Розслабтеся, зараз буде «коль»

Здається, пандемія COVID-19 поволі спадає. І хоч говорити про її приборкання та повний контроль ще зарано, «добовий приріст» кількості нових хворих, ситуація із карантинними обмеженнями у регіонах дозволяють, принаймні поки що, зітхнути із полегшенням. Втім надто послаблювати натиск на пандемію не варто, навпаки – краще використати цю «коронавірусну паузу» для мобілізації зусиль і, можливо, врешті почати контролювати інфекцію, аби вона не контролювала нас. Одним із засобів досягнення цієї мети є вакцинація. Як саме вона відбувається, і яких результатів уже досягла Лебединська громада, чому варто вакцинуватися, дослідимо у сьогоднішній «Темі дня»

– Нарешті можу констатувати, що ми вийшли з третьої хвилі пандемії. Із завтрашнього дня в Україні не залишиться жодного регіону з «червоним» рівнем епідемічної небезпеки. Це були надзвичайно складні два місяці. Тільки нам і Богу відомо, як ми зуміли втримати ситуацію під контролем. За кожне життя боролися, як на війні. За що величезна шана й подяка нашим медикам, – написав минулого тижня Міністр охорони здоров’я Максим Степанов у своєму телеграм-каналі. Цього дня, 8 травня, із «червоної» зони епідемічної небезпеки поширення COVID-19 була виведена остання область – Сумська!

«Помаранчевий» рівень епіднебезпеки нині встановлено у Волинській, Донецькій, Житомирській, Кіровоградській, Луганській, Тернопільській та Черкаській областях. Уся інша територія країни перебуває у «жовтій» зоні.

Останнім часом ситуація із захворюваністю, виходячи з офіційної статистики, й справді поліпшилася. Зокрема, 11 травня МОЗ прозвітував про 2208 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 за останню добу. І це у 6-7 разів менше пікових показників захворюваності протягом третьої хвилі пандемії.

За весь час пандемії в Україні захворіло – 2124535 осіб; одужало – 1777370; зафіксовано 46631 летальний випадок.

Паралельно за зменшенням кількості хворих, набирає обертів кампанія антиковідного вакцинування.

Від початку кампанії вже щеплено 864089, із них отримали 1 дозу – 863643 особи, завершили вакцинацію (отримали 2 дози) – 446 осіб.

Чи мало це, чи багато, можуть оцінити експерти у галузі медицини. І вони це роблять, щоправда, їхні висновки часто бувають абсолютно протилежні. Тож поставити якусь конкретну оцінку наразі складно. Хоча посадовці часто самі визнають, що вакцинація могла би відбуватися швидше, але через ряд причин маємо, що маємо.

Загалом, увесь процес вакцинації розділений на 5 етапів. Під час першого – мали щеплювати 367 тисяч українців із надвисоким ризиком інфікування та тяжкого перебігу коронавірусної хвороби COVID-19, а також тих, чия робота критично важлива в умовах пандемії. Зокрема вакцину отримали медичні працівники та персонал закладів охорони здоров’я, де надають стаціонарну допомогу хворим на COVID-19.

На другому етапі мало бути вакциновано 3 мільйони людей. Насамперед літніх від 80 років, медичних працівників та персоналу, які працюють у закладах охорони здоров’я, що надають медичну допомогу хворим, включно із закладами інших міністерств і відомств. Також вакцину отримають працівники соціальної сфери, зокрема соціальні працівники.

Простий підрахунок покаже нам, що із 3367000 українців, вакцинація яких передбачена на перших двох етапах, вакциновано лише близько 25%. Тож із повним «ігнором» карантинних обмежень доведеться почекати.

Днями Максим Степанов анонсував уведення сертифікатів вакцинації проти COVID-19.

Сертифікати міститимуть всю необхідну інформацію, в тому числі й ту, яку прогнозовано вимагатимуть ЄС та ВООЗ, – заявив посадовець. – Наявність сертифіката дозволить українцям подорожувати без будь-яких обмежень. Він розробляється МОЗ спільно з Мінцифри та НСЗУ. Запустити послугу отримання документа за допомогою порталу або застосунку «Дія» планується до 1 липня 2021 року.

