Не хочете працювати «в тіні»?

Чи легально ви працюєте? Гарне запитання. Хотілося б отримати відповідь від лебединців на нього. Що значить легально? А це коли ви отримуєте заробітну плату, маєте певні податкові та пенсійні відрахування, створюючи собі на майбутнє прожитковий фонд. Ви інвестуєте у своє майбутнє та розраховуєте на забезпечену старість. А якщо не маєте цих відрахувань? Значить, працюєте за неоформленими трудовими відносинами, отримуючи просто зароблене, не сподіваючись на завтрашній день. А нині ж розпочалися інспекційні перевірки щодо офіційного працевлаштування робітників на підприємствах та установах. Тож трішки про це у сьогоднішній «Темі дня».

Багато хто сьогодні працює ось так, нелегально, не підписавши жодного документа, просто віддаючи свою трудову силу роботодавцю. А не задумувалися ви: а раптом щось станеться? а де мої лікарняні? а де моя відпустка? молодість не вічна, і що буде, коли роки візьмуть своє? Іноді доводиться чути, що живемо, мовляв, один день, або ж «не переймаюся усілякими відрахуваннями, краще отримаю сьогодні живі гроші». А чи належним чином поцінована ваша праця, шановні, чи ви просто погодилися на гроші, запропоновані роботодавцем? Мабуть, великі? А в наявності що, такі ж великі? От і виявляється, що сьогодення – це просто безвихідь для людини, якій треба жити, годувати родину, навчати дітей. Вона погоджується продати свою силу, вміння і досвід, навіть не задумуючись, скільки ж реально коштує її праця.

Кожен п’ятий українець сьогодні працює в тіні, але подібна тіньова зайнятість потроху зменшується. Про це розповів заступник голови Державної служби з питань праці Ігор Дегера на одному з телеканалів. За словами посадовця, у 2019 році неформальна зайнятість зменшилася усього на 15 тисяч робочих місць. У 2020-у динаміка до зменшення посилилася, бо з початку року до 1 квітня 2021-го нелегальна праця зменшилася на 495 тисяч тіньових робочих місць. Певно, цьому посприяли рішення щодо підтримки бізнесу під час пандемії.

І все ж сьогодні існують певні важелі впливу на «нечесних» роботодавців, які порушують трудове законодавство.  Як повідомили з управління Держпраці в Сумській області, із 1 липня на всій території України стартувала інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин, до якої залучені Державна служба України з питань праці, Державна податкова служба України, Національна поліція України, Державна служба України з безпеки на транспорті, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державна міграційна служба та органи місцевого самоврядування. Інформаційні бази ДПС надали Держпраці можливість відібрати роботодавців, які мають високий ризик використання незадекларованої праці. Зокрема, якщо у нього на підприємстві кількість працівників не відповідає фактичним обсягам виробництва; якщо  іншими контролюючими органами у нього уже зафіксовані випадки незадекларованої праці; якщо у роботодавця галузі торгівлі та послуг, якому видані ліцензії на підакцизні товари, відсутні наймані працівники.

За результатами перших 10 днів інспекційної кампанії розпочато 762 інспекційні відвідування, в ході яких виявлено 2097 працівників, допущених до роботи без укладення трудових договорів. Із 487 закінчених інспекційних відвідувань незадекларовані працівники виявлені у 455 роботодавців. Це свідчить про ретельну підготовку інспекційних заходів за результатами ризикоорієнтованого підходу. Ефективність планування контрольних заходів становить 92,3%.

Що стосується Лебединської громади, то ми все ж знаємо про випадки нелегальної праці. Погодьтеся, що це є і досить таки часто трапляється. Чого там іще «віднікуватися», коли багато людей потрапляють на гачок до нечесних роботодавців. Можливо, й виникне якесь невдоволення написаним у декого, але ж шило в мішку не сховаєш. Та, на жаль, контролювати тіньову зайнятість у своїй громаді ми самі не можемо. «Із 27 квітня 2021 року до закону «Про місцеве самоврядування в Україні» були внесені зміни, якими зазначено, що органи місцевого самоврядування не можуть здійснювати державний нагляд за дотриманням законодавства про працю та накладати штрафи, – розповідає начальник управління економіки розвитку і торгівлі виконкому міської ради Юрій Магаляс. – Ми маємо повноваження лише здійснювати нагляд на підприємствах, що перебувають у власності нашої територіальної громади, та проводити роз’яснювальну роботу з питань зайнятості громадян та легалізації трудових відносин». Тож інспекційні відвідування у нас здійснюють тільки уповноважені управління Держпраці в Сумській області. Про результати їхньої роботи «ЖЛ» повідомить дещо пізніше.

Інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених працівників – це не разова акція. Скоріше це пілотний проєкт об’єднання зусиль усіх державних органів у боротьбі із незадекларованою працею. У Державній службі з питань праці сподіваються, що відпрацьовані механізми взаємодії підвищать результативність моніторингу стану трудових відносин, сприятимуть розвитку інституційної спроможності державних органів у запобіганні використання незадекларованої праці і дозволять точно реагувати на факти порушень законодавства. Як зазначають в управлінні Держпраці в Сумській області, мета державного контролю за оформленням трудових відносин не штрафи, а забезпечення додержання вимог законодавства про працю. Але, ті роботодавці, які порушують законодавство, мають бути покарані.

Ми також сподіваємося на легалізацію тіньової праці в усіх галузях економіки нашої лебединської громади. Сподіваємося, що винні у порушенні трудового законодавства таки будуть покарані. А наші громадяни все ж таки зрозуміють, що належним чином оформлені трудові відносини – це запорука благополуччя родини, благополуччя громади і, врешті, країни. Це запорука захищеності кожного з нас від непередбачуваних випадків на виробництві, у житті. І головне – це підґрунтя нашої забезпеченості у пошанному віці. Тож слід і самому вимагати від роботодавця законних трудових відносин та належних заробітків.

У питаннях праці розбиралася Олена БОНДАРЄВА