Олександр Бакликов своїм єдиним хибним кроком вважає призначення секретаря ради

У соцмережах уже, певно, всі, хто цікавиться життям громади, подивилися й переслухали відеозапис передноворічної пресконференції Олександра Бакликова за підсумками 2021 року, проаналізували відповіді на запитання присутніх, висловили своє ставлення до сказаного. Зробимо й ми, як безпосередні учасники цього заходу, деякі акценти.

Життя Лебединської громади у минулому році – це про нюанси, виклики й перешкоди. Головним здобутком керівник громади називає – збереження і утворення громади у межах усього колишнього Лебединського району, за винятком Голубівки (та це – окрема розмова), а відтак – збереження фінансового і територіального ресурсу. Олександр Бакликов нагадав, що громада через затягування об’єднання втратила 60 млн. гривень допомоги від держави. Ці гроші мали піти на розвиток інфраструктури та старостинських округів.

Про народження громади і “бюджетний мінус”

Остаточна дата народження Лебединської міської територіальної громади – 9 грудня 2020 року. Цього дня перша сесія міської ради восьмого скликання дала можливість запрацювати громаді, до якої увійшли 22 колишні сільські ради та місто Лебедин. Це – 125 населених пунктів і майже 200 об’єктів забезпечення життєдіяльності.

За словами Олександра Бакликова, насамперед, це все треба було прийняти на облік громади. «Склеїти» бюджет вдалося уже на початку 2021 року. За цим документом, на кінець першого півріччя Лебединщина виходила із значним «бюджетним мінусом». Треба було вживати термінових заходів, аби наповнити бюджет.

Про використання землі у громаді

Для початку почали аналізувати використання земель громади, адже податок на землю завжди був і залишається бюджетоутворюючим. Ці кошти стали працювати на громаду. Вільний залишок попереднього, 2020 року, використали на вирішення питань старостинських округів. Водночас вільний залишок районного бюджету – 10 млн. гривень – Лебединською районною радою перерахований до бюджету створеного Сумського району.

А що ж про суспільно-політичну ситуацію? Лебединцям вона аж ніяк не до душі. Сьогоднішній очільник Лебединської громади вважає, що вона погіршилася саме через намагання навести порядок у земельному фонді. На його думку, і взаєморозуміння із депутатським корпусом було втрачене через інвентаризацію земель, бо під час її проведення відкрилося багато проблем. Нині у міській раді створений спеціальний відділ земельних ресурсів, бо ж у громаді налічується 165 тис. гектарів землі і використання потребує їх повної інвентаризації. На це потрібні певні кошти.

«За неофіційними даними, – як зазначив Олександр Бакликов, – ми маємо понад 1000 гектарів, які оброблялися незаконно. Інвентаризація виявила, що у деяких господарствах орендна плата за землю становить 7-9%, у деяких – 10-12%. Траплялися випадки, коли орендна плата складає всього 625 гривень за гектар. Тож перш за все слід навести порядок у використанні земель громади, які мають служити громаді. Не можна ж платити орендну плату як за сіножаті, за розорані, засіяні ділянки. Звичайно, багато кому це не подобається. А домовитися зі мною на протизаконну діяльність не можна, бо я «недоговірний». Певно, деякі політичні сили здогадуються, що Бакликов красти не буде і всі гроші підуть у громаду. Люди бачитимуть, що громада спроможна, що в неї є кошти, що вона живе, розвивається. А політикам це не потрібно, вони багато втратять. Ось тому й виникають розбіжності».

Про вето і Марію Савченко

Ще одна деталь, яка, за словами Олександра Бакликова, поглибила протистояння у владі, – вето на присвоєння звання Почесного громадянина міста Лебедина двічі Герою Соціалістичної Праці Марії Харитонівні Савченко. На його глибоке переконання, не можна надавати таке високе звання учаснику комуністичного ладу, адже є вимоги закону про декомунізацію.

«А потім з’явилися претензії до міського голови, – говорить Олександр Бакликов, – і пропозиція на сесії про дострокове припинення його повноважень. Та не було доказів про порушення ним чинного законодавства, не була витримана процедура порядку денного цього засідання. Депутати встали і пішли із сесійної зали. І до сьогодні законні сесії не відбуваються, а це стримує розвиток громади, бо ми не можемо ні внести зміни до бюджету громади, ні закрити фінансовий рік».

