СОVID-19: ходимо по колу?

Хтось, вочевидь, незадоволено зітхне, побачивши, що центральний матеріал «ЖЛ» уже вдруге поспіль присвячує такому остогидлому СОVID-19. Що ж, мусимо зізнатися, що й самі не надто у захваті, але… Ситуація зобов’язує. Бо ж щодня, переглядаючи статистику захворювання, жахаєшся цифрам, а коли там ще й з’являється назва рідного населеного пункту, то взагалі слів не знаходиш. Якщо ви ще не чули, то за останні вихідні в Лебедині виявили ще восьмеро інфікованих коронавірусом. Чи чекати нам посилення карантину і чим іще відзначився попередній «ковідний» тиждень – у сьогоднішній «Темі дня».

То що ж, трішки повторимося? На ранок 15 вересня у Лебедині було зафіксовано 32 випадки захворювання на СОVID-19. 8 із них виявлені за попередні вихідні – 12 та 13 вересня. Інформацію підтвердив завідувач Лебединського міськрайонного відділу ДУ «Сумський ОЛЦ МОЗ України» Василь Брага. Одного позитивно-ковідного пацієнта зареєстровано у суботу, а одразу семеро – у неділю.

«Коронований» Лебедин

За словами спеціаліста, один із осередків виявлення коронавірусу – ціла родина: попередньо, 4 вересня, хвороба була констатована у батька сімейства, а згодом виявилося, що СОVID-19 «підчепили» й інші рідні. Крім того, четверо нових хворих є працівниками однієї із дільниць місцевого промислового підприємства. Як пояснює Василь Брага, зареєстрованими контактними до виявлених хворих є 38 працівників. Усі ці особи наступні два тижні мають перебувати на самоізоляції вдома під наглядом сімейних лікарів.

– У понеділок, 14 вересня, на осіб із підозрою коронавірусної хвороби надійшло 14 екстрених повідомлень від сімейних лікарів, які здійснюють медичний нагляд і супровід контактних осіб та осіб з підозрою на COVID-19, – розповідає Василь Павлович. – Працівниками Лебединського міськрайонного відділу проведено епідемічне розслідування більшості вказаних підозр. Епідкарти на таких осіб направлені в обласний лабораторний центр. Відповідна  інформація надана і в міську раду.

Раптовий сплеск захворюваності і, відповідно, невтішну статистику спеціаліст пояснює нехтуванням простими правилами в період карантину. Саме тому Лебедин продовжує перебувати у «жовтій» карантинній зоні, а якщо ситуація не покращиться, то може перефарбуватися у темніший  колір – «помаранчевий» чи й навіть «червоний».

– Жодні роз’яснення і попере-дження щодо недопущення розповсюдження коронавірусу не працюють, – обурюється Василь Брага. – Ні розмови, ні співпраця із «ЖЛ» щодо інформування населення не допомагають достукатися до людей, які раптом чомусь вирішили, що карантин закінчився, а COVID-19 взагалі щез. Водночас ВООЗ прогнозує значне збільшення кількості важкохворих та смертельних випадків від цієї небезпечної хвороби! Тож лебединцям варто зробити висновки.

Також він додає, що лікарні першої хвилі для лікування ковідних хворих в області заповнені пацієнтами на 80% і більше, тому вже прийнято рішення задіяти лікарні другої хвилі, в тому числі і лікарню №5 м.Суми.

Знову на карантин?

А допоки місцева ковідна статистика стрімко повзе вгору, деякі із лебединських шкіл знову закриваються на карантин. Ні, на щастя, не через СОVID-19 (хоча виникає питання, чи може бути якась хвороба щастям?).

На жаль, як повідомила спеціаліст відділу освіти міськвиконкому Любов Влєзько, до п’ятниці, 18 вересня, освітній процес призупинений у ЗОШ№5 через перевищення епідпорогу захворювання на ГРВІ понад 20%. Загалом по Лебедину, зазначила Любов Миколаївна, на карантині через застудні захворювання перебувають: у ЗОШ№1 учні шести класів, у ЗОШ№4 – двох класів, у ЛСШ№7 – чотирьох класів. Навчання проводиться дистанційно, до чого школярі вже звикли.

Подібне, звісно, якщо не очікували, то, як мінімум, підозрювали більшість із нас. Усе ж дітям важкувато звикнути до дистанції та й інших «вимог» карантину. Втім, як то кажуть, незнання правил не звільняє від відповідальності, а вже їх недотримання – так і поготів.

Тож коли не хочете «поповнити» коронавірусну статистику чи просто підхопити сезонну застуду, згадайте, які прості правила «вбивають» нам у голову медики останні пів року: миття рук, маски, антисептики і дистанція. А ще, за змоги, тримайтеся далі від скупчення людей: ви не можете знати, коли і з ким контактував будь-хто із осіб у натовпі. Бережіть себе та своїх рідних, і нехай вашу голову оминає «корона».

Олена ВЄЧКАНОВА, Олена БОНДАРЄВА