Під знаком підприємництва

В Україні проживає безліч людей, для яких так звана «підприємницька жилка» – не пусті слова. Незважаючи на вік, стать чи освіту, вони й справді добре розуміються на продажу товарів чи послуг, якісно виконують свою роботу і здатні побудувати добрий бізнес. Та чи всім вдається втриматися на хвилі успіху, чи кожен працює чесно, а не «в тіні», і що взагалі потрібно для того, аби стати підприємцем? Спробуємо розібратися у сьогоднішній «Темі дня».

Діючим законодавством підприємництво визначається, як «безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством». Важливо те, що навіть державні реєстратори, які допомагають підприємцям документально засвідчити заснування бізнесу, наголошують на словах «на власний ризик».

Прийнято вважати, що малий бізнес тримається на ФОПах (фізична особа – підприємець). Для того, щоб стати ФОПом, не треба надзусиль чи багато часу; до того ж, у такого рішення є свої переваги.

По-перше, деякі організації не працюють із пересічними громадянами. Якщо ж така співпраця ймовірна, є безліч нюансів, що здатні зробити її невигідною. По-друге, із ФОП можливо працювати без угод, що дозволяє легше розрахуватися, часом навіть готівкою, а не через безготівкові  перекази. По-третє, в очах замовника товарів чи послуг ФОП виглядає серйозніше, ніж «проста» людина. Це, звісно, суб’єктивний момент, однак підприємець справді може претендувати на більш серйозні проєкти та гонорари, ніж найманий працівник. До того ж, функціонування ФОП – це офіційна робота, а, отже, трудовий стаж, наявна довідка про доходи та інші документальні моменти, які необхідні, наприклад, для отримання візи, оформлення кредиту тощо.

Як зареєструватися?

І хоча, окрім переваг, у створенні ФОП є і свої ризики, бажаючих спробувати власні сили у веденні бізнесу все одно вистачає. Процедура реєстрації доволі проста, однак із документами все одно доведеться попрацювати.

– Підприємницька діяльність у нашій країні реєструється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», – розповідає державний реєстратор юридичних і фізичних осіб міськвиконкому Юлія Гузь. – Аби стати ФОПом, необхідно з’явитися до реєстратора, маючи при собі документ, що підтверджує особу, реєстраційну заяву і, звичайно, бажання.

Заяву форми №10 (про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем) можна знайти на сайті Мін’юсту. Вона заповнюється або в друкованій версії, або друкованими літерами від руки.

У реєстраційній службі майбутній підприємець залишає заяву та копію документа, що підтверджує особу, а також обирає код діяльності із КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності), що визначає сферу його майбутньої роботи. Перелік КВЕД-ів є на офіційному сайті http://kved.ukrstat.gov.ua/

Можна спробувати зареєструватися онлайн – наприклад, через сайт Мін’юсту. Але зважте, що для реєстрації онлайн вам обов’язково знадобиться електронно-цифровий підпис

Якщо всі документи заповнені вір-но, виписку про державну реєстрацію можна отримати вже наступного дня. Цей документ підтверджує державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності та взяття його на облік органами державної статистики, ПФУ та податковою службою України, а ще використовується для відкриття рахунку в банку і оформленні електронних ключів.

Також можна спробувати зареєструватися онлайн – наприклад, через сайт Мін’юсту. Для цього на вебресурсі треба увійти в «Кабінет електронних сервісів» («Онлайн-ресурси») і в розділі «Реєстрація бізнесу та ГО» вибрати вид суб’єкта «Фізична особа – підприємець». Після цього відкриється вікно входу (реєстрації). Але зважте, що для реєстрації онлайн вам обов’язково знадобиться електронно-цифровий підпис (ЕЦП), який можна отримати у будь-якому найближчому Акредитованому центрі сертифікації ключів або оформити його в ПриватБанку (із допомогою Приват24). Після входу в приватний кабінет створіть та заповніть заяву, підпишіть її ЕЦП і відправте. Тепер лишається тільки моніторити стан її розгляду. Та майте на увазі – за випискою все одно доведеться йти до держреєстратора.

Отримавши виписку, вирушайте до податкової служби, щоб обрати форму оподаткування та зареєструвати книги звітності. Коли цей процес буде завершено, громадянин вважається ФОПом і має право провадити офіційну діяльність, отримуючи прибутки і сплачуючи податки.

До речі, про податки

Звісно, як і будь-яка офіційна робота, функціонування ФОП передбачає сплату податків. Ще кілька років тому в Україні існувало чимало «сплячих» підприємців, які були зареєстровані, однак не провадили активної діяльності. Та наприкінці 2016 року Президентом України було підписано закон, яким регламентувалося внесення змін до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Відтак, усі ФОПи, навіть ті, які не отримують доходу, сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ), сума котрого вираховується відповідно до отриманої підприємцем заробітної плати, однак не менше мінімального розміру  (у 2020 році – 1039,06 грн.)

Підприємці також сплачують єдиний податок (ЄП), що залежить від групи платника. Українським законодавством визначено чотири таких групи спрощеної системи оподаткування. До першої групи платників ЄП належать підприємці із річним лімітом доходу до 300 000 грн., податкова ставка із 2017 року – до 10% розміру прожиткового мінімуму (максимальна ставка у 2020-у – 210,20 грн./міс.). Представники другої групи мають річний дохід до 5 000 000 грн., ставка податку – до 20% мінімальної зарплати (максимальна ставка у 2020-у – 944,60 грн./міс.). Третя група платників єдиного податку – це підприємці (а також юрособи), що заробляють у рік до 7 000 000 грн., податкова ставка залежить від обороту: 3% (платники ПДВ) та 5% (не платники ПДВ). До четвертої групи ще з 2015 року відносяться колишні платники фіксованого сільськогосподарського податку (як фізичні, так і юридичні особи).

