Нова небезпека – коронавірусна інфекція

Кожна свідома людина слідкує за поширенням у світі коронавірусної інфекції, спалах якої було зареєстровано у грудні 2019 року в м.Ухань (Китай).
Станом на 22 січня 2019 року, згідно зі звітом європейського центру з контролю та профілактики захворювань, в м.Ухань та інших провінціях Китаю, а також Таїланді, Японії, Південній Кореї та США було зареєстровано 448 лабораторно підтверджених випадків коронавірусної інфекції, в тому числі 9 летальних.
На 30 січня 2020 року загальна кількість хворих на коронавірус у світі майже досягла позначки 8 тисяч людей, а до 3 лютого у Китаї в результаті захворювання новим типом коронавірусу загинула 361 особа, всього підтверджено понад 17 200 випадків зараження. Хвороба вже охопила всі регіони Китаю.
В інших країнах Азії зафіксували 71 випадок зараження коронавірусом 2019-пСоV, вісім у Європі і стільки ж у Північній Америці, п’ять – в Австралії, ще п’ять – в інших регіонах світу.
Епідемію спричинив новий тип вірусу (2019-пСоV), що викликає захворювання у ссавців і птахів. Встановлено, що Уханьський коронавірус має тваринне походження, ймовірно його природним «резервуаром» є летючі миші.
У людей віруси викликають звичайні застудні захворювання, а також серйозні респіраторні інфекції. Однак, нинішня ситуація в Китаї більше нагадує спалах атипової вірусної пневмонії з наступними симптомами: лихоманка, сухий кашель, утруднене дихання. Інкубаційний період вірусу у середньому становить 10-14 днів. За оцінками ВООЗ, близько чверті інфікованих мають важкий перебіг хвороби.
Вірус може передаватися від людини до людини, про що засвідчили випадки захворювання серед медичних працівників, які контактували з хворими.
Доступної вакцини від коронавірусу немає. На даний час проводиться лише симптоматичне лікування хворих.

Як повідомляє Лебединський міськрайонний відділ ДУ «Сумський ОЛЦ МОЗ України», протягом 5-го тижня епідсезону у місті Лебедині (із 24.01 до 30.01.2020 року) зареєстровано 325 хворих на ГРВІ, в т.ч. 195 дітей віком до 17 років (60%). Із низ 132 школярів, що становить 67,7% від кількості хворих дітей. На грип захворіло 10 осіб, в т.ч. 2 дітей. Госпіталізовано 3 дорослих (дві жінки середнього віку, в однієї з них – грип середньої тяжкості, та чоловік із грипом, ускладненим пневмонією). У порівнянні з попереднім тижнем захворюваність збільшилась у 2,3 рази. У місті Лебедині відзначено перевищення епідпорогу у 3,3 рази. У школах міста запроваджено карантин включно до 3 лютого та вирішується питання щодо продовження або ж припинення позапланових канікул для учнів шкіл.

По Лебединському району протягом 5-го тижня епідсезону зареєстровано 177 хворих на ГРВІ. Захворіли 130 дітей (73,4%), у тому числі 96 школярів (73,8% від захворілого дитячого населення). Госпіталізованих не було. Грип у сільських жителів не реєструвався. Захворюваність у порівнянні з попереднім тижнем збільшилась у 2,4 рази. Епідпоріг по Лебединському району за поточний тиждень перевищено на 76,3%.

Загалом у Сумській області на п’ятому тижні епідсезону зареєстровано зростання захворюваності на грип та ГРВІ і перевищення порогового рівня у 1,8 рази. Перевищення порогових рівнів зареєстровано у Білопільському, Глухівському, Краснопільському, Кролевецькому, Путивльському, Сумському, Лебединському, Тростянецькому районах та містах Суми, Лебедин, Шостка, Конотоп, Глухів. За медичною допомогою з приводу грипу та ГРВІ звернулося 8429 осіб, що на 48% (2733 випадки) більше минулотижневого рівня.
На жаль, на випадок надзвичайних ситуацій в Україні абсолютно не захищені від збудників подібних небезпечних інфекцій медичні працівники. Із Китаю повідомляють про випадки, коли від одного хворого інфікувалися по 10-14 медичних працівників.
Тому спеціалісти відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Лебединського районного управління ГУ ДПСС в Сумській області, рекомендують громадянам у разі відвідування зооринків або ринків із продуктами тваринного походження уникати контакту із хворими чи безхатніми тваринами, зіпсованими продуктами тваринного походження; мити руки з милом після доторку до тварин або продуктів тваринного походження; не торкатися очей, носа та рота брудними руками; належним чином термічно обробляйте сире м’ясо, м’ясні субпродукти, молоко.
Для груп професійного ризику (працівники бійні, ветеринари, працівники зооринків, а також особи, що працюють із живими тваринами та продуктами тваринного походження) повинні дотримуватися правил техніки безпеки та захисту життя та здоров’я.

Збудник нового коронавірусу та механізм його передачі недостатньо вивчені, тому слід уникати тісного контакту з людьми, що страждають на ГРВІ, з хворими тваринами на фермах або у дикій природі; часто мити руки, особливо після прямого контакту з хворими людьми або їхнім оточенням. Люди з симптомами ГРВІ повинні дотримуватися правил етикету щодо кашлю та респіраторної гігієни.


У разі появи симптомів у мандрівників, які свідчать про респіраторні захворювання під час подорожі або після неї, рекомендовано звернутися до лікаря та повідомити про подорож.