Порахуйте, скільки коштує тепло у вашому будинку?

Із прийдешніми Новорічно-Різдвяними святами нас вітали і Президент, і депутати, і керівники підприємств та представники органів влади. Та й ми поспішаємо вітати близьких, рідних і знайомих. І поки країна поволі приходить до тями після тривалих вихідних, у сьогоднішній «Темі номера» поглянемо на ще одне, якщо його можна так назвати, вітання – від Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

За кілька днів до завершення року Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі у тексті скорочено НКРЕКП), затвердила тарифи для облгазів на 2022 рік. Йдеться про тарифи на розподіл газу, або, як ми частіше називаємо цю послугу у розмовах, – доставку.

Незадовго до цієї події оператор газових мереж «Сумигаз», що обслуговує споживачів Лебединщини, оприлюднив розрахунок планового тарифу на розподіл газу на 2022 рік. Озвучена цифра – 3,09 гривні за 1 кубічний метр без урахування ПДВ – насторожила. Бо була удвічі більшою, аніж лебединці сплачували упродовж 2021 року. Тоді «розподільний» тариф обмежувався вартістю 1,536 грн./м³. Втім за кілька днів після оприлюднення облгазами нових бажаних тарифів, а варто відзначити, що подібні плани обговорювалися не лише у «Сумигазі», а й у інших операторів, НКРЕКП трохи заспокоїла споживачів. У комісії наголосили, що наміри облгазів підвищити тарифи на розподіл природного газу не означають, що вони можуть бути реалізовані.

Копійки замість разів

На щастя споживачів, це застереження реалізувалося і на практиці. Так, у середньому по країні доставка (розподіл) газу на 2022 рік подорожчала лише на 3,9%. Це значно менше, ніж планували оператори у попередніх проєктах тарифів. Звісно, для кожного окремого оператора газових мереж розмір тарифу визначається окремо. Залежить розрахунок від регіону, кількості споживачів і розміру витрат необхідних для забезпечення функціонування газорозподільних систем.

За даними комісії, найвищі тарифи затверджені для підприємств «Газпостачсервіс» (Вінницька область) – 2,95 грн. за кубометр та ТОВ «Спектргаз» – 2,82 грн. Утім такі тарифи у цих підприємствах діяли й у 2021 році. Наші сусіди – клієнти «Гадячгазу», «Харківгазу», «Лубнигазу», заплатять за доставку 2,39 грн. за кубометр. Найбільше у цьому сенсі пощастило споживачам «Київгазу» – їм доведеться сплачувати лише 38 копійок за доставку кубометру природного газу.

Наш «Сумигаз» у цьому сенсі із новим тарифом опинився у переліку «середнячків». Замість чинної у 2021 році вартості доставки 1,54 грн., із 2022 року лебединці платитимуть за розподіл із розрахунку 1,61 грн./кубометр. Підвищення вартості склало 4,7% при середньоукраїнському 3,9%. Водночас середній тариф по країні нині складає 1,79 грн./кубометр.

Нагадаємо, що із 1 січня 2022 року для розрахунку щомісячної плати за доставку газу за основу береться обсяг споживання газу протягом попереднього газового року – з 1 жовтня 2020-го до 30 вересня 2021 року. Сума кубів газу, спожитого за цей період, множиться на тариф на розподіл. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно протягом 2022 року. Тож кожен із нас може порахувати, скільки платитиме за розподіл газу. До того ж у останніх газових платіжках було зазначено загальний обсяг споживання кожного домогосподарства.

Плати, хоч і не споживав

Ми лише порахуємо розмір плати для тих споживачів, які під’єднані до системи газопостачання, але не використовують природного газу, або ж спожитий обсяг менший затверджених державою розрахункових норм. Як уже зазначалося, згідно із Кодексом газорозподільних систем, річна замовлена потужність об’єкта споживача – обсяг газу на рік – визначається оператором газорозподільних мереж, виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу цим об’єктом за газовий рік. Водночас цей обсяг не може бути меншим ніж 39 куб.м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі. Якщо природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі, мінімальний обсяг встановлений у розмірі 126 куб.м. Найбільший плановий обсяг, звісно, передбачений для домогосподарств споживачів, які використовують газ комплексно, у тому числі для опалення – 314 куб.м.

Тож із 1 січня у разі використання менше мінімального планового  обсягу природного газу чи відсутності споживання, але за умови приєднання до газових мереж, доведеться заплатити, відповідно, майже 58 грн. на рік чи 4,83 грн. на місяць за наявності лише газової плити, за наявності газової плити та газового водонагрівача – 202,86 грн. або 16,91 грн. За наявності газових приладів різного призначення, а також опалювального обладнання – 505,54 грн. або 42,13 грн.

