Нардеп познайомився із лебединцями

Микола Задорожній

Минулого понеділка народний депутат України Микола Задорожній вперше відвідав Лебединщину із робочим візитом. Які новини Верховної Ради України привіз нам ново­обраний депутат, які проблеми обговорював із громадянами і керівництвом Лебединщини та які пріоритети у роботі накреслені на найближчі роки, спробуємо коротко описати у «Темі номера».

Микола Миколайович Задорожній обраний народним депутатом України на позачергових виборах 21 липня. У 162 одномандатному виборчому окрузі, куди входять м.Лебедин та Лебединський район, м.Охтирка та Охтирський район, Великописарівський, Тростянецький райони Сумської області, на його підтримку проголосували 38,08% виборців, а це – 26 427 голосів. Участь у виборах, тепер уже нардеп, брав як висуванець політичної партії «Слуга народу». Як свідчить оприлюднена ЦВК інформація,  народився він 5 грудня 1984 року в селі Новоюлівка Софіївського району Дніпропетровської області. Громадянин України, освіта вища, проживає в місті Києві, судимість відсутня.

Найближчі 5 років Микола Задорожній представлятиме наш округ у парламенті. Тож очікування від співпраці, як показали лебединські зустрічі, досить високі. До речі, це – перший його візит у статусі народного депутата України на Лебединщину, але, як пояснив пізніше Микола Миколайович, від часу обрання вже не раз спілкувався із представниками нашого регіону щодо вирішення проблемних питань. А таких у нас назбиралося, зрозуміло, чимало. Загалом у понеділок відбулося три зустрічі – спочатку із активом району, пізніше із керівництвом та депутатами міської ради, а надвечір депутат поспілкувався із представниками громадськості.

Про принципи 

Найперше, Микола Задорожній наголосив на необхідності раціонального використання наявних ресурсів Лебединщини, в тому числі і грошових. Це потрібно, аби досягти максимальної ефективності роботи усіх галузей господарства.

Наступним важливим кроком для початку плідної співпраці нардеп назвав створення інвестиційної карти округу. При цьому запросив представників місцевої влади відповідально поставитися до виконання цього завдання. Презентувати її нардеп збирається на зустрічах із асоціаціями виробників, тобто потенційними інвесторами, які зазвичай шукають можливостей для розвитку свого бізнесу. Тому вкрай важливо ретельно підготувати інформацію про кожен інвестиційно привабливий об’єкт – його доступність, наявність комунікацій, аби інвестори зрозуміли переваги саме наших лебединських об’єктів для розширення свого виробництва.

Як зазначив депутат, Верховна Рада днями ухвалила закон про відміну пайової участі підприємств у розвитку інфраструктури. Раніше інвестори, збудувавши чи «реанімувавши» якийсь об’єкт, мали би сплачувати певну суму коштів (іноді плата сягала 10% проектної вартості будівництва!) місцевим громадам для будівництва шкіл, дитсадочків, водопроводів тощо. Однак подекуди очільники громад не надто по-господарськи розпоряджалися цими грошима, тож по країні в цілому пайова участь «обросла» корупцією.

Депутати сподіваються, що звільнені від пайової участі виробники, створюючи нові робочі місця, з часом сплачуватимуть набагато більше податків.

Ще один аспект, на якому акцентував увагу депутат, – якісне виконання обов’язків представниками правоохоронних органів – поліції, прокуратури тощо, та безумовне дотримання законодавства, зокрема і громадянами.

Чого чекають лебединці?

Отримавши можливість поспілкуватися з нардепом, лебединці озвучили давно наболілі питання. Чи не найбільше їх стосувалися медичної реформи, та, зокрема, перспектив оптимізації центральної районної лікарні. Протягом дня ця тема звучала на різних зібраннях із депутатом до 10 разів. Та із конкретною відповіддю Микола Задорожній попросив зачекати, наголошуючи, що й сам до кінця не зрозумів, у чому ж переваги «реформи», поставивши це слово у лапки. Він запевнив, що вже готується зустріч депутатів – представників регіонів із Міністром охорони здоров’я, аби знайти «золоту середину» між можливостями держави і потребами громадян. При цьому нардеп зауважив, що кількість населення, як не прикро, зменшується, і медична галузь потребує змін, однак вони мають бути виправдані, і населення без медичного обслуговування залишитися не може.

