Придбати нерухомість: де, яку і за скільки?

купити нерухомість у Лебедині

Так, останнім часом на сторінках міськрайонки зринає все більше «грошових» тем. Але що поробиш, коли доросле життя справді зосереджене на фінансових питаннях? Треба думати про копійчину на їжу, одяг, оплату комунальних послуг, транспорт тощо. А що, коли виникає потреба у придбанні будинка чи квартири? Тут навіть кількома десятками тисяч гривень не обійдешся. Отож, у сьогоднішній «Темі дня» ми спробували прицінитися до лебединського ринку нерухомості.

Із дещо саркастичним сумом маємо констатувати, що у доволі дорогому (чуєте хрускіт купюр, еге ж?) сьогоденні не всім так щастить із отриманням даху над головою, як деяким вигаданим персонажам. Он, наприклад, Шерлоку Холмсу, герою однойменного серіалу за мотивами роману Артура Конан Дойля, наймана квартира у Лондоні дісталася за доволі привабливою ціною. А все тому, що місіс Хадсон, жіночка, у котрої нерухомість винаймалася, була зобов’язана Шерлоку – він «допоміг» у пришвидшенні винесенню смертного вироку її, вочевидь, не такому вже й коханому чоловіку.

Але, як розумієте, не всі ми великі детективи, та й смертна кара в Україні заборонена. Тому шерлокхолмсівський спосіб пошуку нерухомості нам не підходить, варто шукати інші. На цій жартівливій хвилі і поцікавимося серйозним – а що ж може запропонувати нам лебединський ринок?

Найперше, що варто знати про ринок нерухомості – він є первинний і вторинний. Первинним вважаються квартири від забудовника, тобто в будинку, який ще не перебував або тільки нещодавно введений в експлуатацію. Особливість вторинного ринку – те, що квартира вже була чиєюсь власністю, навіть якщо перебуває у новій будівлі.

ХОЧУ СВОЄ, НОВЕНЬКЕ!

Більшість лебединців розуміє, що підприємств, які б працювали винятково на первинний ринок нерухомості, у нашому місті немає. Не зводяться нові багатоповерхівки, затуляючи горизонт, не розширюються «спальні» райони, займаючи весь вільний простір, ні. Але є підприємство, чия робота може заслужено вважатися приємним балансом між первинним і вторинним ринками. Це ДП ПАТ «Сумбуд» БМП «Лебедин-промбуд». Саме завдяки зусиллям цієї організації Лебедин має гарненький будинок із квартирами на продаж – по вул.Сумська, 102. Колись тут був гуртожиток колишнього заводу верстатних вузлів, потім тривалий час будівля залишалася покинутою. Перебуваючи у власності міста, її стан був не найкращий – без вікон, без дверей, із помальованими графіті стінами. Аж потім будинком зацікавилося БМП «Лебединпромбуд», викупило його і провело реконструкцію.

– Сьогодні у будинку 42 квартири, із яких продана десь половина, – розповідає керівник підприємства Микола Індик. – Для поціновувачів незвичного пропонуємо дворівневе житло. Ці квартири облаштовані найближче до даху, мають два поверхи. Всього у будинку їх п’ять, одна вже має господарів.

Чому частково цей будинок можна віднести до первинного ринку нерухомості? Бо у цих перебудованих квадратних метрах ще ніхто не жив. Також варто зауважити, що покупець отримує винятково «голі стіни». Є вікна, є вхідні двері, лічильники, окремі комунікації. Але всі оздоблювальні і ремонтні роботи власнику доведеться проводити за власний рахунок. Це, як розумієте, потребує додаткових фінансових вкладень.

Вартість одного квадратного метра, зазначає Микола Індик, коливається у районі 4-5 тис.грн. Ціна конкретної квартири залежатиме від метражу і поверху (чим вище, тим дешевше).

Найменша квартира у будинку по вул.Сумська, 102 обійдеться покупцю близько 125 тис.грн. Вона, звісно, буде однокімнатною і матиме десь 30 кв.м площі. Вартість одного квадратного метра, зазначає Микола Індик, коливається у проміжку 4-5 тис.грн. Ціна конкретної квартири залежатиме від метражу і поверху (чим вище, тим дешевше). Оплата відбувається через банк на розрахунковий рахунок ПАТ «Сумбуд». Після придбання починається процес оформлення документів на право власності тощо.

Звісно, не всі мріють жити у квартирі, комусь ближче до душі власна садиба із будиночком, городом і садом. Що цікаво, деякі відчайдухи й тут бажають «свого, новенького», тож вбачають за краще побудуватися, аніж купити вже наявне господарство. Але варто пам’ятати, що це справді важливе рішення.

Почнеться таке будівництво із купівлі земельної ділянки (бо ж де, у протилежному випадку, облаштовуватися?). Її ціна, залежно від розміру, розташування і доступності комунікацій, обійдеться у тисячу й більше доларів. Потім закочуйте рукава і починайте: визначати, де і що буде, облаштовувати територію, копати фундамент, заливати його, зводити стіни, турбуватися про дах… Та ще триста п’ятдесят різних справ, якими зазвичай опікуються будівельники. І не забувайте, що у новобудові одразу навряд вийде жити, бо треба, аби «встоявся» фундамент і стіни. Тому доведеться зачекати ще кілька довгих місяців (якщо не рік), перш ніж кликати гостей на новосілля.

Вартість зведення будинку «під ключ» класу «Стандарт» київською компанією ECOPAN починається від 520 доларів за квадратний метр.

