Олена ВОРОНА, Група АГРОТРЕЙД: Керівники громад дивляться на бюджет, як на бізнес-проєкт. І це правильно

На початку грудня 2020 року у більшості територіальних громад Сумської області відбулися перші сесії міських та сільських рад – рад, які були обрані в рамках абсолютно нової системи місцевого самоврядування. Більшості сіл та міст довелося жити за новими правилами, у яких за наповнення бюджету відповідав не Київ, а влада на місцях. Реформа створила нові умови для взаємодії бізнесу та влади, де фінансові результати громади стали значною мірою залежати від підприємств, що працюють на їхній території.

Про те, як змінилася ситуація через рік після завершення реформи місцевого самоврядування, ми говорили з Оленою Вороною – директором з фінансової та операційної діяльності Групи АГРОТРЕЙД – великого агропромислового холдингу із завершеним циклом (виробництво, переробка, зберігання та торгівля сільськогосподарською продукцією), офіси якого розташовані у Харківській, Полтавській, Чернігівській та Сумській областях.

– Наскільки реформа місцевого самоврядування та створення територіальних громад вплинули на стосунки бізнесу та влади на місцях?

– Ми завжди доволі щільно взаємодіяли із місцевою владою та сільрадами, часто на рівні райдерж-адміністрацій. До початку процесу «децентралізації» брали активну участь у житті сіл та невеликих міст, підтримуючи майже «порожні» бюджети. Але реформа загальну ситуацію дуже змінила.

Скажу чесно, ми раді та підтримуємо трансформацію, що відбулася в рамках децентралізації. Ми бачили тенденцію до осідання коштів у державному бюджеті. Громади, які поспішили об’єднатися, отримали більше «вікно можливостей», більше коштів на розвиток, бо отримували збільшені доходи, а зобов’язання ще залишалися у центральної влади. Також перші ОТГ мали більше можливостей залучити податки та підприємства з інших регіонів. Громади, які сформувалися вже в останній етап децентралізації, отримали менше можливостей для розвитку, але вони є і серйозні.

Зараз у багатьох громадах прийшли керівники, які розуміють, що вчорашні методи роботи, коли гроші приходили з Києва, вже не діють. Скільки громада заробила, стільки й витрачає. Тому керівники громад уже дивляться на бюджет, як на бізнес-проєкт – де і які доходи та витрати, що є не критичним, без чого ОТГ точно проживе. Це формує стосунки між громадою та бізнесом на абсолютно новому, партнерському рівні. Влада зацікавлена, щоб бізнес розвивався. Тому що це означає більше податків та, як наслідок, відчутний позитивний ефект для кожного жителя.

Сьогодні підприємці вільні сплачувати податки там, де вони працюють та отримують максимальний ефект від своєї роботи. Тому основним завданням влади стала комфортна робота підприємств. Тому що це означає більше податків та, як наслідок, відчутний позитивний ефект для кожного мешканця.

– А як побудований сам процес взаємодії між вами та владою у громадах?

– Будь-яка взаємодія з місцевою владою поділяється на 2 формати. Обов’язкова «участь» – це наші податки, які ми сплачуємо до місцевих бюджетів. І наша особиста ініціатива – реалізація якихось соціальних проєктів.

Щодо першого пункту. АГРОТРЕЙД щорічно аналізує всі суми податків, які наше підприємство має сплачувати відповідно до законодавства та приймає рішення про чесний та пропорційний їх розподіл між ОТГ.

Розрахункову суму податків наступного року доводимо офіційно голові громади для планування бюджету.

Особисто мені здається, що це корисна практика, і, якби всі підприємства чинили так само, голова ОТГ міг би спланувати доходи та витрати наперед і, як наслідок, отримувати збалансований бюджет і не стояти з протягнутою рукою наприкінці року, маючи джерела для виплати заробітної плати.

Щодо наших соціальних проєктів, вони націлені не на заміщення місцевої влади, а на доповнення, на реалізацію проєктів, які не може собі дозволити місцевий бюджет.

Відповідно до закону, бюджетні витрати сплановані так, що питання утримання шкіл, дитячих садків, ФАПів, доріг тощо лягають на плечі місцевої влади. Це і є їхні основні обов’язки, а ось розважальні та спортивні заходи, свята, привітання, підтримка місцевих талантів, обладнання зон відпочинку та інші подібні проєкти не входять до їхньої обов’язкової роботи.

Виходячи з цього, ми орієнтуємося саме на ті пункти, які місцева влада хотіла б виконати та втілити, але які не є їхніми зобов’язаннями, тут ми готові підтримувати та надавати посильну допомогу.

Матеріал розміщено на правах реклами