Переказуєш гроші – покажи паспорт

Нещодавно деякі ЗМІ повідомили, що із 28 квітня можуть виникнути проблеми зі сплатою за комунальні послуги, здійсненням грошових переказів, сплатою за товари тощо. Зміни пов’язані із оновленням вимог до переліку інформації про платника та отримувача, що повинна супроводжувати переказ коштів.

За роз’ясненням щодо того, як такі банківські нововведення вплинуть на лебединців, «ЖЛ» звернулася до начальника відділення №1 АКБ «Індустріалбанк» у м.Лебедині Інни Борисенко.

Вона повідомила, що із 28 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

– Щодо клієнтів, які сплачували платежі в касі банку, майже нічого не зміниться. За винятком того, що тепер при сплаті платежів на суму 5000 грн. і більше вони при собі повинні мати паспорт, – зазначає пані Борисенко. – Для сплати платежів на суму від 5 до 30 тис.грн. паспорт просто надається касиру для заповнення необхідних реквізитів платника. А якщо сума платежу перевищить 30 тис.грн., то касир має зробити ксерокопію паспорта і долучити її до квитанції, яка зберігатиметься в документах дня. Раніше копію паспорта необхідно було долучати при сплаті платежу на суму 15 тис.грн. і вище. А от для платежів на більш значні суми є певні послаблення.

Варто зазначити, що нововведення стосуються не всіх платежів. Повний перелік винятків наведений у ст.14 Закону. Насамперед, нові вимоги не поширюються на оплату:

  • комунальних платежів;
  • податків, штрафів та інших обов’язкових зборів і платежів, а також кредитів на суму до 30 тис.грн.;
  • зняття грошей із власного рахунку;
  • оплати товарів і послуг за допомогою банківської картки тощо.

Також це не стосується переказів грошей з картки на картку. У НБУ зазначають, що банківська карта уже є ідентифікованим продуктом, а банки мають інформацію про їх власників.

– Хоча закон один для всіх, проте кожен банк в свою чергу встановлює індивідуальні правила, що сприятимуть дотриманню норм чинного законодавства у зручний спосіб. Наприклад, чітко не прописано, що саме касир має зазначати в платіжному документі. Тож банк самостійно визначає, чи це буде серія та номер паспорта, чи ідентифікаційний код тощо. В АКБ «Індустріалбанк» вирішили, окрім ПІБ та адреси, прописувати серію та номер паспорта, – пояснила Інна Борисенко.

Варто зазначити, що оновлені вимоги до списку інформації про платників та одержувачів, які набрали чинності 28 квітня, істотно не вплинуть на переважну більшість операцій з переказу грошей. На думку фахівців, усе це робиться для того, щоб зменшити відмивання коштів та скоротити обсяг тіньової економіки.