Знаючи нову вартість розподілу, можемо актуалізувати й порівняти приблизну вартість обігріву наших осель різними видами палива.

Чим «кочегаримо»? Тепло із газу

Наприклад, постачальник газу «Сумигаззбут» до завершення опалювального сезону постачатиме газ своїм клієнтам за ціною 7,99 грн./кубометр. За останніми оприлюдненими у листопаді 2021 року показниками калорійність газу на маршрутах, що постачають газ жителям Лебединщини, складає 10,64 кВт*год. із кожного кубічного метра природного газу. Коефіцієнт корисної дії газових котлів доволі високий – від 90%. Тож із кожного куба газу на виході можна отримати від 9,58 кВт*год. теплової енергії. Склавши вартість кубічного метра природного газу і його розподілу, вирахуємо, що за оті 9,58 кВт*год. ми маємо заплатити із січня 2022 року 9,60 грн., тобто кожен «кіловат» тепла, видобутого із газу, коштуватиме нам приблизно 1 гривню.

Електроенергія – наче й дорожче, але…

Ті лебединці, які надали перевагу електроопаленню, зважаючи на майже 100% ККД електроопалювальних пристроїв, отримують 1 кВт*год. електротепла за 1,68 грн. Допомагає дещо зменшити рахунки встановлення приладів обліку електроенергії, які можуть обчислювати споживання окремо у різні години доби. Так, при двозонному обліку, нічний кіловат електротепла коштуватиме уполовину дешевше (коефіцієнт 0,5) – 0,84 грн., при тризонному (коефіцієнт 0,4) – 0,67 грн.

А дешевше можна? Можна, але капітальні затрати на переобладнання системи опалення будуть занадто високими. Так, теплові насоси дозволяють трансформувати 1 кВт*год. спожитої електроенергії у 3-5 кВт*год. теплової, залежно від типу приладу. Тобто, у найкращому випадку можна отримати «теплокіловат» за 0,134 грн. вночі та 0,336 грн. вдень.

Тепло із дров – скільки коштує?

Ну й до більш звичного та поширеного – твердопаливного обігріву. Теоретично від спалювання кожного кілограма соснових дров можна отримати 2150 кВт*год./куб.м. Це при ідеальній, нульовій вологості, якої можна досягнути лише штучним висушуванням. Якщо вологість дров складатиме 20% – 1700 кВт*год./куб.м. Але такою вона стає після витримки протягом року під навісом у доброго господаря. Реалії трохи інші – часто обсяги дров, необхідні для опалення, просто немає де зберігати. І тоді у топку «йдуть» дрова з-під снігу чи дощу із вологістю до 50%. За таких умов теплотворна здатність зменшується до 1500 кВт*год./куб.м.

Поглянемо і коефіцієнт корисної дії твердопаливних котлів. У паспортах до такого обладнання виробники зазначають від 65-70% – для котлів звичайної конструкції та до 90% – для піролізних. Однак і у першому, і у другому випадку показники справедливі, коли використовується сухе паливо. Про це зазначають і самі виробники. Тож від ідеальних 2150 кВт*год., отримаємо у кращому випадку 2150 х 80% (середній ККД твердопаливних котлів) = 1720 кВт*год., у гіршому 1500 х 65% = 975 кВт*год.

Нині придбати кубічний метр соснових дров із доставкою можна приблизно за 750 грн. Тож отримаємо вартість «дерев’яного» тепла на рівні від 0,43 грн. до 0,77 грн. за кВт*год. Але ж це – без урахування витрат на обробку, складування, зберігання та власне процес опалення. То вже кожен господар сам визначає, чи вкладатиме він у це власні час і сили, чи ж найматиме працівників і, відповідно, матиме додаткові витрати.

Звісно, це приблизні розрахунки. І якщо спиратися на інші довідники, аніж трапилися нам при вивченні цього питання, можна отримати дещо й інший результат. Втім, загальну картину прослідкувати можна й за цими даними. А відтак і робити певні висновки на майбутнє. Адже досі достеменно невідомо, якою, наприклад, буде вартість газу після завершення цьогорічного опалювального сезону. Та й про вартість електроенергії після квітня – мовчок. І новини про постійний ріст вартості газу у Європі оптимізму не додають.

Євген ШУЛЬГА