Хочете дивитися? Платіть

вулиця Лебедина

Події останніх тижнів додали клопоту користувачам супутникового телебачення. За три дні вони не матимуть можливості переглядати улюблені телеканали. Із 20 січня 2020 року розпочнеться повне кодування сигналу телеканалів найбільших українських медіагруп. Скільки лебединців є власниками супутникових антен-«тарілок» сказати важко, та добре розуміємо, що чимало. До цього часу всі вони переглядали телепередачі українських каналів безкоштовно. «Тема дня» намагатиметься роз’яснити, що чекає на користувачів супутникового телебачення і що їм робити далі.

ЧОМУ КОДУЮТЬ КАНАЛИ?

Найбільшими медіахолдингами, яким належать основні українські телеканали, є 1+1 Media, StarLightMedia, Медіа Група Україна та Inter Media Group. Це справжні «кити» телеіндустрії нашої держави.

До сьогодні Україна залишається однією з небагатьох країн світу, у якій громадяни мають доступ до безкоштовного перегляду супутникового телебачення. Хоча самі українські телеканали купують за кордоном телевізійну продукцію: фільми, серіали та спортивні трансляції.

У грудні та січні власники «тарілок» безпосередньо на своїх телеекранах побачили повідомлення про майбутнє кодування безкоштовного сигналу

Коли в Україні з’явилися перші супутникові антени-«тарілки», ніхто й не здогадувався, що дивиться лише технічний сигнал. Фактично це – справжнє телевізійне піратство. Ним не гребують і деякі наші сусіди, порушуючи чинне законодавство Європейського Союзу.

Читайте також: Кодування супутникових телеканалів перенесли

Ще наприкінці серпня 2019 року стартувала інформаційна кампанія на попередження власників супутникового телебачення про зміни. А у грудні та січні телеглядачі на своїх екранах побачили повідомлення про майбутнє кодування безкоштовного супутникового сигналу.

Варто розуміти, що телеіндустрія вже інвестувала в це кодування понад сім мільйонів доларів і, вочевидь, зацікавлена не тільки у поверненні коштів, а й у отриманні прибутку. Не дарма ж іще пів року тому телемедійники замовили понад 600 тисяч тюнерів та необхідне обладнання для прийому закодованого сигналу.

На думку власників телемедіагруп, близько третини українських глядачів не зможуть дивитися основні українські канали безкоштовно. Вони переконані, що кодування – це вимога часу, початок глобального технологічного розвитку телебачення та підвищення якості телепрограм. А ще – важлива боротьба з піратством та провайдерами-шахраями.

До речі, у Європі більшість телеканалів теж доступні лише у складі пакетів супутникових платформ, за які користувачі сплачують гроші. Безкоштовними є лише державні та регіональні телеканали.

ЯКІ Ж ТЕЛЕКАНАЛИ ЗАКОДУЮТЬ?

Закодують 24 українських приватних телеканали:

• 1+1 media: 1+1, 2+2, ТЕТ, Плюс-Плюс, УНІАН, Бігуді;

• StarLightMedia: СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, Оце;

• Inter Media Group: Інтер, НТН, К1, К2, Мега, Піксель, Zoom, Enter-фільм;

• Медіа група Україна: ТРК Україна, НЛО ТБ, Індиго, Ескулап ТБ.

Слід зазначити, що державні та регіональні канали не кодуватимуться. Але наведений список говорить сам за себе, і тисячі жителів Лебединщини, можуть залишитися без улюбленого телевізійного дійства.

Не варто також забувати, що Сумщина взагалі і Лебединщина зокрема є територією, наближеною до сусіда-агресора. Без сумніву, після кодування частини вітчизняних телеканалів той, хто не захоче нічого змінювати, дивитиметься російські, що заборонені в Україні за антиукраїнську позицію. А пропаганда ж не дрімає, як говорять у народі.

ЩО РОБИТИ ВЛАСНИКАМ «ТАРІЛОК»?

Вихід, як завжди є. А у конкретно цій ситуації – ще й не один. Наскільки кожен із них прийнятний, читач нехай вирішить сам.

По-перше, можна продовжувати переглядати ті телеканали, які залишаться безкоштовними. Там поряд із українським, є в наявності іноземне, в т.ч., на жаль, і російське, телебачення.

Якщо ж жага до українського таки перемагає, доведеться обирати вже серед платних варіантів.

Лебединці, наприклад, можуть стати абонентами телерадіокомпанії «Лебедин». У її кабельних мережах сигнал українських телеканалів транслюватиметься й надалі.