Також жваво обговорювалося питання підвищення мінімальної заробітної плати та соціальних виплат – пенсій, допомоги при народжені дитини тощо. При цьому, як можна було чути у залі, працівники однозначно «за» підвищення, керівники підприємств зі свого боку, наголошують, що такі зміни неодмінно вплинуть на вартість кінцевого продукту. Тому жадане підвищення «мінімалки» може стати не таким уже й відчутним для працівників.

Микола Миколайович закликав врахувати, що проект держбюджету-2020 написаний із огляду на економічний прогноз, укладений у травні. Певні зміни у економіці з того часу відбулися, тож до другого читання проект бюджету зазнає значних змін.  До того ж, найближчим часом планується розпочати масштабний аудит «соціалки» – посадовці перевірять законність виплати пенсій та інших видів державних допомог. Є сподівання, що у результаті вивільниться значна сума коштів. Ці дві корективи можуть вплинути на зазначені у проекті бюджету розміри соціальних виплат.

Серйозно обговорювалися і земельні питання, зважаючи, що попереду українців, скоріш за все, чекає відкриття ринку землі. Лебединці закликали законотворців напрацювати дієвий механізм захисту інтересів орендодавців: і громадян, і громад. Виявляється, до сьогодні у нашому районі є землі, за які орендарі сплачують мізерні кошти – до 3% від грошової оцінки! Страждають від цього і громади, і безпосередньо прості жителі.

У підсумку депутат попросив якнайшвидше підготувати інформацію про стан виплати коштів за оренду землі по Лебединщині, аби мати уявлення, наскільки місцеві земельні відносини відповідають діючому законодавству. А ще він попросив не поспішати продавати землю відразу після відкриття ринку, бо із часом її вартість збільшуватиметься і лише років за три сягне рівня найближчих європейських країн. Відкривати ринок землі все ж потрібно, і не тільки із можливістю придбання землі українцями, переконаний депутат, а й іноземцями, бо саме це стимулюватиме ріст вартості земельних ділянок.

А що у місті?

Не менш жвавою видалася зустріч нардепа із активом міста. Микола Миколайович одразу запропонував відкинути партійну приналежність кожного з присутніх і поставити на головне місце інтереси Лебедина та його жителів. На його думку, все повинно бути прозоро, чесно і справедливо. Головне, щоб було бажання працювати і бути зацікавленими в кінцевому результаті.

І на цій зустрічі озвучувалися питання проведення медичної реформи, створення інвестиційної карти міста тощо. Досить несподіваним виявився пріоритет роботи народного депутата – очистка Лебединого озера. Депутат пообіцяв спрямувати свої зусилля, щоб уже у 2020 році лебединці та гості міста мали можливість вільно купатися в «оновленій» водоймі. А для початку дав місячний термін на підготовку виготовлення нового та якісного  проекту очищення озера. Вже найближчим часом він планує звернутися у профільне міністерство для вирішення питання співфінансування.

Багато питань лебединців стосувалися незадовільної роботи місцевої лікарні, проведення процесу створення об’єднаної територіальної громади тощо. Дехто з місцевих жителів звернувся з особистими проханнями, які народний обранець обіцяв задовольнити.

ДЕПУТАТСЬКІ ПРІОРИТЕТИ

Після завершення усіх запланованих заходів Микола Задорожній зустрівся із представниками засобів масової інформації. Це стало своєрідним підсумком першого дня роботи в окрузі.

В цілому свій візит народний депутат оцінив позитивно. Запевнив, що багато із озвучених громадою питань йому відомі (принаймні, є бачення, як їх вирішувати), і втішився, що громада «не мовчить» та готова до продуктивної комунікації. І хоч як не хотілося б вирішити все й одразу, та є певні питання, вивчення яких потребує, на жаль, тривалого часу.

На запитання журналістів, якими ж будуть пріоритети у роботі нардепа в найближчому майбутньому, Микола Задорожній зазначив: будівництво доріг, робота над залученням інвестицій та порятунок Лебединого озера.

Вже до кінця місяця у Лебедині має відкритися громадська прий­мальня депутата. Де саме і коли – команда нардепа пообіцяла повідомити якнайшвидше. У ній працюватиме помічник народного депутата, до якого громадяни зможуть адресувати свої звернення. Сам же Микола Задорожній планує бувати на Лебединщині принаймні раз на місяць. Тож до зустрічі за місяць!

На зустрічах побували Євген ШУЛЬГА та Ігор КОЛЄСНІКОВ

Фото Олега КАСЬЯНОВА