«Маєчки» і «целофани» всьо: розширені обмеження на використання пластикових пакетів

Із 1 січня 2023 року завершилося набрання чинності Законом України «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Останній етап забороняє розповсюджувати тонкі й надтонкі поліетиленові пакети товщиною до 50 мкм. Це звичні для нас маленькі пакети, якими користуємося у магазинах для пакування продуктів. Віднині продавці не зможуть їх застосовувати навіть для первинного пакування сипучих продуктів, риби та мʼяса.

Згаданий Закон ухвалений ще у червні 2021 року для стимулювання розвитку виробництва біорозчинних пластикових пакетів. Спочатку була запроваджена обов’язкова реалізація пакетів за кошти, тобто заборонялося їхнє безплатне розповсюдження. Пізніше набрала чинності норма щодо заборони розповсюдження пакетів до 50 мікрометрів.

І ось нині заборона торкнулася всіх пакетів до 50 мікрометрів, незалежно від місця використання – у  магазинах, закладах харчування та на ринках.

Такі поліетиленові пакети мають замінити на біорозкладні пакети, що відповідають стандартам та мають спеціальне маркування. Їх можна викидати разом з органічними відходами у спеціальні контейнери для органіки.

Водночас товсті поліетиленові пакети під заборону не потрапили, тож їх ще дозволено продавати.

Контролювати дотримання закону має Держпродспоживслужба.

Санкції за порушення вимог Закону становлять від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500-17000 грн.). У разі  повторного протягом трьох років вчинення такого ж порушення – у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 34000 грн.).

В законі також йдеться про маркування, яке має бути нанесене на кожен біорозкладний пакет. Біорозкладні пакети мають відповідати усім європейським стандартам, а якщо це не так, то не можна на пакетах вказувати слова «біо», «біопакет», «біорозкладний» тощо.

Тонкі пакети, вочевидь, заборонили через складність утилізації та їхнє практично одноразове використання. Товсті ж пакети, які поки не потрапили під заборону, можна використовувати ще кілька разів, доки вони не втратять своє функціонального призначення.

Євген Шульга