Користувачі високошвидкісного доступу до мережі Інтернет можуть скористатися послугою IPTV «Інтернет + TV» від свого інтернет-провайдера або ж придбати підписку на онлайн-сервіс від Megogo, Divan.TV, Oll.TV, Omega TV, YouTV, Sweet.TV. Також існує варіант підключення інтерактивного телебачення від «Укртелекому».

Роздрібна ціна на новий тюнер сягатиме від 1099 гривень. Придбати його можна в магазинах електроніки або взяти в оренду в оператора супутникового телебачення за 29 грн. на місяць

Якщо ж ви залишаєтеся вірними «супутнику», то, витративши трохи грошей, зможете дивитися українські телеканали і через нього. Так звану «тарілку» замінювати не треба. Але до неї обов’язково доведеться придбати тюнер, який підтримуватиме кодування VERIMATRIX і повинен мати маркування «УТБ». Якщо у вас старий тюнер, то прошити його новим програмним забезпеченням не вдасться.

Роздрібна ціна на новий пристрій сягатиме від 1099 гривень і придбати його можна в магазинах електроніки або взяти в оренду в оператора супутникового телебачення за 29 грн. на місяць. Щоб налагодити роботу нового тюнера, варто зв’язатися із колл-центром оператора супутникового телебачення, замовити послуги майстра або встановити техніку самостійно, консультуючись із майстром телефоном.

Щомісячна абонентська плата починається від 59-69 гривень за перегляд каналів на одній «телеточці»

Після цього слід звернутися до офіційного оператора супутникового ТБ для отримання доступу до закодованих каналів. Таких операторів наразі лише два – Viasat та Xtra TV. У Viasat щомісячна абонентська плата починається від 59 гривень, а Xtra TV пропонує тарифні плани від 69 гривень. Щоправда, ця плата за перегляд на одній «телеточці».

Оплатити обрану послугу (і потім щомісяця вносити кошти офіційному оператору супутникового телебачення) дозволяється в готівковій чи безготівковій формі. «Живі гроші» у вас прийме банківська установа. Але в такому разі потрібно врахувати, що ці кошти надійдуть до оператора лише за 3-5 робочих днів. Це означає, що не варто зволікати з оплатою, аби потім не чекати кількох днів задля повернення до улюбленого серіалу. Значно швидше (2-3 години) здійснюється безготівкова оплата, яка проводиться через ресурси онлайн, банківський термінал чи айбокс.

Ще один важливий момент: у випадку наявності в помешканні декількох телевізорів до кожного з них потрібен окремий тюнер – щоб на всі поширювався обраний вами пакет телеканалів. А це ще плюс 1100 гривень. Та коли для всіх телевізорів ви обрали однаковий пакет і він оформлений на одну людину, повна його вартість сплачується один раз, а для кожного іншого телевізора оператор надасть 50-відсоткову знижку.

Хтось сподівається, що, як і раніше, носитиме тюнер на перепрошивку. Як запевняють представники медіахолдингів, надалі такої «халяви» не буде

Якщо ж ви не готові вносити щомісячну абонентську плату, але «потягнете» одноразові витрати, можете підключитися до цифрового ефірного мовлення Т2. Тут вдасться дивитися названі раніше канали у відкритому доступі. Для цього необхідно мати цифровий приймач Т2 чи телевізор із вбудованим таким приймачем та ефірну антену.

Читайте також: Власникам«тарілок» закодують сигнал українських телеканалів

А МОЖНА ЯКОСЬ ІНАКШЕ?

Погодьтеся, платити за те, чим раніше користувався безкоштовно, не надто хочеться. Можливо, хтось сподівається, що, як і раніше, носитиме тюнер на перепрошивку і, сплативши 50 грн., отримає змогу «ловити» частину закодованих телеканалів наступні декілька років без жодної абонплати. Та, як запевняють представники медіахолдингів, надалі такої «халяви» не буде.

Варто пам’ятати, що телегрупи кодуватимуть телеканали за допомогою системи кодування VERIMATRIX, а вона не зазнавала випадків зламу. Адже це американський світовий лідер у розробці рішень для захисту передачі відео у мережах платного телебачення. До того ж, існує ймовірність, що медіагрупи паралельно впровадять додаткову систему кодування, яка ще більше захистить телеефір від «піратів» та хакерів.

Тож «якось інакше» навряд чи вдасться. Тому й пропонуємо не обходити закон, а закликаємо споживати контент цілком легально. Зрештою, сподіваємося, це позитивно впливатиме на розвиток українського кіно і становлення самостійності телеканалів. А кожному із глядачів дозволить бути чесним користувачем та активним громадянином українського суспільства, який знає про головні події світу, держави та свого міста.