Що робити, коли нічого не хочеться робити?

Так, на перший погляд, звичайна жартівлива тема для обговорення, не варта серйозної розмови, яка зазвичай у нас відбувається із громадою. Але ж то – тільки на перший погляд. Впевнені, що хтось так і подумав – самі не хочуть працювати, ще й інших до цього закликають. Але невже цим невірам не знайомі перевтома, нервове виснаження, надмірне фізичне навантаження? А вони ж є, і багато хто із нас стикається з цим чи не щодня.

Тому не варто вважати наш діалог якимось жартом. Наші дописувачі, як засвідчили підсумки обоговорення теми «нічогонеробіння», таки правильно зрозуміли запитання і ось що нам розповіли.

Наталія (40 років): – Так, спека неможлива. Рятує кондиціонер, якщо у приміщенні. Охолоджені напої, душ в обід. Якщо ж на вулиці, то рухаюсь тільки в затінку, якщо є така можливість. Людям, працюючим на відкритому сонці, не заздрю.

Із приводу, якщо не хочеться нічого робити… Всі ми по-різному влаштовані, хтось впаде на диван, «перезавантажиться» і йде далі. Хтось потребує відпустки чи релаксу, хтось знає, що є мета, тому треба іти до неї. Особисто я, перепочивши недовгий час, беру себе в руки і розумію, що є ряд стимулів, які рухають мене і мою свідомість вперед. «Перезагрузка» біля води взагалі творить дива. Тож давайте вже доб’ємо цей спекотний робочий тиждень і з надією на відпочинок від основної роботи, ввірвемося у домашню рутину роботи вихідного дня.

Алла (39 років): – Коли нічого не хочеться робити, я намагаюсь нічого не робити. Звичайно, при цьому присутнє деяке почуття провини, закладене нам усім іще з дитинства, що байдикувати – це соромно. Але я борюся із цими установками, і коли мій організм або моя психіка кажуть, що їм потрібен відпочинок чи перезавантаження, я собі його даю. Тобто моя відповідь – нічого не робити, коли не хочеться робити. Це сигнал, що все, достатньо.

Десь чула таку думку, якщо людина не хоче відпочивати планово, вона відпочине позапланово у лікарні. Тому прислухайтесь до свого організму. І якщо це не клінічна депресія, то просто сидіть-лежіть і байдикуйте. Через певний час це набридне і організм знову зажадає активності.

Якщо ж треба працювати у будь-кому разі, пообіцяйте собі, що як тільки доробите саме цю нагальну справу, то відразу відпочинете. Але не обманюйте себе, бо наступного разу організм не повірить і не видасть резерву.

Будь-який відпочинок – це зміна діяльності. Лежати і нічого не робити після важкої праці – це кардинальна зміна діяльності. Піти пограти у футбол після інтенсивної підготовки до ЗНО – це також відпочинок через зміну діяльності.

Особисто я, наприклад,  бувало як набридне все, «залипаю» майже на добу в якийсь детективний серіал. Це допомагає. А от книги добре відволікають взимку. Влітку чомусь не дуже читається)

Ольга (57 років): – Як нічого не хочеться в таку спеку, то і не робіть. Сидіть у затінку, пийте холодні напої, обливайтеся водою. Ваші справи нікуди від вас не втечуть. Зробите все, коли прийде натхнення. І на роботі, і вдома.

Любов (53 роки): – Думаю, що не тільки спека впливає на те, що не хочеться нічого робити. Впливають дуже на підсвідомість людей наші «низькі» ціни, невпевненість у завтрашньому дні, безвихідь. Я це пишу не просто так, а спілкуюся з людьми, особливо старшого покоління. Так от, розповідають із сумом  і болем про своє нинішнє існування і говорять ту ж фразу: «Нічого не хочеться: ні жити, ні робити, немає ніякої радості в житті». От іще вам одна відповідь багатьох і дуже багатьох. А хто в цьому винен? Відповідь…

Ольга (36 років): – А я підтримую думку про зміну діяльності! Поробили фізично активно, можна і полежати подивитися цікаве кіно, чи книжку, або ж і улюблену газету. Добре як є можливість зробити «нічогонеробіння» у прохолодному місці чи біля водойми. Та як особисто на мене, то надовго опускати руки не можна, адже життя триває і в спеку. Підйом раніше за спеку для домашніх справ, а вдень можна й подрімати, тоді й увечері після спеки ще будуть сили для корисних справ.

