Карантинний навчальний рік. Чого чекати?

2019-2020 навчальний рік став доволі своєрідним для системи освіти в цілому. Першими звичний плин занять порушили нехай і короткочасні, але повторні карантинні обмеження взимку. Здавалося б, прийшла весна і чого б його сидіти вдома? Та на зміну перевищеному епідпорогу грипу та ГРВІ прийшов коронавірус. Чимало питань нині турбує і здобувачів освіти, і їхніх батьків, і педагогів щодо завершення навчання у цьому році. Деякі нюанси ми спробували зֹ’ясувати у сьогоднішній «Темі дня».

Через оголошену пандемію коронавірусу дитсадки, школи і вищі навчальні заклади перебувають на вимушених канікулах уже три тижні. Звісно, запроваджене дистанційне навчання, але чи є воно настільки ж ефективним як звичайне? Чого чекати і здобувачам освіти, і викладачам від цього карантинного року? Коли ж завершиться навчальний рік?
За словами т.в.о. міністра освіти і науки Любомири Мандзій, на сьогодні у МОН існує два сценарії завершення навчального року, проведення ЗНО та вступної кампанії. Усі вони залежать від термінів загальнонаціонального карантину. Про це вона розповіла під час онлайн-трансляції на Facebook-сторінці Міністерства 26 березня.

Через оголошену пандемію коронавірусу дитсадки, школи і вищі навчальні заклади перебувають на вимушених канікулах уже три тижні. Звісно, запроваджене дистанційне навчання, але чи є воно настільки ж ефективним як звичайне? Чого чекати і здобувачам освіти, і викладачам від цього карантинного року? Коли ж завершиться навчальний рік?
За словами т.в.о. міністра освіти і науки Любомири Мандзій, на сьогодні у МОН існує два сценарії завершення навчального року, проведення ЗНО та вступної кампанії. Усі вони залежать від термінів загальнонаціонального карантину. Про це вона розповіла під час онлайн-трансляції на Facebook-сторінці Міністерства 26 березня.

Коли отримаємо табелі й атестати?

Звісно, ніхто не хоче витратити звичні літні канікули на додаткове навчання. Але існує доволі реальна можливість, що відпочинок теплої пори року для школярів та студентів хоча б частково, але скасується. Натомість доведеться виконувати домашні завдання, «наздоганяти» програму, поповнювати скарбничку знань.
У будь-якому разі, як стверджує Любомира Мандзій, до 24 квітня в українських освітніх закладах продовжиться навчання за дистанційною формою. Якщо ж карантинні обмеження не будуть зняті, МОН пропонує два варіанти розвитку подій.

СЦЕНАРІЙ ПЕРШИЙ.
Карантин продовжується до початку червня

• Усі учні, окрім 11 класу, закінчують навчальний рік наприкінці червня. Після карантину для них організовується коригуюче навчання: визначаються теми, у яких школярі мають пробіли, найкритичніші – відчитуються вчителем у класі, інші – лишаються на домашнє опрацювання.
• Одинадцятикласники також вчаться до кінця червня – заповнюють пробіли в програмі, готуються до ЗНО.
• ЗНО стартує орієнтовно в останній тиждень червня і закінчується в середині липня. Результати основної сесії ЗНО повідомляють наприкінці липня.
• Вступна кампанія розпочинається у перші дні серпня.

СЦЕНАРІЙ ДРУГИЙ.
Карантин продовжується до початку серпня

• Усі учні, окрім 11 класу, закінчують навчання наприкінці травня та отримують відповідні документи. У 2020-2021 навчальному році перший місяць буде коригуючим. Вчителі здійснять зріз знань, визначать теми, за якими є пробіли, та намагатимуться компенсувати їх упродовж вересня. Сам навчальний рік триватиме до кінця червня.
• ЗНО стартує в середині серпня і закінчується до середи-ни вересня.
• Вступна кампанія завершиться до середини жовтня, а навчання перших курсів розпочнеться на початку листопада. Навчання решти курсів розпочнеться із 1 вересня.

