можливості корекції кількості послуг, включених до тарифу з управління для оптимізації плати. Ніна Павлівна для відповіді на це питання посилається на наказ Мінрегіонбуду №190 від 27.07.2018 року. Цим документом затверджено Обов’язковий перелік послуг, витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території. У ньому немало-небагато – 14 видів послуг. А зменшення обов’язкового переліку можливе лише за об’єктивних умов експлуатації будинку, що залежать від його капітальності, рівня облаштування та благоустрою. Тобто, якщо, наприклад, немає ліфта в будинку, то, звісно, не закладаються і витрати на його утримання.

Погоджуємося, що наразі наше дослідження не виглядає надто райдужним. Бо якоїсь утішної інформації, скоріш за все, для себе наші читачі не знайшли. Намагання якось зарадити лебединцям логічно приводить нас до вивчення нормативних документів щодо управління багатоквартирними будинками.

Без цього отримати якусь відповідь навряд чи вдасться. Отож, відкриваємо Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» і вивчаємо свої обов’язки й права як власників квартири у багатоквартирному будинку.

Найбільше нас цікавлять у цьому документі саме форми управління. І хоча «ЖЛ» уже неодноразово говорила про це, дозволимо собі нагадати. Жителі багатоквартирних будинків мають право самостійно обирати одну з трьох форм:

• створення об’єднання співвласників;

• залучення до управління будинком управителя;

• самостійне управління багатоквартирним будинком без створення ОСББ та без залучення управителя.

Не вдаватимемося у деталі кожної із форм управління, лише зазначимо, що усі три на Лебединщині працюють, і кожна із них має свій як позитивний, так і негативний досвід. Дізнаватися про них краще у власників квартир, розташованих у таких будинках.

У випадку із ЖЕКом маємо, відповідно, другу із переліку форму управління. Тобто ми передаємо свої обов’язки щодо утримання спільної власності у будинку підприємству, яке має відповідні ресурси і дозволи для проведення такої діяльності. Із наведених у законі форм, ця, мабуть, найпростіша. Бо переважно зводиться до того, щоб обрати уповноваженого від будинку, справно вносити плату за управління будинком і періодично обурюватися з приводу підняття тарифів.

Дві інші вимагають від власників квартир більше зусиль. Так, жителі можуть перейти на самоуправління, про-йшовши певну процедуру відмови від послуг управителя. І одночасно зменшити суми у платіжках. Але для цього доведеться докласти чимало зусиль, насамперед, обрати людину, яка представлятиме інтереси будинку, і власне відповідатиме за все, що відбувається у ньому. А це лише на перший погляд може здаватися легкою справою. Бо не кожен візьме на себе цей тягар додаткових обов’язків. До того ж у випадку із самоуправлінням – це, скоріш за все, буде безкоштовно, а у випадку із ОСББ, доволі витратно для власників житла. Бо у тому ж таки ОСББ доводиться платити заробітну плату голові та бухгалтеру. Хоча не варто відкидати варіант утворення асоціації власників житлових будинків. У такому випадку витрати менші.

Що ж до ситуації із корегування тарифу Лебединським ЖЕКом,  для початку, мабуть, не варто здіймати ґвалту. Як зазначив на зустрічі із лебединцями Олександр Бакликов, відносини між управителем і власниками житла регламентуються договором. І, вочевидь, умови цього договору можна змінюватися у прийнятний для обох підписантів бік.

То, можливо, перш ніж галасувати, варто проаналізувати, які найбільш затратні послуги включені до діючого тарифу, а тоді вже приймати рішення. У кожному конкретному випадку вони будуть іншими. Для якогось будинку обслуговування управителем виявиться найкращим варіантом. Можливо, комусь до снаги перейти на самоуправління, частину робіт виконуючи силами власників житла, а для виконання іншої – наймати підрядні організації.

Отож, маємо достатньо умов для знаходження компромісу щодо можливого підвищення тарифів на управління будинками. Залишається обирати, яким шляхом йти. Як показує практика, при усіх перевагах самостійного управління чи створення ОСББ, лебединці не надто поспішають обирати такі форми управління своєю власністю. Навіть попри можливе значне зменшення витрат. У такому разі вам – до конструктивного діалогу із ЖЕКом. Як не прикро, але у цій розмові ви, скоріш за все, маєте бути достатньо самостійними, бо ж втручатися у ваші договірні відносини із управителем, якщо все відбувається у рамках закону, майже ніхто не має права. І яким би болісним не було корегування тарифів, воно все одно відбувається і відбуватиметься далі через незалежні від нас причини.

Якщо все ж вважаєте, що ваші права порушені надавачем послуг, можете звернутися із відповідною скаргою  до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області на адресу: м.Суми, вул.Гамалія, 25, тел. (0542)77-90-46, (0542)77-65-16.

І щоб тема не видалася нудною власникам приватних осель, яких не стосуються тарифи на управління будинком, зауважимо, що, знаючи розцінки ЖЕКу, вони можуть порахувати, скільки витрачають на утримання своїх дворів і прилеглої території. І потім виставити «рахунок» своїй половинці за зроблене. Щоправда, у відповідь можна отримати калькуляцію за приготування їжі, прання і все інше. Але то – вже інша історія.

Євген ШУЛЬГА

Створення цього матеріалу профінансоване передплатниками друкованої версії «Життя Лебединщини»