Презумпція інфікованості: як реагуємо на «вірусні виклики»?

П’ятнадцятий день українці змушені миритися із карантинними обмеженнями, викликаними поширенням коронавірусу COVID-19. При цьому довкола щось постійно змінюється, лунають обіцянки, хтось заробляє статки, поки всі інші переймаються здоров’ям своїм і своєї родини. У сьогоднішній «Темі дня» спробуємо систематизувати почуте і побачене за тиждень, підкріпивши інформацією із офіційних джерел, аби розуміти про що хвилюватися, а про що – ні.

Наразі медики хоча б якось почали коментувати особливості «поведінки» нового вірусу. Достеменно відомо, що коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини і може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від міцності імунітету. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям. Також у переліку жертв нової хвороби – чимало людей літнього віку із хронічними захворюваннями. Однак у більшості випадків будь-яке специфічне лікування не потрібне, і хвороба минає без ускладнень. Так, принаймні, характеризує перебіг хвороби офіційний сайт Міністерства охорони здоров’я України.

Через здатність коронавірусу жити деякий час поза організмом важливо часто мити рук і носити маску. І, фактично, максимальна ізоляція від соціального життя – чи не єдине, що може на сьогодні робити кожен із нас, аби якось запобігти поширенню хвороби. За даними того ж таки МОЗ, наразі специфічного лікування та вакцини від «уханського» коронавірусу не існує. Не захищають від нього і маски. Їх варто одягати людям, що вже захворіли, для зниження ризику зараження інших в закритих приміщеннях. На вулиці маски неефективні. Також не допоможуть цибуля, часник, алкоголь та інші засоби «народної медицини», бо нема жодного наукового обґрунтування їх ефективності. До речі, алкоголь лише додасть проблем – він пригнічує імунну систему і послаблює організм, ускладнюючи процес боротьби з вірусом.

КОРОНОВАНА УКРАЇНА

Однозначно відповісти, скільки «ЦЕ» триватиме в Україні, не може ніхто. Щонайменше – до того часу, доки кількість виявлених хворих збільшуватиметься. Поки що, станом на 24 березня, ми маємо невтішне щоденне збільшення хворих.

За останню добу зафіксовано 24 нові випадки. Найбільше людей захворіло у Чернівецькій та Київській областях, а також у м.Києві.

За даними Центру громадського здоров’я, станом на 15:00 24 березня в Україні 97 лабораторно підтверджених випадків COVID-19. Три із них – летальні, один пацієнт одужав і вже виписаний із лікарні. За останню добу зафіксовано 24 нові випадки. Найбільше людей захворіло у Чернівецькій та Київській областях, а також у м.Києві.

Днями, за повідомленнями ЗМІ, в Ухані розпочали роботу перші заводи. До цього китайські лікарі кілька днів не фіксували нових хворих. І хоча 24 березня в Ухані було зареєстровано нового хворого на коронавірус, влада Китаю прогнозує, що, ймовірно, карантин для провінції закінчиться вже 8 квітня. Елементарні підрахунки демонструють, що між моментом виявлення хвороби і скасуванням карантинних обмежень у Китаї минуло два з половиною місяці.

Не хотілося б бути передвісником недобрих новин, але, вочевидь, цьогорічний Великдень, який припадає на 19 квітня, нам доведеться святкувати більш скромно, ніж завжди. Бо перший випадок хвороби в Україні виявлений 3 березня, а коли рівнятися на «карантинних» китайців, то боротися зі сплеском коронавірусу нам доведеться щонайменше до травня.

До того ж, за повідомленням інформагенції Reuters, Вселенський патріарх Варфоломій увечері 18 березня заборонив проводити церковні служби та обряди до кінця березня через поширення вірусу. У Вселенському патріархаті додали, що переглянуть цю заборону відповідно до темпів розвитку пандемії. Також у церкві закликали всіх людей обмежити свої подорожі та залишатися у своїх будинках для власної безпеки та захисту інших людей.