Звісно, можна звернутися за допомогою до спеціалістів. Нині доволі багато фірм займаються швидкобудівними спорудами із СІП-панелей (сендвіч-панелі – будматеріал, що має тришарову структуру: два листи жорсткого матеріалу і шар утеплювача між ними –  ред.). Уже за три місяці ви зможете в’їхати до новенького будиночка і насолоджуватися всіма благами цивілізації. Щоправда, обійдеться це ще в ту копієчку. Вартість зведення будинку «під ключ» класу «Стандарт» київською компанією ECOPAN починається від 520 доларів за квадратний метр. Елементарна арифметика підкаже, що за скромний будинок площею 75 кв.м замовнику доведеться викласти 43125 доларів. Недешево, так, але із цифрами не сперечаються.

ХОЧУ СВОЄ, АЛЕ ВЖЕ ОБЛАШТОВАНЕ!

Саме тут, якщо ви вже припинили зітхати й скоса поглядати у бік власного гаманця, ми розглянемо альтернативу будівництву – вторинний ринок нерухомості. Як уже згадувалося, це ті будинки й квартири, що вже мали власника, а тепер виставлені на продаж.

Ось такого добра у Лебедині вистачає. Не останню роль у цьому відіграє те, що чимало людей все ще надають перевагу великим містам або й взагалі закордону. Ото, виїжджаючи, і намагаються прилаштувати колишній дім у гарні руки. А що із ціновою політикою, спитаєте ви? Зараз пояснимо.

Для невеличкого дослідження навіть не довелося далеко ходити. Беремо будь-який номер «ЖЛ», гортаємо сторінки з рекламою і дивимося, яка наповнюваність у колонках оголошень під рубрикою «Нерухомість». Їхня кількість, звісно, постійно змінюється, але з десяток пропозицій продажу будинка чи квартири знайдеться обов’язково. Вартість, до речі, останнім часом зазначають усе рідше. Але є й оголошення із «цінником». То скільки ж лебединці хочуть отримати за нерухомість?

Середнє значення вартості господарства виходить 182,75 тис.грн.

Приватний сектор. Найдорожче господарство (із тих оголошень, де зазначалася ціна) пропонували придбати за 350 тис.грн. Житлова площа будинка – 80 кв.м, є всі комунікації, м/п вікна, земельна ділянка (15 соток) і великий сарай. Розташована садиба у районі вул.Кобижча.

Найдешевша оголошена ціна за будинок – 75 тис.грн. Його площа – 40 кв.м, є вода, газ, 3 сотки городу. Перебуває господарство по вул.Гоголя. Також власник зазначав, що можливий торг, себто додаткове зниження вартості.

Оселю площею 83,8 кв.м по вул.Хмельницького пропонували купити за 110 тис.грн., а газифікований цегляний будинок із господарськими будівлями, великим двором і земельною ділянкою у 35 соток (без зазначення місця розташування) – за 196 тис.грн.

Середнє значення вартості господарства, із орієнтування на ці чотири «цінники», виходить 182,75 тис.грн. Але це, звісно, лише приблизні підрахунки.

Квартири. Цей тип нерухомості частіше зустрічається в оголошеннях із зазначенням ціни. Поміж цим, вартість квартир примітно вища, ніж приватних будинків.

Найвища ціна, яку пропонували за лебединські квартири, – 400 тис.грн. Це 3-кімнатна квартира на 5 поверсі по пров.Верстатників. Із ремонтом, автономним опаленням, лічильниками води і газу, м/п вікнами, вхідними металевими дверима.

Найменше, 108 тис.грн., «просили» за 1-кімнатну квартиру площею 31 кв.м. Вулиці, на жаль, у оголошенні не зазначили, однак не забули наголосити, що в оселі є індивідуальне опалення, бойлер, м/п вікна та кондиціонер.

Дехто пропонує не зовсім готівкову оплату за придбання квартири. Так, із певними продавцями можна домовитися про обмін – наприклад, на автомобіль або житло в Сумах. Якщо говорити про першу пропозицію, то, «переводячи» автівку в кеш, отримаємо в середньому 200 тис.грн. Купівля ж лебединської нерухомості «за» сумську квартиру обійдеться набагато дорожче. На славнозвісному сайті OLX представлені різні «двокімнатки» в обласному центрі, та пристойного варіанту дешевше, ніж за пів мільйона гривень, ви навряд знайдете.

126 тис.грн., 189 тис.грн., 280 тис.грн. – це ще кілька знайдених в оголошеннях щодо продажу лебединських квартир цін, які допомагають зорієнтуватися на ринку нерухомості. В середньому, як бачите, за житло «на поверсі» (орієнтовно двокімнатне) доведеться викласти 200 тисяч і вище.

Звісно, коли потреба у житлі не надто гостра, можна спробувати винайняти оселю, а не купити. Та, якщо чесно, із наймом нерухомості в Лебедині все дуже сумно. Варіанти інколи трапляються, але частіше на пошуки, які зовсім не обіцяють завершитися успіхом, витрачається чимало часу й нервів. І тут знову зітхаємо, дещо заздрячи Шерлоку Холмсу, якому пощастило із «боржницею» місіс Хадсон. Але ми все ще живемо не у Великобританії, а в українському Лебедині, тож орієнтуємося на все місцеве. І висновок, в цілому, тішить – житло у нашому місті знайти можна. Головне, аби «шукачам» вистачило сил, енергії і, звісно, фінансів. Чого, власне, їм і бажаємо.

До будинків і квартир «прицінювалася» Олена ВЄЧКАНОВА