Який депутат вам потрібен?

Місцеві вибори відбувалися 5 років тому. Ми обирали міського та сільських голів, депутатів обласної, районної, міської та сільської рад. Нове випробування – через місяць. І для тих, хто забажав взятися за депутатську діяльність, і для тих, перед ким постане вибір: кого ж обрати? Хто гідний дбати про інтереси громади, про добробут виборця? Хто дотримується депутатської дисципліни, приймаючи важливі для громади рішення? Сьогоднішня «Тема дня» пропонує пригадати, як же працювали наші місцеві обранці протягом попередніх п’яти років.

Про роботу та діяльність обранців для громади краще скажуть їхні справи та починання. А хто має це знати? Звичайно, виборці. Чи був депутат частим гостем на вашій вулиці, чи відгукувався на ваші прохання? Чи відвідував засідання сесій? «ЖЛ» спробує проаналізувати, зокрема, депутатську дисципліну обранців різних рівнів.

Одним із головних завдань депутатів є його участь і робота на пленарних засіданнях чергових або позачергових сесій. Пам’ятається, як 28 лютого 2018 року чимало галасу наробила «Тема номера» під назвою «Наші депутати». Після її виходу у деяких обранців Лебединської міської ради виникло безліч претензій до поданої інформації. Мовляв, яке право мала  «ЖЛ» оприлюднювати інформацію про участь депутатів у пленарних засіданнях. Правда тоді залишилася на боці газети, а обурені депутати все ж таки зрозуміли, що їхні претензії були безпідставними. Отже, як приймали рішення 62 лебединські депутати, які представляли наші інтереси у обласній, районній та міській радах.

«Своїми» у Сумській обласній раді ми називаємо Валерія Чалого та Магомеда Галаєва. А ще ж наше місто і район закріплені за іншими обласними депутатами: Олександром Будником, Миколою Войтенком, Андрієм Греком, Миколою Деркачем, Ігорем та Сергієм Науменками, Сергієм Нечаєвим, Лілією Ричкіною і навіть головою обласної ради Володимиром Токарем. Чи часто ви їх бачили у нашому місті? Тільки декого.

А як же працювали на сесіях обласної ради «наші» депутати. На сайті Сумської обласної ради знайшли інформацію, що протягом 5 років відбулося 35 сесій, які складалися із 40 пленарних засідань. Із них Валерій Чалий пропустив 9, а Магомед Галаєв аж 18. До речі, в цій інформації були моменти, коли хтось із названих депутатів не був зареєстрований у залі, а його картка брала участь у голосуванні.

До Лебединської районної ради було обрано 26 депутатів. На початок каденції лише 14 депутатів за місцем свого проживання представляли свої сільські ради у районній. Як часто буває, знайшовся серед депутатів свій «герой», який усі п’ять років ігнорував роботу в сесійній залі. Тарас Ткаченко, який мав захищати інтереси мешканців В.-Висторопської сільської ради був присутнім лише на двох перших засіданнях районної ради, а 34 наступних він пропустив. Серед тих, хто має 10 і більше пропусків, – Юрій Максичка (20), Микола Індик (15), Леонід Падалка та Олександр Ткаченко (обоє – по 14), Микола Зеленський (13), Максим Ткаченко (12), Микола Дрига (11), Леся Василенко, Віктор Харченко та Олександр Шаповал (усі – по 10). Честь і хвала трьом депутатам районної ради, які відвідали всі пленарні засідання, це Світлана Горошко та Микола Коренєв. Немає пропусків і у Віталія Волощука, але депутатом він був обраний 22 лютого 2018 року. Лише по одному засіданню пропустили Ганна Богомаз та Сергій Древаль.

Багато цікавої та повчальної інформації можна було б знайти і щодо роботи в сесійній залі депутатів міської ради. Але на сайті цього владного органу є лише інформація про відвідування сесій депутатами у 2015 – 2017 роках. Та «ЖЛ» не пропустила жодного засідання сесій міської ради і має всю інформацію. Отже, до складу міської ради 7 скликання було обрано 34 депутати. На той час двоє депутатів відмовилися від депутатського мандата: Ірина Бакликова за власним бажанням, а Валерій Чалий змінив його на статус депутата обласної ради. Замість них до списку потрапили Ігор Губар та Олексій Волошин, які, до речі, є депутатами трьох скликань. Іще одна заміна відбулася після того, як Анатолій Колесник, теж за власним бажанням, залишив депутатську роботу. Замість нього до ради потрапив Руслан Кравченко. Усього із 34 обранців четверо втретє отримали депутатський мандат, а восьмеро – вдруге.

Тож почнемо з тих, хто особливо не переймався роботою у сесійній залі, хоча саме там вирішуються питання життєдіяльності лебединської громади. Знайшлося місце для так званого антигероя і у складі міських депутатів. Таким виявився Дмитро Морозов, який мав опікуватися проблемами 584 жителів вулиць Будильська, Миколаївська, Липнева, провулків Василя Симоненка і Фабричного та тупика Мордовців. За інформацією соцмереж, депутат нині проживає в одній із зарубіжних країн, а востаннє був присутнім на сесії 30 листопада 2017 року. Загалом Дмитро Морозов пропустив 54 засідання із 74 проведених за майже п’ятирічний термін. По 30 і більше пропусків у Миколи Смірнова (40), Юрія Дяченка (39), Віталія Хорохоріна (38), Тетяни Реви (36), Ігоря Губаря та Олександра Приходька (обоє – по 35), Олексія Волошина (34), Сергія Костюкова (33) та Андрія Короткого (32). 9 депутатів пропустили менше десяти засідань і лише Наталія Логвиненко та Ігор Колєсніков відвідали всі засідання сесій міської ради. Очільник міста Олександр Бакликов теж не має пропусків. До речі, міська рада 7 скликання провела всі свої заплановані засідання і вже 30 вересня має провести 69 рекордну сесію порівняно з радою минулого скликання.

У складі депутатського корпусу сформовано 4 фракції та одна міжфракційна група «За Лебедин». Голови фракцій та груп теж мають пропуски пленарних засідань сесій. Так, голова фракції «Радикальна партія Олега Ляшка» Юрій Савеко має лише 5 пропусків, Андрій Мартишко (ПП «Європейська солідарність») – 17, Оксана Карпенко (ВО «Батьківщина») – 14, Олександр Андрєєв («Громадянська позиція») – 17 та Дмитро Коваленко («За Лебедин») – 15.

Скоро вибори. Передвиборна агітація з кожним днем набирає все більших обертів і, можливо, декому із числа нинішніх депутатів обласної, районної та міської рад дуже захочеться знову повісити на груди депутатський значок. Варто лише пам’ятати, що дехто з них, здобувши довіру виборців, вирішує якісь власні інтереси і дозволяє собі не займатися проблемами громади, не відвідувати сесії, не з’являтися на засідання комісій. То де ж праця?

Шановні лебединці! До виборів залишається лише один місяць, тому не поспішайте, не робіть передчасних висновків, а виважено поміркуйте, який депутат вам потрібен.

Ігор КУЗЬМЕНКО