Скільки платитимуть за газ лебединці

субсидії лебединцям виплачують

Питання ціни на газ останні кілька місяців було одним із найболючіших для всіх українців. Кожному хочеться, щоб і тепло було, і приготувати їжу на чому, та ще й аби це не дуже «било» по кишені. Чимало людей сподівалися, що зі зміною гаранта тарифи на газопостачання одразу різко зменшаться, не розбираючись у тому, що регулювання газових цін – не зовсім президентська прерогатива. А от адресувати вимоги й питання уряду та керівництву відповідних підприємств можна було б залюбки. Однак певні зміни все ж сталися. Які саме, розглянемо у сьогоднішній «Темі номера».

Для початку дозвольте трохи лірики. Газова тема – одна із «найулюбленіших» в усього українського народу. Зізнаємося чесно, що неабияк страждають від неї і журналісти, бо з одного боку ніби й добре, що постійно з’являються якісь зміни чи оновлення – є про що писати і розповідати загалу, а з іншого… Мороки у тому, щоб розібратися «ху із ху», – доволі багато. Та все ж сьогодні спробуємо вкотре повернутися до газових питань.

ЩО І ПО ЧІМ?

Як повідомляється на сайті 104.ua, ціна газу для комерційних споживачів формується на ринку, виходячи з попиту-пропозиції. А от для побутових споживачів (себто, для нас із вами) та релігійних організацій її регулює держава. Таким чином, вартість газу на травень і червень цього року встановлена НАК «Нафтогаз України» за постановами Кабінету Міністрів України №380 від 8 травня 2019-го, №293 від 3 березня 2019-го та №867 від 19 жовтня 2018-го. Якщо говорити загалом, то продаж природного газу постачальникам зі спеціальними обов’язками (ПСО) передбачено за такими цінами (це без націнки самого постачальника і тарифів на доставку):

  • на червень за 1000 куб.м – 6299,00 грн. (без ПДВ), 7558,80 грн. (із ПДВ);
  • на травень за 1000 куб.м – 5990,00 грн. (без ПДВ), 7188,00 грн. (із ПДВ).
    Так, здорожчання є, але, здавалося б, на цьому можна і закінчити – тарифи встановлено, ми на їхню зміну жодним чином не вплинемо, та куди ж без «але». Із 1 травня 2019 року діють не лише нові розцінки на блакитне паливо, а й нові тарифи на послуги транспортування природного газу. Вони встановлюються відповідно до потужності підприємства, а, отже, кінцеві роздрібні ціни на газ для побутових споживачів відрізнятимуться залежно від регіону.

СКІЛЬКИ ЗАПЛАТИТЬ СУМЩИНА?

Як і кожна «збірна» ціна, газова містить у собі кілька компонентів. Сплачуючи рахунки, ми віддаємо гроші не просто за наявність блакитного вогника у наших котлах чи плитах. Якщо розглядати вартість природного газу, як математичний приклад, то матимемо наступне:
птова ціна (Нафтогаз України) + націнка постачальника + тариф на розподіл + тариф на потужність (Укртрансгаз) = кінцева ціна газу.
Цікаво, що єдиною змінною у цьому прикладі є лише тариф на розподіл. Він залежить від підприємства, що опікується доставкою палива до споживачів, і у нашому випадку це ПАТ «Сумигаз». Як зазначається на сайті цієї регіональної газової компанії, вона надає послуги з транспортування газу розподільними газопроводами. До структури її тарифу входять виробничі витрати та втрати природного газу, матеріальні витрати та послуги, витрати на оплату праці, інвестиції і плановий прибуток. Ще працівники цієї служби стверджують, що частина тарифної виручки витрачається на інвестиції. Це, перш за все, – фінансування реконструкції та модернізації газових мереж, а ще – що доволі важливо – безоплатність установки лічильників газу для побутових споживачів.

Розглядати конкретніше, чому у кожному із регіонів різниться тариф на розподіл, вочевидь, не варто. Лишень дозволимо собі припустити, що це, можливо, пов’язане із певними ландшафтними, демографічними та багатьма іншими чинниками.
Яку ж ціну сплатять за кубічний метр природного газу на Сумщині за травень? На все тому ж сайті 104.ua знаходимо цифру у 8,20505 грн. (із тарифом на розподіл у 0,64872 грн.). Найнижчу ціну за травень заплатять абоненти ТОВ «Спектргаз» (м. Львів) – 7,73765 грн. (тариф на розподіл – 0,18132 грн.), найвищу – ТОВ «Газовик» (м. Київ) – 8,42861 грн. (тариф на розподіл – 0,87228 грн.). На подібному високому рівні платитимуть і споживачі Рівненщини, Харківщини, Чернівеччини.
Сума у платіжках за червень, відповідно, зросте через збільшення вартості оптової ціни природного газу. Отож, за перший місяць літа абонентам «Сумигазу» користування блакитним паливом обійдеться у 8,58512 грн./куб.м. Найменше витратять грошей на газ споживачі все того ж Львівського ТОВ «Спектргаз» – 8,11772 грн./куб.м та «Київгазу» – 8,19068 грн./куб.м. Найбагатшими ж, мабуть, вважають абонентів підприємств «Миколаївгаз» – 8,81300 грн./куб.м та «Чернівцігаз» – 8,80484 грн./куб.м. Тарифи ж на розподіл, через які і відбуваються «регіональні» коливання ціни, лишаться тими ж, що і у травні.

Але і це ще не все. Згідно із повідомленням пресслужби віцепрем’єр-міністра України Володимира Кістіона, підвищення ціни на газ НАК «Нафтогаз України» абсолютно неправомірне. «Монополіст замість того, щоб з урахуванням можливостей, які надає постанова Кабінету Міністрів від 3 квітня 2019 року №293, знизити ціну, без будь-яких економічних аргументів, що суперечить ринковому тренду на пониження, підняв ціни для промисловості, – зазначено на Єдиному вебпорталі органів виконавчої влади України. – Це стало причиною збільшення ціни на газ у червні для населення. І це в той час, коли на газовому ринку в Україні, що підтверджує Українська енергетична біржа, ціна значно нижча».
На початку червня Урядом було прийнято ще одне рішення, що, на думку посадовців, «унеможливлює спекуляції Нафтогазу з цінами на газ», а також створено міжвідомчу групу для перевірки формули встановлення ціни газу. Чим закінчиться це протистояння, невідомо, але, виходить, маємо хоча б маленьку надію на зменшення суми у платіжках за червень.

А загалом… Споглядаючи на список газопостачальних компаній, роздумуючи над тим, скільки ж врешті доведеться платити за остаточними квитанціями, а ще ж, звісно, підраховуючи, в яку копієчку це влетить тим чи іншим «сусіднім» областям, приходиш до висновку, що, вочевидь, жити на Сумщині не так і погано. ПАТ «Сумигаз» тримається «золотої середини», тож і нарікати, мабуть, на аж занадто «драконівські» тарифи не зовсім і варто. Сподіваємося, що принаймні до кінця червня газова тема облишить нас усіх у спокої, а там… Поживемо – побачимо!

До речі, 14 червня Нафтогаз України повідомив про розрахунок нової ціни  природного газу для потреб населення та інших споживачів за ПСО, що діятиме в червні, – у відповідності до постанови Кабінету міністрів України №485 від 5 червня 2019 року вона складе 5553,89 грн за 1 тис. куб. м (без урахування ПДВ, вартості доставки та націнки постачальника).

Таким чином, в червні ціна газу, за якою Нафтогаз продає його газзбутам та постачає споживачам за ПСО, зменшиться на 7,3%, або на 436,11 грн, порівняно з травнем.