Лебединська міська влада – як вирішити проблему

Із задоволенням би замість нижче сказаного писали про досягнення громади і результативну роботу усіх гілок міської влади. Однак доводиться вкотре повертатися у матеріалах до обговорення ситуації, що склалася нині у верхівці керівного органу громади. Бо ж це безпосереднім учасникам процесу наче зрозуміло, до чого йдеться. Натомість інші кільканадцять тисяч жителів Лебединщини, які цікавляться життям громади, вже мимоволі будь-яку розмову зводять до обговорення протистояння у верхівці місцевої влади. Про це і йтиме мова у «Темі дня».

Нагадаємо, 29 вересня 2021 року депутати Лебединської міської ради провели спочатку таємне, а згодом і відкрите голосування про дострокове припинення повноважень міського голови. У результаті 32 депутати проголосували «за».

Цьому передувало усунення Олександром Бакликовим від виконання обов’язків секретаря міської ради Дмитра Коваленка та зібрання активних лебединців на підтримку міського голови.

Вже тоді було зрозуміло, що примирення між депутатами й очільником міста вже, мабуть, не буде. Після цього жодних публічних подій у сенсі розв’язання нагального питання не відбувалося. І у державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником Лебединської міської ради було зазначено Олександра Бакликова. Про це свідчать, зокрема, документи на офіційному сайті міської ради. Так, останнє оприлюднене розпорядження, датоване 12 жовтня 2021 року, підписане Олександром Бакликовим.

Втім після тривалих жовтневих вихідних у оновлених даних згаданого реєстру щодо Лебединської міської ради відбулися значні зміни. Так, у графі «Відомості про керівника юридичної особи» (Лебединська міська рада Сумської області) вже зазначено – «Коваленко Дмитро Анатолійович, секретар міської ради, 29.09.2021 (виконання обов’язків міського голови) – керівник.

Вочевидь, датою зміни керівника державний реєстратор зазначив день скликання позачергової сесії Лебединської міської ради – 29 вересня.

Ці зміни 19 жовтня звели у приміщенні міської ради депутатів, представників громадськості для чергового з’ясування стосунків, під пильним поглядом значної кількості поліціантів (їх на території нарахували десь із 30 осіб). Один із них назвався керівником Сумського районного відділу поліції.

Суть чергового «спарингу» полягала у тому, що секретар ради вимагав передати йому печатку міської ради, спираючись на витяг із державного реєстру, натомість Олександр Бакликов до розв’язання питання у судовому порядку відмовлявся визнати дострокове припинення своїх повноважень.

За словами Олександра Бакликова, наразі направлені кілька звернень, зокрема, до Служби безпеки України, Верховної Ради України, у судові інстанції щодо правового врегулювання лебединської ситуації. Відповідні запити направлені і щодо дій державного реєстратора, який провів перереєстрацію керівника громади, як наголошує Олександр Бакликов, у Конотопі.

Швидким способом вирішення проблемної ситуації Олександр Бакликов називає складення депутатами повноважень за власними заявами, і таким чином оновлення складу ради без проведення позачергових виборів.

Напередодні ми звернулися за консультацією щодо непорозуміння у міській раді до Офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України. Наші запитання прокоментував консультант з комунікацій Карен Агаджанов-Гонсалес.

– Обговорювана ситуація у Лебединській міській раді насамперед щодо вимоги депутатів дострокового припинення повноважень Лебединського міського голови могла скластися через чинне виборче законодавство, яке зробило місцеві вибори, грубо кажучи, «партійними»? Адже не завжди депутатами місцевої ради стають ті, кого особисто підтримували виборці.

– Відповідно до положень Виборчого кодексу України, до внесення правок Законом України №805-IX від 16.07.2020 року (проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» №3485) вибори в Лебединській міській раді мали відбутися за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах («мажоритарна система»). Відповідно до частини першої статті 192 кодексу, гранична чисельність виборців для використання мажоритарної системи встановлювалася на рівні до 90 тисяч осіб.

