Стережіться грипу та респіраторно-вірусних інфекцій

Із настанням холодів збільшується кількість звернень пацієнтів із ознаками застуди до закладів охорони здоров’я. Так, за три тижні, 3 до 23 грудня, у Лебединській громаді зареєстровано 453 хворих на гострі респіраторні інфекції, зокрема і 226 дітей. За минулий тиждень зафіксовано 179 хворих, з них – 93 дитини.

Грип та ГРВІ є наймасовішими захворюваннями. Вони завдають  шкоди здоров’ю населення і значних економічних збитків. Кожна доросла людина в середньому хворіє двічі за рік, школярі – тричі, а діти дошкільного віку – до 7 разів. Кожні 2-3 роки виникають епідемії грипу, а кожні 30-40 років – пандемії цієї хвороби.

Хворі на грип і ГРВІ є небезпечними для оточення. Під час розмови, кашлю, чхання вони виділяють у навколишнє середовище з крапельками слизу велику кількість вірусу. Максимальна заразність спостерігається у перші два-три дні хвороби, а небезпека для оточення продовжується до 7 днів.

Для грипу характерний раптовий початок із лихоманкою. Температура тіла за кілька годин підвищується до 39-40 градусів. Хворих турбує сильний головний біль, болі в очних яблуках, які посилюються під час їх рухів, м’язові болі, слабкість, розбитість, пітливість. У разі появи клінічної симптоматики грипу чи ГРВІ, необхідно негайно звернутися до лікаря. Оцінивши тяжкість перебігу хвороби, він визначить необхідність госпіталізації хворого чи можливість його лікування вдома. Госпіталізації до лікувального закладу підлягають хворі з тяжким перебігом грипу та з ускладненнями.

Хоча грип не є тяжкою хворобою, він небезпечний ускладненнями, особливо пневмонією, що викликана вірусом грипу А (H1N1). Саме такий вірус виявлений у одного із жителів нашої громади на початку грудня.

У дітей молодшого віку, осіб старших 60 років, у хворих із хронічними захворюваннями можуть бути запалення середнього вуха і гайморових пазух, бронхіти, ураження нирок, і навіть мозку та серця.

Аби не переплутати грип із COVID-19, у разі захворювання, необхідно обов’язково самоізолюватися, повідомити сімейного лікаря та отримати направлення на безоплатне тестування або швидкий тест.

Особливо небезпечним грип є для груп ризику, до яких належать діти до 5 років, вагітні жінки, люди старші 65 років, люди з надлишковою вагою, хворі на діабет, серцево-судинні захворювання та хвороби легень. До групи ризику також входять медичні працівники, вчителі та вихователі, працівники торгівлі й громадського харчування, усі, хто працює у багатолюдних місцях, а також особи, що переносять хворобу «на ногах».

Щоб не захворіти, рекомендуємо жителям громади передусім бути уважними до свого здоров’я. Не переохолоджуйтесь, уникайте місць масового скупчення людей, користуйтеся марлевою пов’язкою під час епідемії, дотримуйтеся «етикету кашлю», пийте достатню кількість рідини (до 2 літрів на день), вживайте вітамінні напої – відвари із шипшини, калини, сухофруктів, чай з лимоном та імбирем. Важливий повноцінний сон –  не менше 7-8 годин за добу. Також часто провітрюйте приміщення, а їх прибирання проводьте із застосуванням деззасобів За появи перших симптомів грипу та застуди обов’язковою є ізоляція хворої людини.

Грип не минає за день-два, тому дотримуйтесь карантинних вимог, не займайтесь самолікуванням, отримуйте відповідне медикаментозне лікування, яке призначив ваш сімейний лікар. Бережіть себе і будьте здорові!

Василь БРАГА, Лебединське відділення ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ»