Липень починається зі змінами і новими правилами

Початок кожного нового півріччя зазвичай приносить українцям чимало змін у навіть цілком буденні явища. Та чимало із них впроваджують і щось нове. Пенсійні виплати, ринок землі, тарифи не електроенергію… І це ще не всі сфери нашого життя, до змін у яких варто придивитися на початку другого півріччя 2021 року, аби не проґавити важливого. Що ми й спробуємо зробити у сьогоднішній «Темі дня».

Змін – багато, не вистачить і сторінки. Тому намагатимемося бути максимально лаконічними, не надто вдаючись до подробиць кожної окремої зміни, описаної нижче.

Збільшення прожиткового мінімуму –

збільшення «прив’язаних» виплат

Із 1 липня в Україні встановлено новий прожитковий мінімум. Для працездатних осіб нині він становить 2379 гривень. Для дітей до шести років – 2013 гривень, для дітей віком від 6 до 18 років – 2510 гривень. Прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, відповідно – 1854 гривні.

Підвищення прожиткового мінімуму викликало збільшення й інших соціальних виплат. Так, розмір мінімальної пенсії підвищиться до 1854 гривень (+85 гривень). Пенсіонери, які вийшли на заслужений відпочинок у 2019-2020 роках, отримають щомісячну доплату 100 гривень. Доплата встановлена, бо такі пенсіонери не підпадають під планову щорічну індексацію.

А ось виплата обіцяних щомісячних надбавок до 400 гривень для українців віком 75+  до досягнення 80-річного віку переносяться з липня на жовтень.

Водночас збільшаться розміри допомоги матерям-одиначкам, малозабезпеченим сім’ям, дітям, над якими встановлено опіку чи піклування, аліментів тощо.

Зокрема, щодо останнього виду виплат. Вони не можуть бути меншими 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, попри те, що сума дитячих коштів визначається рішенням суду. Тож із початку гарантований мінімальний розмір аліментів для дітей віком до 6 років складатиме 1006,50 гривень, для дітей віком від 6 до 18 років – 1255 гривень.

Також із липня підвищено мінімальний розмір пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так, для осіб із числа потерпілих та ліквідаторів І групи інвалідності мінімальні виплати складатимуть 6000 грн., ІІ групи – 4800 грн., ІІІ – 3700 грн.

Є земля. Скільки? Двісті!

Із початком півріччя набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення». Цей документ відкрив ринок землі сільськогосподарського призначення в Україні.

Протягом двох із половиною років, до 31 грудня 2023 року, обіг земель сільськогосподарського призначення дозволено винятково між громадянами України. У цей період кожен громадянин України може купити в одні руки до 100 га земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у приватній власності. Із 1 січня 2024 року громадяни України отримають право мати у власності земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 10 тисяч га.

Що необхідно знати про укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сільгосппризначення?

Фахівці лебединського бюро правової допомоги  наголошують, що Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

Аби скористатися можливістю реалізації земельної ділянки, вам потрібні будуть:

– паспорт, код продавця і покупця;

– документ про право власності на землю (державний акт на право власності на землю, свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності);

– витяг із Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки. Якщо земельній ділянці кадастровий номер не присвоєно, спочатку потрібно замовити у землевпорядній організації виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). За результатами цієї процедури відповідній земельній ділянці присвоюється кадастровий номер;

– документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.

Нотаріуси, як суб’єкт первинного фінансового моніторингу, мають право витребувати у потенційного покупця відомості та документи, що підтверджують джерела походження коштів для придбання земельних соток чи гектарів.

Також потрібно перевірити, чи не є ділянка предметом судового спору та чи не накладені на землю арешт або заборона на відчуження. У такому випадку необхідно припинити чи скасувати накладені арешти та заборони.

Електроенергію поки що за «старою» ціною

Ще 29 червня Уряд продовжив чинний механізм спеціальних обов’язків щодо забезпечення населення електроенергією. Тож чинна ціна – 1,68 грн./кВт-год – для побутових споживачів зберігається до 31 липня 2021 року. Відповідна постанова від 29 червня 2021 року №659 оприлюднена на офіційному сайті Уряду.

Ініціатором продовження спеціальних обов’язків щодо забезпечення електроенергією населення до 1 серпня стало Міністерство енергетики з огляду на потребу в додатковому часі для належного розрахунку моделі фінансової стабільності учасників ПСО для забезпечення тривалого стійкого ефекту.

Раніше міністр енергетики Герман Галущенко пояснював, що для населення, яке споживає обсяг електроенергії до 100 кВт-год, ціна може бути нижчою чинного тарифу (1,68 грн/кВт-год). За словами посадовця, 16 млн. домогосподарств – 40% побутових споживачів – споживають до 100 кВт-год.

І про перевірки

Державна служба з питань праці із податковою службою розпочнуть перевірки підприємств щодо незадекларованих працівників.

Насамперед інспектуватимуть роботодавців, які мають найвищий ризик використання «сірої» праці. Це, зокрема, компанії, що працюють у торгівлі, сільському господарстві, транспорті та громадському харчуванні. Порушників каратимуть штрафами.

Такими стали головні надбання початку липня для українців. Звісно, деякі із нововведень залишилися поза увагою цього матеріалу, бо ж потребують додаткового часу на вивчення. Як от, запрацювала система автоматичного арешту рахунків боржників у банках, ріст місячних тарифів на газ тощо. Про це та багато іншого – трохи згодом.

Євген ШУЛЬГА