Однак після внесення правок Законом України №805-IX від 16.07.2020 року гранична чисельність виборців у територіальній громаді для застосування мажоритарної системи була знижена до 10 тисяч осіб. Таким чином вибори депутатів Лебединської міської ради (чисельність виборців – близько 35 тисяч осіб) 25 жовтня 2020 року відбулися за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій.

Під час підготовки законопроєкту 3485 Асоціація міст України надала негативний висновок щодо нього, адже поправки щодо примусової партизації місцевих рад та запровадження політичної залежності депутатів місцевих рад (імперативний мандат) недемократичні та руйнують принципи місцевого самоврядування.  Асоціація неодноразово закликала народних депутатів України врахувати всі ризики для місцевого самоврядування у разі запровадження партизації та залежності депутатів від партій, а не від думки виборців та потреб громади.

– Декілька слів про події у залі засідань міської ради 29 вересня. Наскільки відповідають чинному законодавству дії міського голови і дії секретаря? Перший не відкривав сесію, другий – на вимогу депутатів сесію відкрив і провів голосування за припинення повноважень голови. Загалом, чим має бути обґрунтована позиція депутатів для порушення питання дострокового припинення повноважень – рішеннями судів, інших органів влади, чи все ж достатньо оцінки діяльності голови депутатами?

– Представники Сумського регіонального відділення Асоціації міст України не брали участі в засіданні Лебединської міської ради 29 вересня 2021 року, тому ми не можемо однозначно висловити свою думку, щодо відповідності, чи невідповідності тих чи інших дій сторін конфлікту, які відбувалися на цьому засіданні.

Але варто пам’ятати, що відповідно до частини третьої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» «повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті (відповідно до якого повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або Закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень), можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради».

Для винесення подібного рішення на голосування достатньо оцінки депутатів із чітким зазначенням конкретних фактів порушень чи невиконання своїх прямих посадових обов’язків з боку голови громади. При цьому голови територіальних громад, як правило, звертаються з позовом до суду, щодо визнання протиправним і скасування відповідного рішення ради. В абсолютній більшості випадків суд стає на бік голів територіальних громад, адже позиція депутатів, висловлена в рішенні, або не містить достатнього обґрунтування порушень чи невиконання своїх прямих посадових обов’язків з боку голови громади, або рішення прийняте з порушенням процедури.

До прикладу, у вересні 2011 року депутати Новодністровської міськради Чернівецької області проголосували за дострокове припинення повноважень голови Руслана Панчишина, попередньо проголосувавши за недовіру меру. Міський голова оскаржив своє відкликання, і апеляційний суд поновив його на посаді міського голови Новодністровська. У лютому 2012 року відкликано голову Тростянецької міської ради Сумської області Юрія Бову. Однак міський голова із таким рішенням ради не погодився і продовжив виконувати свої обов’язки. У жовтні 2015 року його знову обрали міським головою, на виборах 2017 та 2020 років він також упевнено переміг.

– Яким, на Ваш погляд, може бути вихід із ситуації, що склалася? Зокрема, міський голова залишається чинним, а депутати своєю чергою наголошують, що припинили його повноваження, і демонструють громаді протокол голосування із зібрання 29 вересня. Сесії поки не скликаються і не проводяться. Передбачаємо, що судові процеси, у які зараз втягуються обидві сторони, можуть продовжуватися місяцями. Чи не постраждає від цього громада?

– Швидкого виходу з подібної ситуації немає, адже в будь-якому випадку потрібно очікувати на рішення суду, яке в свою чергу також може бути оскаржено в апеляційній інстанції. Тож подібні конфлікти фактично блокують діяльність органів місцевого самоврядування та унеможливлюють виконання ними функцій, визначених відповідно до законодавства.

Перспективи, як ви вже зрозуміли – не надто райдужні. Оскільки ситуація фактично перейшла у «судову» площину, сподіватися на швидке вирішення годі. Хіба на те, що одна із сторін не витримає тиску іншої і поступиться. Втім про ці поступки поки не йдеться. Шкода, але і нині ми змушені констатувати «заручництво» жителів громади від непорозумінь у верхівці місцевої влади.

Євген ШУЛЬГА

Створення цього матеріалу профінансоване передплатниками друкованої версії «Життя Лебединщини»