ЛЕБЕДИНЩИНА. Не використовуєш газ? Все одно плати!

Із початку року тариф на розподіл газу відокремлено від плати за сам газ, як товар. Це вимога законодавства і виконання зобов’язань України по реформі газового ринку. І саме по собі розділення тарифів між постачальною та передавальною організаціями є логічним та начебто має право на існування.

Як показала дійсність, це нововведення не зовсім зрозуміле споживачам. Навіть більше, вони називають вимогу оплачувати розподіл газу грабунком, вигаданим, щоб наповнити чиїсь кишені.

Десь приблизно у такому сенсі про другу газову квитанцію відгукуються і лебединці. Не пройшло й тижня із моменту отримання ними платіжок, а редакційний телефон вже «почув» чимало скарг.

Аби швидше знайти відповідь на питання наших читачів, ми узагальнили їхні звернення. Ось що маємо: найбільше лебединців хотіли би знати, чому за доставку газу мають платити навіть ті, хто взагалі не користувався газом кілька років поспіль?

І поки чекали відповіді на порушені питання від пресслужби «Сумигазу», намагалися самотужки з’ясувати, що й до чого. Відразу попереджаємо, що написане далі не варто сприймати, як остаточну відповідь, і, у разі незгоди із нашими твердженнями, шукати правду деінде.

Отже, за діючим законодавством, якщо під’єднаний до оселі газ не використовується навіть роками, платити доведеться все одно.

Ніде правди діти – ті споживачі, які перейшли на інші види опалення і не використовують газу, або ж просто не проживають у будинку чи квартирі, сподівалися, що за доставку платити не доведеться. Однак постанова НКРЕП №2080 від 7.10.2019 року, що набрала чинності із початку року, підставила їм «підніжку».

Читайте також: ЛЕБЕДИНЩИНА. Яку суму за доставку газу вкажуть у платіжці?

«Завдяки» цьому документу для нових побутових споживачів, які споживають газ менше 9 місяців, та споживачів, у яких відсутнє споживання природного газу у попередньому газовому році, плата за розподіл газу розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем.

Для прикладу – візьмемо звичайну лебединську «трикімнатку» площею майже 70 квадратних метрів. Такий споживач віднесений до 7 групи (група, до речі, зазначається у кожній платіжці). Плановий показник споживання для цієї групи – 24 куб.м на 1 кв.м.

Тобто, якби протягом минулого року власники цієї квартири не споживали газу, їм платіжки розрахували б, виходячи із цього планового показника.

Розрахуємо і ми: 24 куб.м перемножимо на площу 70 кв.м і отримаємо 1680 куб.м. Тариф за розподіл кожного кубу газу від «Сумигаз» нині складає 0,912 грн. Перемножимо цей тариф на плановий показник річного споживання 1680 куб.м і отримаємо 1532,16 грн. Цю суму поділимо на 12 рівних платежів і отримаємо майже 128 грн. Тобто, таку суму власник квартири щомісяця сплачуватиме, навіть не використовуючи газ ні у минулому році, ні у нинішньому. За фактичне споживання газу по цій квартирі власники сплачуватимуть щомісяця лише 82 гривні.

Значно більша різниця може бути у приватному секторі, де частину газу для опалення заміняють дровами.

Відповідно, чим менше споживання було у минулому році, тим менший і платіж за доставку газу матимете у поточному році, тільки б не «нуль».

Звичайно, виділена тепер із загального тарифу на газ плата за його розподіл відрізнятиметься від плати у загальному тарифі за газ у минулі роки. Бо з того часу тарифи на сам розподіл зросли.

Знайдену нами відповідь підтвердили і у пресслужбі «Сумигазу». Що ж робити, аби не платити, бо декому просто нічим, для того і не користуються газом?

Вихід завжди є, та чи стане він універсальним для кожного? Статтею 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач має право на НЕОПЛАТУ вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Як підтвердили у «СУМИГАЗ», споживач і справді може звернутися до газової служби із заявою про від’єднання газу на час своєї відсутності вдома. В такому випадку плату за доставку не нараховуватимуть. Але ВІДНОВЛЕННЯ ГАЗОПО-СТАЧАННЯ – ПЛАТНЕ.

Пошуки інформації щодо врегулювання питання у прямому сенсі вилили на нас цілу купу інформації: хтось радить платити, хтось ні. Газовики у відповідь на скарги споживачів, мовляв, ми газову трубу колись кооперативом прокладали, заперечують – виїзди аварійні бригади здійснюють, як і усунення витоків газу та обслуговування газопроводів. І за все це треба платити.

Без… самі розумієте чого, не розберешся. Звичайно, можна сплатити отриману платіжку. З іншого боку, є варіант вдатися до оскарження за уже згаданим законом «Про житлово-комунальні послуги» саме розмірів оплати за доставку газу. То вже кожен визначається для себе, чи ладен він витримати усю юридичну «тяганину».