Лілія (43 роки): – Відпочинок – це добре, але рух і тільки рух! Я відпочиваю, коли щось роблю, тоді мені не нудно і завжди є, чим зайнятися. Я рано прокидаюся, близько 4-5 ранку, добре, що маю своє королівство – КУХНЮ. Там я можу нікому не заважати, телевізор увімкну і… день починається, люблю інколи полистати журнал із кросвордами.

Ігор (52 роки): – Навіть не намагайтеся щось робити. Адже, як показує практика, нічогісінько у вас не вийде. Просто послухайте своє внутрішнє «Я» і воно обов’язково скаже, як треба діяти. Навіть якщо у вас дуже часто виникає така проблема, дайте спокій собі та іншим. Займіться тим, що не вимагатиме від вас надзусиль і проведіть цей час, як вам хочеться. Головне – не намагайтеся діставати когось зайвими запитаннями.  Можете повірити, що такий процес не довготривалий і за деякий час вам обов’язково захочеться щось зробити.

Сергій (55 років): – Якщо хочеш попрацювати, ляж поспи, і все мине… На будь-яку роботу впливає не температура, а стимул. Я пахав у Португалії по 10-12 годин 6-7 разів на тиждень. Температура у тіні сягала 35-40 градусів. І ми ПАХАЛИ, бо був стимул – €€€€. А у нас стимул інший, от і звертаємо усе на погоду. Так що, лебединці, припиніть писати брехню (дослівний переклад із російської – ред.)

Володимир Петрович (67 років): – Що робити, коли нічого не хочеться робити? Провести самоаналіз, відповісти на питання ЧОМУ? Якщо перевтома, поспати і смачно поїсти, або навпаки. (До речі, це приклад для наслідування з Біблії). Якщо хвороба, також поспати або просто полежати, можливо, організм сам впорається. Якщо ні, до лікаря, якому довіряєш. Найскладніша ситуація, коли причина – емоційний розлад або психічна хвороба. Без допомоги досвідченого психолога, психотерапевта, а при потребі психіатра не впоратися. Дуже важливі розуміння та вміла підтримка рідних і друзів. Найпростіша ситуація – спека, мороз, дощ, висока вологість, а ти здоровий, є стимул і реальний результат, то через «не хочеться» вперед і зростуть самоповага і думка добрих людей про вас. І навіть якщо вади здоров’я – по мірі реальних сил вперед! І ви герой! А чого варті позитивні емоції, що ти навіть при значних труднощах залишаєшся сильним духом. Хто спостерігає вітер, тому не сіяти, а хто дивиться на хмари, тому не жати! Це також Божа мудрість із Біблії.

Анатолій (37 років): – Я скажу так, якщо не хочете, той й не робіть, і нічого поганого в цьому не буде. Ляжте на диванчик, увімкніть телевізор, трішки подивіться його, можете навіть подрімати. Я завжди так роблю, коли нічого не хочеться робити. В такі моменти не думайте ні про що, навіть не мрійте, а просто спокійно полежте. Напевно, ваш організм подає вам знак, аби ви просто відпочили. Дайте йому спокій і відпочинок, а незабаром із новими силами працюватимете далі.

Як бачимо, чимало наших дописувачів вважає причиною небажання щось робити втому. Тож цілком передбачувано радять знайти час, аби відволіктися і набратися сил. І не зважати на ці поради, було б принаймні, нерозумно. Скажемо вам по секрету: серед  дописувачів до цієї теми є і лікар, і учителі, і представники інших поважних професій, які знають ціну часу і розуміються на важливості правильного розподілу між роботою і відпочинком. А вже як ви використаєте ці поради, ваша особиста справа. Зважайте тільки на те, що попереду у нас надзвичайно спекотні дні, а спека не найкращим чином впливає на нашу з вами здатність продуктивно працювати.

Говорив із громадою

Євген ШУЛЬГА