За обома сценаріями:
• для студентів вишів невипускних років навчальний рік має завершитися за планом;
• екзаменаційно-залікові сесії університети можуть провести дистанційно у затвердженому закладом графіку. Якщо обов’язкова аудиторна робота не може бути виконана дистанційно, ВНЗ має перенести її на наступний навчальний рік;
• для студентів-випускників захисти дипломних робіт і державні іспити проводитимуться дистанційно, крім єдиного державного кваліфікаційного іспиту та атестації осіб, які здобувають ступені доктора філософії, доктора мистецтва, доктора наук.

Окрім цього, буде скасовано державну підсумкову атестацію у 4 та 9 класах.

15 квітня обіцяють оприлюднити онлайн-пробне ЗНО з усіма необхідними поясненнями. Учасники також зможуть потренуватися, отримавши онлайн-тестовий зошит. Однак напередодні основної сесії ЗНО усі, хто зареєструвався і заплатив за послугу, зможуть скласти пробне тестування очно. Дата проведення пробного ЗНО залежить від терміну карантину.

Це все, що стосується загальновідомої інформації Міністерства освіти і науки. А як же проходить карантин для учасників навчального процесу на Лебединщині? Чи навчаються, як було обіцяно раніше, дистанційно? Що чекає на лебединських школярів?

Як «карантинить» лебединська освіта

Насамперед, як повідомили з відділів освіти міськвиконкому та райдержадміністрації, збоїв у здобутті знань учнями немає. Заняття проводяться згідно з розпорядженнями міністерства. Саме від МОН залежать будь-які зміни у проведенні навчального процесу.

За словами начальника відділу освіти міськвиконкому Тетяни Гримайло та начальника відділу освіти РДА Людмили Дудченко, учні загальноосвітніх закладів міста і району стовідсотково охоплені дистанційним навчанням згідно з навчальними планами та робочими графіками. Інтернет-покриття наявне скрізь, тому проблем у спілкуванні «вчитель-учень» немає. Використовуються різні форми роботи: створені певні групи в соцмережах чи меседжерах, отримуються-виконуються завдання, проходить перевірка та оцінювання знань.

«Щодо нюансів закінчення навчального року – чекаємо відповідних розпоряджень Міністерства освіти і науки. Традиційна оздоровча кампанія після закінчення навчального року буде проведена, можливо, в інші терміни. На це закладені певні кошти, розроблені плани змістовного відпочинку дітей на пришкільних майданчиках та профільних таборах. Учителі та учні готові до будь-яких змін у графіку навчального та відпочинкового процесу», – у телефонних розмовах зазначили очільниці міської та районної освіти.

Як швидко завершиться карантин? На це питання, звісно, неможливо відповісти зі стовідсотковою впевненістю. Та, звісно, терміни закінчення як вимушених канікулів, так і самого навчального року залежать, у першу чергу, від кожного із нас. Чим краще ми дотримуватимемося карантинних правил, чим відданіше лежатимемо на улюбленому дивані, залишаючись вдома, а не йдучи кудись без особливої потреби, тим швидше всі перестороги відмінять. А за час диванного відпочинку, до речі, можна зайнятися самоосвітою. Як уже минулого номера згадувала «ЖЛ», у цьому допоможе українська навчальна веб-платформа Prometheus (https://prometheus.org.ua/), що відкрила безкоштовний доступ до багатьох онлайн-курсів. Щось цікаве й особливе для себе знайдуть як школярі чи студенти, так і дорослі, тим паче педагоги.

І хай там як, але головне – лишатися здоровими. Отож, бережіть себе, гризіть граніт науки, дотримуючись усіх правил гігієни, і нехай карантинний навчальний рік не стане на заваді якісній освіті.

До освіти дистанційно «придивлялися» Олена ВЄЧКАНОВА та
Олена БОНДАРЄВА