Платити чи…Або як «боротися» із постачальниками газу

Черги до сервісних центрів через незрозумілі цифри у платіжках та ще одну додаткову платіжку, пов’язану із обслуговуванням газових мереж, згадувалися у засобах масової інформації. Щось незрозуміле відбувається і нині у сфері постачання природного газу до осель лебединців. Ці та інші аспекти «газового несезону» дізнавалася сьогоднішня «Тема дня»

–       Погляньте. Я передаю показники не тільки власного лічильника, а й допомагаю знайомим, хто не має змоги це передавати самотужки. Роблю це за допомогою стаціонарного телефона. Іноді доводиться дуже довго чекати зв’язку, але обов’язково додзвонююсь і передаю показання. Ще й запитую ім’я оператора, хто прийняв моє повідомлення, – так описує своє спілкування із оператором газових мереж «Сумигаз» наш співрозмовник.

Втім навіть особиста розмова не рятує чоловіка від неправильних нарахувань. Майже по кожній із квартир, за які «звітує», є розбіжності між переданими даними та сумою до сплати. До того ж за одними помешканнями різниця між очікуваною і написаною сумою складає кілька десятків гривень, за деякими – кілька тисяч.

Не рятує від «помилок», якщо можна так назвати написане у газових платіжках, і передача показників у особистому кабінеті інтернет-представництва «Сумигазу» іншу нашу співрозмовницю. Замість очікуваної суми до сплати за один реально спожитий кубометр газу, дівчині нараховують майже 70 гривень. Дзвінок на «гарячу лінію» проблеми не вирішує – дівчині засвідчують, що у системі зафіксовано споживання одного кубометра, але чому сума у платіжці саме така, ніхто пояснити не спромігся.

Можна розповідати ще чимало подібних історій, однак ви, мабуть, таке ж бачите у своїх газових документах. З усіх розмов напрошується висновок, що все почалося три місяці тому – на закінчення опалювального сезону, яке збіглося із закінченням тимчасового регулювання державою ціни на газ. Наступного місяця ціна газу підвищилася, тож наші співрозмовники вбачають у цьому таку собі «махінацію», коли постачальники не враховували спожиті кубометри за нижчою ціною, натомість перенесли у наступний місяць, коли вартість зросла. Розуміючи, що описані випадки непоодинокі, звертаємося із відповідним запитом до пресслужби «Сумигазу» із проханням пояснити, що і чому насправді відбувається.

Оскільки за приймання показань газових лічильників відповідає саме «Сумигаз», незалежно від того, кого ви обрали постачальником, намагаємося з’ясувати, чому у платіжках перестали зазначати показання лічильників, на підставі яких розраховується вартість до сплати, чому показання наче приймаються незалежно від способу передачі, але не це ніяк не впливає на зазначені у платіжках суми? І головне – що варто робити споживачам, аби уникнути надалі непорозумінь із постачальниками газу та оператором ГРМ?

Аби нас не звинувачували у необ’єктивності, а споживачі могли переконатися у рівні відповідей фахівців, текст відповіді наведемо без жодного виправлення:

АТ «Сумигаз» пропонує клієнтам, у яких виникли питання, звернутися для їх вирішення в індивідуальному режимі в Клієнтське простір 104.ua. Цю ситуацію розглянуть фахівці.

На сьогодні в області продовжується інвентаризація показань газових лічильників. Контролери «Сумигазу» звіряють показання з тими, що є в базі даних. До споживача прийде контролер, який зафіксує фактичні свідчення: проведе фотофіксацію лічильника і передасть дані за допомогою спеціального мобільного додатку.

Контролери працюють із дотриманням всіх карантинних вимог, тому компанія закликає клієнтів допускати фахівців до приладів обліку.

Процес інвентаризації займе певний час, оскільки в області працюють 153 контролера,а споживачів – понад 300 тисяч. Це не означає, що клієнту не потрібно передавати показання щомісяця: як і раніше споживачі передають свідчення щомісяця в період із 1 до 5 число в зручних для них способом.

Споживачів просимо не забувати про власну безпеку і закликаємо допускати контролерів тільки після пред’явлення службового посвідчення.

Все зрозуміло? Як на перший і другий погляд, то нічого, бо жодної відповіді на цілком конкретні запитання не надано. А крім цього, нароблено інших помилок, які заплутують людину. То який висновок робити?

Сюжет про цей випадок підготували журналісти телеканалу «UA:Суми». 

Якщо коротко, сумчанин домігся перерахунку за газ за останні місяці і зберіг три з половиною тисячі гривень. Саме на таку суму виявився завищеним рахунок, який він отримав за травень. За березень і квітень йому нарахували менше кубометрів газу, ніж він спожив, а решту порахували у травні, коли ціна на газ підвищилася. Чоловік звернувся зі скаргою до Нацкомісії з комунальних послуг, до Держпродспоживслужби, а також до газовиків. Держпродспоживслужба провела за цією скаргою позапланову перевірку ТОВ «Сумигаззбут».