За інформацією офіційного сайту центральної районної лікарні, на Лебединщині триває вже третій етап вакцинації проти COVID-19.

Щеплення проводять у відокремленому, спеціально облаштованому кабінеті центральної районної лікарні й на базі Будильської та Штепівської амбулаторій загальної практики сімейної медицини.

На першому етапі щеплювали медиків, які працюють із хворими на COVID, бригади швидкої допомоги, співробітників лабораторій, що тестують на COVID-19.

Із 22 березня стартував другий етап вакцинації, де щеплення отримали сімейні лікарі, інші медичні працівники та персонал, що працює у закладі охорони здоров’я. Для цього використано 150 доз вакцини Oxford/AstraZeneca (Covishield).

На третьому етапі вакцинації щеплюють осіб із  високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19:  медиків, освітян, працівників соціальної сфери, літніх людей віком понад 60 років. Вакцинували 580 осіб. Щеплення проводять вакциною AstraZeneca (Корея).

Обидві вакцини надані згідно з регіональним розподілом Міністерством охорони здоров’я України.

Яка загальна кількість населення Лебединщини сьогодні щеплена, достеменно невідомо, адже центральна районна лікарня – не єдина установа, яка бере участь у процесі вакцинації. Частина населення вакцинована мобільними бригадами з імунізації обласних медичних закладів та самостійно.

Масова вакцинація населення продовжуватиметься залежно від надходження вакцини. Охочим вакцинуватися необхідно звернутися до свого сімейного лікаря.

28 травня 2021 року розпочнеться процес ревакцинації для тих, хто був щеплений на першому етапі.

Перед щепленням пацієнт заповнює згоду на вакцинацію, його обов’язково оглядає лікар щодо обстеження загального стану та виключення протипоказань.

Лікар Оксана Шепіль, яка координує питання вакцинації, коментує:

– Вакцина в жодному разі не становить загрози. Вона не робить слабшим імунітет. Навпаки – вакцина змушує імунітет приготувати антитіла до збудника вірусу. Всі ці вакцини схвалені ВООЗ, мають високу ефективність щодо запобігання захворюванню.  Навіть якщо людина вакцинована і має невеликий шанс захворіти на COVID-19, це практично унеможливлює тяжкий або критичний перебіг хвороби. Зупинити зростання захворюваності можливо лише за допомогою вакцинації. Щодо реакції організму на вакцину, то вона є індивідуальною. Зазвичай, це – біль на місці щеплення, почервоніння, набряк, загальна слабкість або підвищення температури. Але ці реакції є нормальними для будь-якого щеплення та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ж після вакцинації від COVID-19 виникли тяжкі побічні реакції, невідкладно повідомте про це свого сімейного лікаря.

Загалом варто визнати – масова вакцинація є наразі єдиним способом зупинити пандемію. Адже вакцинація вважається одним із найбільших досягнень медицини, яке щорічно дає можливість попередити до 3 мільйонів смертей і до мільйона випадків дитячої інвалідності. За допомогою вакцин людство здатне попередити понад 30 інфекційних захворювань. Сьогодні гарантована державою вакцинація в Україні здійснюється проти десяти хвороб: туберкульозу, дифтерії, правця, коклюшу, поліомієліту, кору, краснухи, епідемічного паротиту, гепатиту В та Hib-інфекції.

Не хочеться наврочити, але лише на мить уявіть, аби ми не мали вакцин від цих хвороб, і як доводилося нашим попередникам 100-200 років тому і раніше лише розводити руками й констатувати, що ці хвороби невиліковні. Лише вакцинацією були подолані віспа, правець, поліомієліт, дифтерія та інші. Але нині ж, якщо і з’являються поодинокі випадки захворювання, вони не переростають у пандемію.

Тож маємо, над чим задуматися і переглянути своє ставлення до медичної допомоги загалом та вакцинації зокрема тому, хто досі скептично до цього ставиться. Йдеться-бо не лише про Ваше особисте здоров’я і життя, а й про наше – усіх інших українців і, без перебільшення, жителів планети. Думайте!

Досліджував Євген ШУЛЬГА