Тим часом в Українській православній церкві 17 березня провели синод та оприлюднили практичні настанови через коронавірус. Згідно з ними, ПЦУ дозволила служби у храмах, але лише за участю максимум 10 людей. Решту віруючих просили приєднатися за допомогою відеозв’язку. У ПЦУ також наказали не закривати храми протягом дня, дезінфікувати ікони та інші предмети у церкві.

ЩО МОЖНА, А ЩО НІ

Із 17 березня в Україні діє ряд заборон. Зокрема, на проведення масових заходів, роботу магазинів непродовольчих товарів, підприємств громадського харчування та часткове обмеження руху транспорту. Лебединщина відчула їх дію на власному прикладі.

На момент підготовки цього номера «ЖЛ» вже мала інформацію про можливе закриття і Лебединського продовольчого ринку (речовий зачинено із 19 березня). А міський пасажирський транспорт не курсує містом уже із 23 березня:

– За зверненням перевізників, із 23 березня міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняла рішення при припинення перевезення пасажирів у режимі маршрутного таксі, – повідомив Лебединський міський голова Олександр Бакликов. – Прохань щодо організації спеціальних перевезень, зокрема, лікарів чи співробітників поліції, до міськради не надходило. Це вимушений крок, який допоможе лебединцям уникнути поширення хвороби. Навіть попри те, що у місті ще не зареєстровані жодного випадку захворювання, краще «зіграти на випередження».

До загальнодержавних обмежень майже у кожному місті України діють додаткові місцеві, залежно від статистики поширення хвороби. Всі вони направлені на мінімізацію контактів людей.

Через оголошення карантину деякі підприємства відправили працівників на «дистанційну» роботу, органи влади продовжують працювати, але особистий прийом у більшості із них неможливий. Керівництво держави наголосило на неприпустимості примусового звільнення працівників чи застосування до них будь-яких обмежень адміністрацією підприємств. Це стосується і  людей, які перебуваються у самоізоляції. А до неї лікарі закликають усіх, хто повернувся з країн, де зафіксовані випадки коронавірусу. Тривати особистий «карантин» має 14 днів.

У Фонді соцстрахування наголошують, що відшкодовуватимуть час перебування у самоізоляції під медичним наглядом. Про таку можливість для всіх працюючих повідомила директорка виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Олена Дума.

Допомога від Фонду за цим страховим випадком складе 50% від середньої заробітної плати застрахованої особи незалежно від тривалості страхового стажу та фінансуватиметься, починаючи із шостого дня непрацездатності (перші п’ять днів оплачує роботодавець). Виплати здійснюватимуться Фондом на підставі виданого застрахованій особі листка непрацездатності.

СОЦІАЛЬНІ ОБІЦЯНКИ

Ними був сповнений виступ нової очільниці Міністерства соціальної політики Марини Лазебної на брифінгу 23 березняПосадовиця анонсувала ряд рішень уряду для мінімізації втрат громадян від коронавірусної інфекції.

Йдеться, зокрема, про тимчасове збільшення соціальних нормативів на комунальні послуги, виходячи із яких призначаються субсидії на електроенергію, природній газ, що використовується для приготування їжі та підігрів води, а також на постачання холодної та гарячої води.

Із квітня пенсіонерам, розмір пенсії котрих не досягає 5000 гривень, обіцяють одноразову виплату у розмірі 1000 гривень. Таку ж виплату можуть отримати й ті, хто отримує соціальну допомогу замість пенсії чи соціальну пенсію.

Також Марина Лазебна оголосила проведення у травні 2020 року індексації трудових пенсій на 11%. Окремо пенсіонери, які досягли 80 років і більше, можуть розраховувати на щомісячну доплату у розмірі 500 грн.

Донарахування до пенсії та індексація виплат має відбутися автоматично, без звернення громадян.

Щоправда, про все це міністерка говорила у майбутньому часі. Тож лишається тільки вірити їй на слово і чекати відповідних рішень Кабміну.

«ПОДАТКОВІ КАНІКУЛИ»

Не менш важливими є ініціативи щодо своєрідних податкових канікул для підприємців, які через коронавірусний форс-мажор щодня втрачають частину прибутків. Йдеться про Закон України від 17.03.2020 року №533-IX, положення якого діють із 18 березня. Серед головних нововведень:

• ІЗ 1 БЕРЕЗНЯ ДО 30 КВІТНЯ 2020 РОКУ

Не потрібно платити податок на землю та нерухомість. Громадяни звільняються від штрафів і пені за прострочення виплат за споживчими кредитами. Але це не означає, що борг скасовується, КРЕДИТ ДОВЕДЕТЬСЯ ПОГАСИТИ.