У «Сумигаз» на письмове звернення відреагували і змінили ті покази відповідно до наданих споживачем доказів. Це фотофіксація, а також «скріншоти» із повідомлень на сайт 104.ua. На підставі цих коригувань проведено звірку, і постачальник газу видав чоловіку нові квитанції.

У цьому ж сюжеті спеціалістка Держпродспоживслужби Тетяна Язикова наголосила, що в установі на розгляді є ще кілька подібних скарг, інспектори перевіряють газові підприємства щодня.

Після перегляду цього повчального сюжету можна зробити перші, бодай трохи втішні висновки – домогтися правильності нарахування таки можна. Однак це додасть споживачам певного клопоту.

Очевидно, герою сюжету вдалося домогтися перерахунку завдяки наявності у нього доказів – фотофіксації показань лічильника та повідомлень у особистому кабінеті про приймання показників. Тож тому, хто гостро відчуває потребу і необхідність справедливих та правильних розрахунків, доведеться найближчим часом взяти на озброєння ці підказки, аби врешті у спорі із постачальником виявитися правим.

Ще одна…

Відразу попередимо, що доля описаного нижче нововведення ще остаточно не вирішена. Втім, як випливає із дослідження, рано чи пізно, все одно спіткає споживачів. Тому не варто виключати його із порядку денного.

Стосується воно, можливо, уведення для жителів багатоквартирних будинків іще одного «газового платежу». Стягувати його планують за утримання внутрішньобудинкових мереж газопостачання. Тобто, крім вартості самого газу, яку ми сплачуємо компанії-постачальнику, і плати за доставку газу до наших осель, споживачів, можливо, змусять платити за ще одну трубу.

Раніше цей платіж був складовою «квартплати». Однак кілька років тому, через зміни у законодавстві газовий платіж із тарифу управління будинком виключили, і тепер він фактично «висить у повітрі». І внутрішньобудинкові газові мережі, відповідно, залишаються без обслуговування. Звісно, постійно так бути не може і рано чи пізно платити за це споживачам доведеться, але уже не ЖЕКу, а, скоріш за все, котромусь зі спеціалізованих підприємств, котре має відповідне обладнання і дозволи на проведення такого обслуговування.

Звичайно, можна і не «плодити» зайвих платіжок, а просто закласти плату за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж, наприклад, у тариф від газорозподільної компанії. Але не виключено, що під ці кошти будуть створені окремі фірмочки зі своїми менеджерами, заступниками менеджерів.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, має встановити граничний розмір платежів за обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Сумарну плату розподілятимуть між квартирами.

Знову ж таки, це лише майбутнє, хоча про нього варто знати заздалегідь, аби якось планувати бюджет родини.

І про ціну

Ще на початку квітня Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердила правила річного газового продукту.

Із 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року за цими правилами ми почали отримувати газ за фіксованою ціною. Усіх споживачів перевели на використання цього річного газового продукту автоматично, незалежно від обраного постачальника газу.

Звісно, у споживачів залишилася можливість змінювати постачальника, а річний тариф – на місячний. Втім очікуваного сезонного зниження вартості газу, як це було у попередні роки, цьогоріч не відбулося. Навпаки, місячні тарифи почали рости. Цей ріст пояснюють ціною на газ на світових ринках. А там ціна на блакитне паливо останнім часом неухильно підвищується.

Наприклад «Нафтогаз», чиї тарифи уже тривалий час нижчі, аніж в інших постачальників, підвищив місячний тариф до 11,94 грн. за куб газу (за замовчуванням, усі клієнти залишаються на «Річному» тарифі – 7,96 грн., а підключення до тарифного плану «Місячний» відбувається лише за бажанням клієнта).

Ну і загальний підсумок нашого сьогоднішнього дослідження – про зрозуміло, що нічого не зрозуміло. Прикро, що непорозуміння виникають зовсім не там, де їх чекали. Усе ж наче працювало злагоджено і передбачувано. І ось нате вам.

Отож додаємо у записничок обов’язкових справ, по можливості, обов’язкову фотофіксацію показань лічильника на 1 число кожного місяця, запис розмов або збереження повідомлень про прийняття показників. Якщо ж це для вас технічно складно або й взагалі неможливо, у випадку отримання незрозумілої платіжки порадимо платити за власними розрахунками. Рано чи пізно, все одно постачальники наведуть лад у своїх розрахунках, а ви у будь-яку мить зможете підтвердити свою споживацьку сумлінність  – скільки спожив, за те й сплатив.

Євген ШУЛЬГА