Куди скаржитись на “Сумигаз”

«Сума боргу побутових споживачів ТОВ «Сумигаз Збут» на початок липня 2021 року становить 472 мільйони гривень. У порівнянні з початком червня цифра зменшилася на 19 мільйонів, але ситуація залишає бажати кращого.  Ось так «поплакався» днями постачальник газу на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук.

Та чи дочекається товариство від клієнтів-споживачів адекватної реакції? Можливо, й ні. Бо ж безлад  із недостовірними даними у газових платіжках лебединців досі триває. Могли б і заплатити, але скільки саме? До того ж не зрозуміло – це дійсні борги, чи ті, які утворилися «завдяки» неправильним даним.

Звісно, це проблема у площині «споживач-постачальник». Мабуть, саме так подумали депутати міської ради, і не стали розглядати на сесії 26 липня питання про звернення до органів влади країни про ситуацію із свавіллям місцевих «газовиків». Хоча й збиралися на одній із попередніх сесій. Ну якби тільки на користь!

Хоча користі із затягування, звісно, немає жодної. Вже не перший місяць ситуація повторюється із постійністю, якій можна позаздрити, – споживачі сумлінно передають показники лічильника доступним способом, натомість отримують цифри «зі стелі». І повірте, спосіб передачі аж ніяк не впливає на результат – чи передаєте ви телефоном, чи повідомленнями у месенджерах чи через особистий кабінет у мережі Інтернет.

Загалом адресат звернення правильний – як відповідає представник товариства «Сумигаз збут» відповідно до кодексу газорозподільчих мереж, прийом та обробку показників лічильника здійснює Оператор мереж, а не постачальник. Отже, «Сумигаз збут» – постачальник газу – вину із себе перекладає на «Сумигаз» – оператора мереж. Для нас із вами важливе оце розмежування, щоб розуміти, на кого будемо скаржитися.

А скаржитися доведеться, бо ж таки затягнулося все це непорозуміння. І настільки, що, наприклад, днями у Сумах провели нараду із представниками АТ «Сумигаз» щодо коректності нарахувань сплати за спожитий газ.

На цій зустрічі представник АТ «Сумигаз» наголосив, що протягом останнього часу Оператор зіштовхується із питанням передачі побутовими споживачами показів лічильників, які не відповідають дійсності, є нелогічними. Така ситуація, мовляв, спричинена сезонною зміною ціни природного газу. Для приведення показників до фактичних, співробітники Товариства проводять масову інвентаризацію показів лічильників споживачів із обов’язковою фотофіксацією. Відповідно, найближчим часом питання коректності нарахувань за спожитий природний газ обіцяють врегулювати.

Та навіть такі обіцянки не можуть, принаймні поки що, загасити цілком справедливий гнів споживачів.  Особливо тих, хто чергу вистояв у минулі місяці, але у липні знову отримав платіжки із бозна-якими показниками.

Тож ось тут ми з вами розділимося.  Хтось залишиться чекати вирішення проблеми, а хтось йтиме далі – і звертатиметься до повноважних органів, аби якось дошкуляти за несправедливість до себе.

Для перших наведемо пряму мову представників «Сумигаз збуту», оприлюднену на офіційній сторінці підприємства: «Якщо так сталося, що обсяг споживання газу у платіжці зазначений некоректно, хоча ви вчасно передали показання Оператору ГРМ, будь ласка, не хвилюйтесь. Ви можете сплатити за той об’єм газу, який фактично використали, згідно з вашим приладом обліку… Оператор ГРМ наразі проводить повну інвентаризацію даних приладів обліку. Після отримання актуалізованих даних від Оператора ГРМ ми, як Постачальник, проведемо перерахунок і проблема буде вирішена».

Для тих, хто «йде до кінця» підкажемо адреси Держпродспоживслужби та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Наскільки нам вдалося з’ясувати, ці два державні органи можуть реально вплинути на підприємства позачерговими перевірками і штрафами.

Отже, якщо надумаєте писати скаргу на щодо систематичних неправильних даних у газових платіжках, звертайтеся на адресу Головного управління Держпродспоживслужби у Сумській області: 40021, м.Суми, вул.Гамалія, буд.25. Листа до НКРЕ, надсилайте на адресу:  03057, м.Київ, вул.Смоленська, 19.

Із досвіду додамо, що звернення може бути довільної форми, найважливіше – навести якнайбільше фактичних даних.  Звичайно, за кілька днів питання не вирішиться, втім, якщо зовсім нічого не робити, то гарантії, що все вирішиться само собою, немає жодної. Далі – вибір за вами, вирішувати, хто, кому і скільки винен.

Євген ШУЛЬГА