Побачити рибний світ можна у «Дарах моря»

Лебединський магазин Дари моря

Те, що риба корисна для нашого організму у будь-яких стравах, не викликає ніяких сумнівів. Подумайте: білки, м’ясо, збагачене фосфором, Омега3-жирними кислотами, відмінні смакові якості… Згадайте юшку (уху) на березі річки зі свіженькою рибкою (та її можна й купити!), карасі у сметані, запечений у фользі шматок лосося, вкритий соусом песто, оселедець із цибулькою… Продовжувати? Чи, може, попрямувати у магазин «Дари моря», купити й приготувати? Певно, що так. Цей магазин у Лебедині вирізняється з-поміж інших не лише зовнішнім виглядом, а і сучасним поглядом на обслуговування, презентацією своєї продукції, проведенням акцій та заходів як у своєму приміщенні, так і поряд із ним. Як же працюють у магазині та у всій торговельній мережі «Дари моря», розповів її керівник Роман КУЛЬОМЗА.

– Романе Миколайовичу, скільки Ви вже на «рибному» ринку?

– Нашому виробництву вже 20 років. Намагаємося створити для споживача найприйнятніший варіант продукту будь-яких видів риби. Маємо головну мету: розкрити людям таємниці підводного світу, продемонструвати, що вживати рибу корисно, смачно і поживно для організму. Завдання нашої компанії – показати сьогодні людям нову структуру харчування, довести, що рибу можна вживати і влітку, і взимку, що її поживний потенціал – незмінний протягом року. Слід наповнити міста Сумщини якісною та смачною продукцією, а головне – за доступною для споживача ціною. За освітою я – харчовик, закінчував Харківський інститут громадського харчування. Тому, певно, й вирішив працювати у цій галузі, трішки розширивши її, ввести у бізнесові структури. У нашому виробництві не лише продаж риби свіжої, охолодженої, замороженої за правильною технологією, солоної та копченої, в’яленої, сушеної, широкий вибір пресервів та інших морепродуктів. А всього в асортименті понад 200 найменувань різних видів риби. Усе виготовляємо власними силами, натуральними засобами. Є також смаколики до пива (бо яка ж риба без пива?), є й саме пиво, різноманітні соки, сидри та безалкогольні напої, що добре за літньої пори. Усі вони наших, українських виробників. І продукція у нас завжди свіжа, адже завозиться кожного понеділка, середи та п’ятниці. Так, у нас є мережа магазинів по області: у Сумах, у Конотопі, Охтирці, Ромнах, у Шостці – і відтепер у Лебедині.

– Чому ж саме у Лебедині? У нашому місті відоме Ваше прізвище, але не в «рибних» колах…

– Так я ж майже лебединський! (сміється) У Лебедині жив мій батько Микола Борисович, дядько Костянтин Борисович, живуть мої родичі. На знак пам’яті про мого батька, вдячності йому за виховання та допомогу, я й вирішив дослідити історію свого роду, його діяльність на Лебединщині та у всій країні. Мої ж пращури не лише проживали у цьому чудовому місті, а й допомагали йому розвиватися. Нині я розшукую тих людей, у кого збереглися старі знімки Лебедина чи моїх родичів. Нехай приносять їх до редакції газети «Життя Лебединщини», за що я буду всім щиро вдячний, адже хочу зробити експозицію цих старих фото у нашому магазині. Ця вдячна пам’ять повернула мене до Лебедина з бажанням зробити для земляків доступним своє захоплення рибою, без якої не уявляю повноцінного харчування як дітей, так і дорослих. Ми викупили стару будівлю «Вареничної» та вирішили зберегти її історичну цінність, облаштували, модернізували зсередини, залишивши на фасаді колишню архітектурну красу. Відкрилися і працюємо, аби розкрити землякам-лебединцям таємниці рибного світу. Керівник Лебединської дільниці мережі «Дари моря» Алла Крамаренко сьогодні відповідає за лебединського покупця, за його смаки і запити.