Усі ФОПи, навіть ті, які не отримують доходу, сплачують єдиний соціальний внесок. Сума вираховується відповідно до отриманої підприємцем заробітної плати, однак не менше мінімального розміру  (у 2020 році – 1039,06 грн.)

Окрім спрощеної системи, в Україні діє ще й загальна система оподаткування. Якщо обрати її, то доведеться платити податок із доходів фізичних осіб (ПДФО) – 18% та 1,5% військового збору. Ці податки сплачуються із чистого доходу (різниця між доходами та витратами, які мають бути підтверджені документально). Якщо доходу немає або результат збитковий, ці податки платити не треба.

ФОП на Лебединщині: які і скільки?

За статистикою, наданою начальником управління економічного розвитку і торгівлі міськвиконкому Юрієм Магалясом, станом на 1 січня 2019 року кількість суб’єктів господарювання, зареєстрованих по Лебедину дорівнювала 988, із яких 380 – юридичні особи, 608 – фізичні.

Однак, як відзначає державний реєстратор Юлія Гузь, загалом спостерігається не зовсім позитивна динаміка щодо функціонування ФОП на Лебединщині. Кілька цифр для порівняння говорять самі за себе: у 2019 році було зареєстровано 86 ФОП у Лебедині, 51 – у районі; припинили свою діяльність 153 (113 – місто, 40 – район). Більшість відкритих ФОП зосереджені на торгівлі – на ринку або ж в Інтернеті, а також на наданні послуг (перукарі, манікюрниці тощо). Серед тих, хто намагається відкрити свою справу, – багато молоді, та чимала частина із них просто не витримує, кидає все «на пів дорозі» і шукає заробітку деінде. Але реєстратори наголошують: якщо вирішили покинути початий бізнес, обов’язково варто закрити ФОП офіційно, щоб не накопичувалися борги у вигляді несплачених податків. Адже коли прийде час їх сплачувати, є ймовірність, що постраждає не тільки гаманець, а і майно.

У 2019 році було зареєстровано 86 ФОП у Лебедині, 51 – у районі; припинили свою діяльність 153 (113 – місто, 40 – район)

Із підтримкою підприємництва місцевою владою все доволі складно. На сьогодні у Лебедині, як пояснює перший заступник міського голови Ольга Зікєєва, існує Рада підприємців на чолі із Сергієм Голубом, наявна і Програма розвитку малого та середнього підприємництва, щоправда, діють вони, швидше, теоретично, ніж практично.

– По суті, дієвого механізму, що забезпечив би допомогу підприємцям саме від міської влади, наразі немає, – зазначає Ольга Віталіївна. –  Коштів лебединського бюджету просто не вистачить, аби забезпечувати і бізнес, і нормальне функціонування всіх інших галузей. А якщо, теоретично, й почати надавати будь-які преференції – у вигляді зменшення податків чи орендної плати, то частина із бажаючих стати ФОП скористається отриманими фінансами не для розвитку діяльності, а з якоюсь іншою, особистою метою. Майбутніх успішних підприємців треба спочатку навчити бути ними: будувати бізнес, заповнювати звіти, розумітися у податках і бухгалтерії, але для цього має існувати державна, а не місцева стратегія.

Якщо до цієї «Теми номера» у вас було бажання стати ФОП, а нині ви почали сумніватися… Не варто. Бо ж справжній бізнесмен, який бажає мати успішну справу, не повинен боятися жодних викликів. Так, у веденні підприємницької діяльності є чимало плюсів і мінусів, але… Якщо відчуваєте у собі ту ж таки «підприємницьку жилку», згадану нами на початку матеріалу, то чому б і не спробувати? Практика демонструє: добра робота і витрачені сили гарантують високі результати. То чи ж не заради цих «плодів», які ми хочемо «пожинати», і варто «сіяти»?

«Підприємничали» Олена ВЄЧКАНОВА та Ігор КОЛЄСНІКОВ

До речі. Динаміка показників міжнародного рейтингу свідчить, що з 2011 року започаткувати підприємство в Україні стає все легше. Якщо у 2011 році за цим показником країна посідала 118 позицію із 183, то у 2019 році – 56 із 190.

VoxUkraine дослідив нові підприємства країни на основі даних компанії «Opendatabot» за останні два роки – із серпня 2017 року до серпня 2019-го.

За досліджений період відкрилося 686 379 бізнесових справ, тобто понад 900 підприємств на день.

Відповідно, щомісяця в Україні реєструють у середньому 26 632 підприємства. При цьому динаміка стабільна, і кількість нових підприємств завжди утримувалася на рівні 20-30 тисяч на місяць.

Найпопулярнішими галузями є торгівля, програмування та надання індивідуальних послуг, зокрема, послуги салонів краси та перукарень.

У всіх регіонах країни на першому місці за кількістю нових підприємств на 100 тисяч населення перебуває роздрібна торгівля. Оптова – теж у трійці лідерів в усіх регіонах, але посідає друге або третє місця.

Програмування входить до трійки найпопулярніших галузей у кожній провідній області за кількістю нових бізнесових справ.