Куди витрачають кошти районні депутати Лебединщини

Лебединські депутати роздають депутатські кошти

Віднедавна депутати Лебединської районної ради отримують кошти на  виконанні своїх повноважень кошти із районного бюджету. Звісно, їм ще далеко до обласних депутатів, яким «видають» аж 200 тисяч гривень, але ж нині і 50 тисяч гривень достатньо, аби в чомусь допомогти своїм виборцям. Яким же чином депутати районної ради використали запропоновані їм для виконання повноважень кошти, досліджуватимемо у черговій «Темі номера».

СКІЛЬКИ?

На виконання повноважень депутатів районної ради виділяються кошти з вільного залишку коштів районного бюджету. Вперше депутати змогли використати ці гроші завдяки рішенню 9 сесії районної ради, що відбулася 9 листопада 2016 року. Тоді сума, котру отримував один депутат, сягала 20 тисяч гривень. Успішне використання депутатських коштів на потреби різних суспільних галузей викликало неабиякий резонанс, а особливо задоволеними, звісно, лишилися ті організації та громадяни, котрі отримали додаткову фінансову допомогу завдяки цьому.

Насамперед депутатські кошти витрачалися на об’єкти соціально-культурної сфери (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, культура, фізкультура і спорт), внесені до відповідних програм соціально-економічного розвитку району, сільських рад або цільових програм, надання матеріальної допомоги мешканцям району. Також депутати можуть об’єднувати свої фінанси для їх спільного використання за одним напрямком.

Гроші районних обранців виділяються на певні потреби, якщо є прийняте районною радою рішення про внесення змін до районного бюджету, куди включені видатки відповідно до клопотань депутата.

На 11 сесії районної ради 9 лютого 2017 року було прийняте рішення про виділення 50 тисяч гривень кожному районному обранцю на виконання повноважень.

Головні розпорядники коштів районного бюджету, органи місцевого самоврядування та райдержадміністрація забезпечують своєчасне цільове та ефективне використання коштів депутата згідно з вимогами Бюджетного кодексу України та інформують про це.

За якийсь час розмір коштів, що виділяються на депутата, зріс більше ніж удвічі. Так, на 11 сесії районної ради 9 лютого 2017 року було прийняте рішення про виділення 50 тисяч гривень кожному районному обранцю на виконання повноважень. Загалом передбачена на це сума коштів у районному бюджеті склала 1 мільйон 300 тисяч гривень.

КОМУ І НАЩО?

Яким же чином були витрачені такі немалі кошти? Як виявилося, не всі районні обранці використали свій депутатський фонд. Так, не знайшли порозуміння Юрій Максичка та депутати Гарбузівської сільської ради. У сільраді не погодилися з тим, що депутат планував витратити кошти на освітлення однієї із вулиць Гарбузівки. Відмову аргументували тим, що краще використати гроші для модернізації водогону, який з часом став майже непридатним до користування і потребував заміни в деяких населених пунктах сільради. Згоди, на жаль, так і не дійшли. Та не може не радувати, що подібних інцидентів на Лебединщині більше не виникало, а, отже, решта депутатських коштів «мирно» витрачена за призначенням.

Чимала частина фінансів виділена на адресну допомогу тим, хто потребував її у зв’язку зі складними життєвими ситуаціями. Таким чином, на матеріальну допомогу витрачено 227 тисяч гривень. Найбільше коштів надійшло від Сергія Древаля і Максима Ткаченка – по 50 тисяч від кожного, Ігоря Головка – 40 тисяч, Ганни Богомаз – 25 тисяч.

У 2017 році лікарня отримала 126 тисяч 500 гривень депутатських коштів, а в минулому – аж 157 тисяч.