Від сплати єдиного соціального внеску звільняються ФОП, фермери та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Скасовуються штрафи за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ.

• ІЗ 1 БЕРЕЗНЯ ДО 31 ТРАВНЯ 2020 РОКУ

Не діють штрафи за більшість порушень податкового законодавства.

Платникам податків не нараховуватиметься пеня. Нарахована, але не сплачена за цей період пеня буде списана.

Із 18 березня вводиться мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок бізнесу.

Але заборона не стосується перевірок із бюджетного відшкодування.

• ДО 1 ЛИПНЯ 2020 РОКУ

Продовжується термін подання річної декларації про майно і доходи. Суму визначених до сплати податків можна переказати до 1 жовтня 2020 року.

Громадяни звільняються від сплати пені за несвоєчасну оплату комунальних послуг.

• ДО 1 КВІТНЯ 2021 РОКУ

Зсуваються терміни обов’язкового використання касових апаратів (РРО). Процес теж відбуватиметься поетапно, але почнеться пізніше.

Відтерміновується запровадження обов’язкового використання РРО для всіх платників єдиного податку другої – четвертої груп.

Запровадження електронних касових апаратів відкладається до 1 серпня 2020 року, розширення їх застосування для окремих видів діяльності – до 1 січня 2021-го.

Чи вистачить вжитих заходів, сказати однозначно важко. У більшості малий бізнес не має достатнього запасу міцності, аби довго залишатися на вимушених «канікулах». Якщо ж карантин продовжиться й після 3 квітня, бо захворюваність в країні збільшуватиметься, витримати можуть не всі. А для решти відновлення буде довгим.

ПРИЗОВУТЬ ПІЗНІШЕ. А ЦІНИ ЗМІНЮЮТЬСЯ ВЖЕ

У понеділок, 23 березня, Президентом України було внесено зміни до Указу від 16 січня 2020 року №13/2020 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2020 році».

Змінами передбачається проведення всіх заходів, пов’язаних з призовом та звільненням в запас у період із травня до липня 2020 року. Попередньо затверджені терміни – квітень-травень.

Змінами передбачається проведення всіх заходів, пов’язаних з призовом та звільненням в запас у період із травня до липня 2020 року.

Одним словом, всім, хто планував розпочати або закінчити службу раніше, доведеться зачекати.

А ось ціни на продукти у магазинах не хочуть чекати. І підвищуються чи не щодня. Щоправда, оператори ринку пояснюють зростання цін на продукти харчування і товари першої необхідності здорожчанням товарів у постачальників. Так, у пресслужбі мережі АТБ оприлюднили заяву, що продукти із «борщового набору» (картопля, капуста, цибуля, морква) подорожчали на 35-128%, цукор – на 8%, макаронні вироби – на 9,5%, крупи – на 11% , гречка – на 51%, борошно – на 5%, яйця – на 6%.

Такими ось насиченими на зміни видалися для українців кілька коронавірусних днів. Яким буде розвиток подій далі, не варто й загадувати. Краще, врешті-решт, почати серйозно сприймати вимоги медиків до максимальної ізоляції, нехай навіть хвороба при детальному розгляді і не видається такою вже небезпечною. Бо, як показав приклад Китаю, максимальне обмеження контактів дає позитивний результат. І насамперед, для стримування поширення хвороби варто виходити із твердження, що всі ми, незалежно від соціального статусу, віросповідання й інших уподобань, потенційно інфіковані новим вірусом. Бо через особливості перебігу COVID-19, майже неможливо однозначно вказати на захворювання. Не дають точного результату навіть експрес-тести. Тож звичайна маска, яку, до речі можна пошити за нашим «рецептом» (на 13 стор. – ред.) та вимиті руки найкращий спосіб захистити оточуючих і себе.

Потенційно інфікований Євген ШУЛЬГА