Сили надає нам борщ!

Лебединський день борщу

Багата Лебединщина на фестивальні починання. Скільки творчості та фантазії вкладається у кожне свято: чи звичайний концерт до професійного свята, чи дні села, що котяться районом, чи благодійний ярмарок, чи фестивалі-естафети, які мають свої творчі етапи на сільській сцені, плавно переходячи на загальнорайонну. А от фестиваль гастрономічний – це щось унікальне, здатне об’єднати, згуртувати за одним великим столом господарів та господинь із усіх куточків нашої Лебединщини. Саме таким було Свято Українського Борщу, вдруге поспіль проведене відділом культури та туризму райдержадміністрації за підтримкою керівництва району, сільських голів, відділу освіти РДА, працівників районного будинку дитячої і юнацької творчості, районного краєзнавчого музею та центральної районної бібліотеки і всіх книгозбірень району. І вже вдруге поспіль гостинно приймає цей фестиваль на своєму подвір’ї ВПУ лісового господарства, а студенти-кухарі готують український борщ за власним рецептом та смаколики до цієї національної страви.

Здавна всім відомо, що немає українця без сала та вареників, без пирогів і сметани, як немає українця без борщу з духмяними пампушками. Із сільських рад з’їхалися досвідчені, колоритні господині та господарі, поважно демонструючи досягнення в галузі приготування борщу та інших наїдків, без яких не обходиться жодне свято в нашому краї та й у всій щедрій Україні.

І припрошували, і пригощали своїми наваристими стравами, презентували власні рецепти, і сто грамів наливали (бо який же борщ без належного частування?!), і сметанкою присмачували, і сальце із проріззю нарізали, і пампушки під різними соусами подавали, і ковбасками прикрашали, і рибку гірками складали… Скільки всього смачного було на столах у господинь! П’янкі пахощі линули над лебединським лісом від борщу межиріцьких козачок, штепівської кулінарної команди, пристайлівського борщового фанклубу, де зустрічали найколоритніші на Лебединщині господар із господинею, від «борщику в полив’янім горщику» катеринівських господинь,  від ворожбянського наваристого, московськобобрицького, прикрашеного маковим букетом, павленківського за старими традиціями, червленівського національного, з квасолею та м’ясом по-рябушківськи, де навіть цибульку до борщу фігурно нарізали, маловисторопського із пампушками в особливому соусі з хроном, михайлівського найщедрішого, адже поряд була смажена качка… Справжнім бенкетним борщем із пирогами та іншими національними стравами пригощали в курені культурно-музейно-бібліотечно-творчо-туристичному, бо ж готувався усіма працівниками культури.

Вітали кулінарне мистецтво на фестивалі т.в.о. голови облдержадміністрації Ірина Купрейчик, т.в.о. голови райдержадміністрації Оксана Лихина, т.в.о. голови районної ради Світлана Горошко, головний спеціаліст управління культури і туризму ОДА Тетяна Коршак та директор ВПУ лісового господарства Анатолій Троян. І всі бажали миру, добра і гарного настрою, вітаючи творчий підхід до національної страви, повагу до традицій та бажаючи, аби районний фестиваль «замахнувся» на статус обласного. «Тяжко попрацювати» довелося і гастрономічному журі на фестивалі, адже борщ – це вам не чашечка чаю. Його треба куштувати повагом, смакувати повільно, ловлячи кожен штрих, найтонші якості, приправи та спеції. Тож обійти усі столи, послухати всіх господинь-майстринь, символічно «пригубити чарочку» та, взявши до рук ложку й полумисок із борщем, насолодитися його витонченим ароматом… Ну от скажіть, як після таких частувань знайти найсмачнішу, найкращу страву? А протягом дійства свої пісні дарували артисти районного та учасники художньої самодіяльності сільських будинків культури, студенти ВПУ лісового господарства, які ще й познайомили всіх зі своїм навчальним закладом та його трудовими й творчими надбаннями. Бо ж під гарну пісню й апетит кращий! Певно, так і не вдалося визначити найсмачніший борщ, але подарунки та подяки за участь, допомогу та підтримку у проведенні фестивалю отримали всі його учасники. Окрема вдячність Лебединському держлісгоспу за облаштування імпро­візованої сцени.

А скільки насолоди отримали глядачі, яких частували за кожним столом! Веселощам та гостинному настрою не завадили навіть прохолодна погода і прикра технічна помилка в «ЖЛ» щодо дати проведення святкування. Тож не дарма співається, що «сили надає нам борщ. Тому й незламна ненька-Україна, бо кожен день борщем годує сина». Фестиваль об’єднав, згуртував, зібрав мистецькі та кулінарні таланти Лебединщини. Такі свята огортають щедрістю і добром, дарують настрій, ведуть туристичними стежками до національних традицій.

Борщем смакували Олена БОНДАРЄВА та Олег КАСЬЯНОВ