Немалі гроші зі спільного загалу використали на медичне обслуговування населення. Центральна районна лікарня отримує кошти з бюджетів різних рівнів, але не лишились осторонь і депутати – допомогли деяким відділенням лікарні та амбулаторії загальної практики сімейної медицини. У 2017 році лікарня отримала 126 тисяч 500 гривень депутатських коштів, а в минулому – аж 157 тисяч. Так, на потреби медичної галузі Світлана Горошко виділила 25 тисяч гривень, Тарас Ткаченко – 20 тисяч, Ганна Богомаз та Сергій Лук’яненко – по 18 тисяч кожен, Іван Коваленко та Олександр Ткаченко – по 15 тисяч кожен, Сергій Пінчук – 18 тисяч, Олексій Гордіяш – 13 тисяч, Віталій Волощук – 10 тисяч, Леся Василенко – 5 тисяч.

Цікаво, але чомусь особливою увагою у районних обранців користується неврологічне відділення, адже за два роки туди направили 100 тисяч гривень. Відчутною була підтримка й сільських амбулаторій та ФАПів, адже лише у 2018-у на їх потреби спрямовано 154 тисячі гривень. Особливо щедрими були Микола Зеленський (35 тисячі гривень), Тарас Ткаченко (20 тисяч) та Сергій Пінчук (28 тисяч). До речі, останній взагалі витратив на підтримку медичної галузі 46 тисяч гривень із наявних 50.

Микола Коренєв, який очолює Ворожбянський НВК, виділив 95 тисяч із наявних 100 саме на цей навчальний заклад.

У районній раді зазначають, закріплення районних обранців за округами – більш символічне, аніж юридичне, однак цікаво поглянути, як депутати розподіляли кошти між закріпленими територіями.

Одразу зазначимо, що Підопригорівська, Михайлівська та Ворожбянська сільські ради мали по два закріплених депутати, всі решта – по одному.

Так, Василь Калита увесь свій фонд витратив на Московськобобрицький НВК, Андрій Кириченко – на поточний ремонт Підопригорівського СБК. Микола Зимогляд до позаминулорічних 15 тисяч гривень додав минулорічні 50, аби замінити вікна у Голубівському дитсадку «Голубок». За останні два роки депутат з Будилки Ігор Головко вклав 38 тисяч в стоматологічний кабінет Будильської АЗПСМ, де працює, а Микола Коренєв, який очолює Ворожбянський НВК, виділив 95 тисяч із наявних 100 саме на цей навчальний заклад. Правильно це чи ні – вирішувати громаді села, але принаймні кожен житель має знати, куди витрачає кошти їхній депутат.

Олександр Шаповал двічі поспіль всі свої кошти віддавав на потреби села Патріотівка, Микола Дрига максимально допомагав рідному Пристайловому. Леся Василенко два роки фінансово підтримувала облаштування вуличного освітлення Малого Висторопа. По 37 тисяч кожен на придбання сценічних костюмів для Михайлівського та Боровеньківського СБК виділили Олександр Меша і Олексій Гордіяш відповідно. Леонід Падалка 2017 року витратив свій депутатський фонд на Рябушківський НВК, а минулого – 40 тисяч гривень на благоустрій Рябушок. Віктор Харченко на 30 тисяч гривень потурбувався про систему опалення для Штепівського СБК.

Хоча були й ті, хто використовував фінанси не тільки на свій виборчий округ. Так, наприклад, Віталій Волощук, який замінив у раді трагічно загиблого Івана Легкого, лише 15 тисяч гривень витратив на Межиріч, а інші спрямував у Лебедин, Ворожбу та Рябушки. Без сумніву – то все на добрі справи.

Протягом трьох років депутати Лебединської районної ради мають можливість виконувати свої повноваження, підкріплюючи це коштами районного бюджету. Хоча, звісно, деякі із 26 районних депутатів додатково підтримують розвиток різних галузей ще й власними грошима. Чи ж продовжиться традиція виділення депутатських коштів і у 2019-у? Наразі невідомо, адже поки такого рішення у районній раді не прийнято. Втім, сподіваємося, що районний бюджет таки продовжить співпрацю із депутатами, аби підтримувати гідний розвиток сільських громад.