– З якою рибою працюєте? У вітринах ми бачимо таке розмаїття представників підводної фауни…

– Ми співпрацюємо з багатьма постачальниками свіжої риби. Нам доставляють її з Норвегії, Ісландії. Маємо зв’язки з Черкасами, Кременчуком, Сумами. Звичайно, моніторимо ринок на запити покупців. Хотілося б реалізувати більше річкових біоресурсів, того ж коропа. Адже ця риба, на відміну від океанічної, більш адаптована до нашої місцевості, до нашого організму. Ми сподіваємося на співпрацю з місцевими виробниками. Сьогодні наші потужності не дозволяють задовольняти потреби споживачів інших регіонів України, але для жителів Сумщини продукції вистачає. І ціни на неї у всіх куточках області практично однакові.

– Романе Миколайовичу, ви як юридична особа, як працедавець, що можете сказати про свої відносини з державою, окрім того, що сплачуєте податки та проводите виробничу діяльність?

– На допомогу з боку держави ми ніколи не розраховували й розраховувати, певно, не доведеться. Ми виконуємо всі вимоги до своєї продукції, маємо свою лабораторію, виробництво наше сертифіковане. Все це підтверджено міжнародними сертифікатами. Ми сплачуємо чималі податки до бюджетів усіх рівнів, створюємо нові робочі місця, забезпечуючи працівників належною заробітною платою. Головне, я би сказав так: підприємництво розвиватиметься тоді, коли в його розвиток не втручатимуться. Нам не треба заважати будувати свій бізнес, і тоді ми зможемо забезпечити своєю продукцією споживача.

– Ви проводите цікаві акції в магазині. Покупці бачать музичний інструмент – піаніно прямо поряд із вітринами. Нещодавно відбувалася виставка картин. Поряд із магазином влаштовуються святкові презентації, дегустації. Що це? Це звичайний маркетинговий хід чи Ви маєте якийсь підтекст до всього цього?

– Ніякого підтексту! Так, ми це все організовуємо, проводимо і бачимо, що людям подобається. А якщо подобається, то люди прийдуть до магазину ще і ще. Нам хочеться зробити наш магазин місцем для зустрічей, для спілкування, для відпочинку лебединців, де можна і купити, і покуштувати, і музику послухати. Я щиро вдячний землякам за їхню довіру до нашої продукції, до нашої якості. Я вдячний за те, що люди потроху починають розуміти важливість правильного й раціонального харчування, адже це – наше здоров’я. Ми готові вислухати кожного покупця, взяти до уваги його пропозиції, аби зміни були на краще. Наша Алла Леонідівна переговорить із покупцем, зробить правильний вибір та дасть правильну пораду. Підказуйте, шановні лебединці, зауважуйте, ми будемо раді нашим відносинам. Адже у таких відвертих розмовах і народжується те, що потрібне саме вам, нашому місту.

– А як щодо планів у нашому Лебедині?

– Дуже хочу, щоб нарешті у рідному моїм батькам місті відбувалися зміни на краще, щоб воно розвивалося, щоб люди поверталися до землі своїх пращурів, щоб знайшлася робота кожному. А які конкретно плани? Насамперед, запрошую всіх студентів, які вчаться на відділеннях та факультетах харчової промисловості, економіки та бухгалтерії цієї галузі, до нас на практику та стажування. Ми знаємо, що в Лебедині також навчають кухарській справі. Тож будемо раді зустрічати вас на своєму виробництві та забезпечити практикою, здобуттям знань і навичок. Також плануємо потрапити до дітей у Штепівський навчально-реабілітаційний центр, проводити для них якісь заходи. На День міста хочемо зробити широку безкоштовну дегустацію нашої продукції. А ще (це, певно, доведеться вирішувати із владою) хотілося би поряд із магазином облаштувати дитячий майданчик. Ним користуватимуться всі дітлахи, яким захочеться відпочити й погратися на гірках чи гойдалках. Хочу побудувати в Лебедині кафетерій, де б люди споживали рибу та страви з неї. Ми й сьогодні приймаємо замовлення на проведення бенкетів із доставкою нашої рибної продукції за зниженими цінами.

– Так, планів у Вас багато і погляди на Лебедин також досить серйозні. Сподіваємося, що Ви все ж таки реалізуєте у рідному місті все задумане. Лебединці зрозуміють справжній смак риби, а магазин стане світом морських пригод. Дякуємо Вам за відверту розмову і Ваші добрі справи для наших земляків.

Розмову вели Ігор КОЛЄСНІКОВ та Олена БОНДАРЄВА.