СУМЩИНА. Газовому монополісту «не сподобалося» рішення АМКУ

газопостачання Лебедина

10 грудня Антимонопольний комітет України оприлюднив рішення про накладення штрафу у розмірі 278 мільйонів гривень на облгази, які входять до складу «Регіональної газової компанії».

Йдеться про накладання штрафу на операторів газорозподільних мереж за приведення газу до стандартних умов при обчисленні обсягів спожитого газу.

Споживачам газу проводилися донарахування об’єму газу і, відповідно, коштів – за спеціальними коефіцієнтами залежно від місяця, у якому він споживається, та місця установки лічильника.

В Антимонопольному комітеті наголошують, що компанії із жовтня 2018-го по серпень 2019 року при здійсненні комерційних розрахунків донараховували об’єми використаного побутовими споживачами природного газу понад обсяги, визначені лічильниками, тобто, зловживали своїм монопольним становищем на зазначеному ринку.

Таким чином, дії зазначених компаній призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Зокрема, за вказані порушення «Сумигаз» оштрафований на 10 мільйонів гривень.

До того ж, комітет зобов’язав відповідачів усунути наслідки порушення шляхом здійснення перерахунку побутовим споживачам на підставі даних лічильника природного газу, починаючи із жовтня 2018 року.

Сумський підрозділ РГК «Сумигаз», що постачає природний газ на Лебединщину,  застосовував протягом року коефіцієнти від 0,99 (у липні) до 1,11 (у січні). Таким чином, у холодну пору року споживачі отримували платіжні документи із рекомендованою сумою до сплати іноді більшою, ніж на 10%.

Це викликало обурення серед споживачів газу. По-перше, через додаткові витрати на приготування їжі та опалення будинків. По-друге, через невідповідність пропонованих сум до оплати за використаний газ фактичним показникам лічильників.

Читайте також: «Сумигаз Збут» нарешті оприлюднив ціну листопадового газу

Як пояснюють у товаристві «Сумигаз», приведення газу до стандартних умов передбачене Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, Типовим договором розподілу природного газу та Правилами постачання природного газу. В Україні по всьому ланцюгу від газовидобувних свердловин і до кінцевого споживача при вимірюванні здійснюється приведення обсягів газу до стандартних умов (температура +20°С та 760 мм рт.ст.). До 2016 року різницю в обсягах, яка виникає від приведення газу до стандартних умов, включали до витрат операторів газорозподільних мереж. Пізніше її віднесли на рахунок споживача.

«Регіональна газова компанія» назвала рішення АМКУ про накладення на облгази, керовані групою, необґрунтованим і має намір оскаржити його в суді.

Нагадаємо. Наприкінці 2018 року споживачі природного газу почали отримувати платіжки зі збільшеними, донарахованими обсягами споживання. І хоча 23 листопада 2018 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, заборонила облгазам здійснювати такі донарахування у платіжках, вони цю заборону проігнорували. Натомість 15 лютого 2019 року подали на НКРЕКП до суду.