Вода & автомобіль

Наступним Олександр Бакликов обговорив питання водопостачання у Лебедині. Він повідомив, що наприкінці року до міської ради почастішали звернення від енергопостачальної організації про заборгованість КП «Водоканал» за спожиту електроенергію за останні місяці. Представник організації заявляє, що директор водоканалу не йде на контакт. Посипалися питання: чому міська рада не може дати гроші на сплату боргу? «Я роблю висновок, – говорить Олександр Бакликов, – що це звичайне «переведення стрілок» на міського голову. Та міська рада не має права втручатися у діяльність підприємства. Так, ми допомагали збільшувати кількість техніки. Ми не дозволили списати екскаватор, як того просив сьогоднішній керівник підприємства, навпаки відремонтували його, і сьогодні він працює. Головний інженер підприємства Олександр Савеко нині тимчасово виконує обов’язки директора. Нещодавно поклав на стіл заяву про звільнення, та вона не прийнята, бо підприємство залишається без керівництва. Тож запрошуємо кандидатів на цю посаду».

Суперечливим залишається і питання нового автомобіля, на якому, як усім видно, їздить міський голова. За словами Олександра Бакликова, цей автомобіль служить усій міській раді та її структурам, а не одноосібно міському голові. Його придбали за допомогою КП «Водоканал» за взаємними розрахунками. Це робилося для мобільної роботи апарату міської ради. І продавати його, як дехто говорить останнім часом, для сплати боргів водоканалу, міська рада не буде, бо немає у неї іншого транспорту, аби швидко дістатися у старостинські округи чи до районного центру. Старенькі «Нива» і «Волга» працюють на КП «Комбінат благоустрою», адже там також транспорт потрібний.

Є потенціал, немає порозуміння

Ну, а що ж далі? Як житиме Лебединська громада у сьогоднішній ситуації? Олександр Бакликов переконаний, що треба завершувати у наших «верхах» взаємне протистояння. Неприйняття бюджету на 2022 рік боляче вдарить по громаді. Без цього важливого документу громада має право використовувати лише 1/12 обсягу бюджетних призначень попереднього бюджетного року. Та, за цей час, на жаль, зросли тарифи на енергоносії, і вказаний незначний обсяг коштів не забезпечить навіть захищених статей. «Громада сьогодні спроможна жити і працювати, дбати про свій розвиток. Є всі ресурси, є потенціал, є працьовиті люди, та немає порозуміння у керівництві, – наголошує Олександр Бакликов. – Треба йти на співпрацю, бо ми втрачаємо час, втрачаємо кошти на свій розвиток. Я готовий до співпраці з усіма політичними силами на користь громади, але в межах закону. «Порішати» ж ніколи не погоджуся. Головне, що мають усвідомити лебединці, я готовий публічно звітувати про кожну використану копійку, адже якби хтось щось десь запідозрив, уже тягнулися б слідства і суди. А сьогодні щодо цього жодних питань не виникає».

І про хибний крок

Олександр Бакликов також відповів на питання присутніх на пресконференції представників громадськості та ЗМІ, відзначивши, що єдиним своїм хибним кроком, який себе не виправдав, вважає призначення секретарем міської ради представника політичної сили ОПЗЖ Дмитра Коваленка. Та на той час, наголосив він, обставини цього вимагали: «Якщо хтось думає, що партійної системи у владі не існує, то помиляється. Вона існує і, я вважаю, шкодить, адже люди мають обирати конкретних кандидатів, які зарекомендували себе своєю працею, громадянською позицією, а не за партійними списками. На жаль, так не склалося, тому іншого виходу не було і довелося йти на певний політичний компроміс, адже мала відбутися перша сесія міської ради восьмого скликання, яка б відзначила створення Лебединської міської територіальної громади».

Пресконференція вже набула розголосу та активно обговорюється у громаді. Є безліч відгуків не лише в соцмережах, а й у звичайних буденних розмовах лебединців. І, певно, варто відзначити, що Лебединська громада від дня свого створення мала б жити і працювати, і мала б значно вагоміші результати, досягнення і традиції. Та насправді ми поки не бачимо належної співпраці політичних сил та представників влади, яка б дійсно була корисною для лебединців.

Олена БОНДАРЄВА