Як працює «контора»?

Кожен полюбляє жити з комфортом. Але доводиться чути невдоволення мешканців лебединських багатоповерхівок якістю послуг, що надаються населенню. У місті надавачами послуг є шість комунальних підприємств. Про одне з них розповість наша сьогоднішня «Тема дня». Спробуємо розібратися у відносинах жителів окремих багатоквартирних будинків та КП «Лебединська житлово-експлуатаційна контора».

ЖЕК заснований Лебединською міською радою, є власністю територіальної громади міста Лебедина і безпосередньо підпорядкований виконавчому комітету Лебединської міської ради. У своїй діяльності керується нормативно-правовими документами та актами, рішеннями міської ради та її виконкому, розпорядженнями міського голови, Статутом і несе відповідальність за свої зобов’язання згідно з чинним законодавством України.

Багато років незмінним керівником ЖЕКу був Олександр Троценко. Наразі вже понад рік ним керує Іван Соловей, якого 1 квітня 2019 року своїм розпорядженням №70-ОД призначив міський голова Олександр Бакликов. А вже 2 березня 2020 року іншим своїм розпорядженням №35-ОД продовжив із ним дію контракту до 1 квітня 2023 року включно.

Як спрацювало за минулий рік підприємство, дізнаємося із рішення виконкому міської ради «Про результати фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств міста за 2019 рік». Лебединська ЖЕК отримала збитків на суму 37 тисяч гривень і мала загальну дебіторську заборгованість – 0,6 млн. гривень.

Визначальним для підприємства став нинішній рік, у якому, за підсумками конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, виконком міської ради призначив «Лебединську житлово-експлуатаційну контору» управителем багатоквартирних будинків на території міської ради. До їх переліку увійшли 67 будинків, із них 28 дво-, 24 п’яти-, 12 три- та 3 чотириповерхові.

Основними видами діяльності підприємства є експлуатація житлового фонду, благоустрій місць масового відпочинку, штукатурні, столярні, теслярські та малярні, ремонтно-будівельні, санітарно-технічні роботи, прибирання сміття та снігу, озеленення та інше.

Начальник підприємства серед основних своїх прав і обов’язків організовує всю роботу підприємства і несе відповідальність за його діяльність. Зокрема, відповідає за безпечну експлуатацію, збереження та своєчасний ремонт будівель, споруд, окремих приміщень та інженерних мереж, обладнання, що перебувають на балансі підприємства.

Але не все в роботі управителя задовольняє мешканців багатоквартирних будинків. Особливо після того, як розмір щомісячної «квартплати» значно зріс. До редакції «ЖЛ» почастішали випадки звернень із приводу ненадання або надання неякісних послуг. А ще – скарги на керівника ЖЕКу Івана Солов’я, який, на думку лебединців, не поважає своїх клієнтів.

Справжня війна розгорнулася між мешканцями будинку №64 «А» по вулиці Батютенка та місцевим ЖЕКом. Не в змозі відстояти свої права, вони навіть звернулися до представників влади. На захист його мешканців стала депутатка міської ради Людмила Діденко, яка опікується цією вулицею. Завітали до цього будинку і кореспонденти «ЖЛ». Ще в квітні депутатка надіслала на адресу контори два запити на публічну інформацію, в яких просила надати завірені копії актів виконаних робіт щодо обслуговування будинку із 1 січня 2019-го до 1 квітня 2020 року. 13 травня вона отримала відповідь, що у цьому будинку договори із підрядними організаціями не укладалися, а тому акти виконаних робіт не підписувалися. Такі відповіді не задовольнили Людмилу Діденко. Тож вона вирішила 8 травня подати депутатський запит міському голові із проханням надати звітність ЖЕКу про використані кошти, зібрані з мешканців цього будинку за вказаний вище період. А ще вимагала прослухати звітність контори на найближчій сесії міської ради. Як раніше повідомляла «ЖЛ», 14 травня 2020 року на 63 сесії міської ради її запит був заслуханий і підтриманий присутніми депутатами.

За словами Людмили Діденко, на вечір 2 червня відповіді на запит вона ще не отримала:

«Роботу КП «Лебединська ЖЕК» вважаю вкрай незадовільною, – наголошує вона. – Колектив підприємства не вміє спілкуватися зі своїми клієнтами, починаючи із керівника Івана Михайловича Солов’я і закінчуючи бухгалтером. На моє прохання прозвітувати за отримані від жителів кошти при нашій зустрічі він відповів: «Хто ви така, щоб я вам звітував. Ідіть до суду!» Знаю, що в ЖЕКу таке ставлення не тільки до мене, а й до всіх клієнтів-жителів багатоповерхових будинків. Послуги надаються неякісні. Документи, звернення, прохання та листи, які їм приносять, вони не реєструють, а тоді відповідають, що ніяких звернень не надходило. Люди ж вірили їм! А найбільше всіх вразила винагорода управителю, на яку він зовсім не заслуговує. Претензій до роботи ЖЕКу дуже і дуже багато».

«Два роки добиваюся, щоб у під’їзді нашого будинку зробили освітлення та замінили вікно, –  нарікає мешканець будинку №64 «А» по вулиці Батютенка Іван Придатько. – Ніхто нічого так і не зробив. Нам не потрібна контора, яка за 28 років нашого проживання в цьому будинку так нічого і не зробила».

На жаль, така ситуація у нашому місті не єдина. До «ЖЛ» звернулися мешканці будинку №39 по вулиці Тараса Шевченка, які на постійні звернення отримують від управителя одну і ту ж відповідь: «Я нічого не пояснюватиму, а якщо ви будете обурюватися далі, то тарифи на послуги підніму ще на 300%». А редакцію газети жителі цього будинку прохають звернути увагу на безцеремонну поведінку представників цього підприємства і особливо на зверхність його керівника Івана Солов’я:

«Ми просимо управителя  бути чемним до нас і просимо керівництво міста звернути увагу на поведінку управителя. І ще подумаємо, чи не звернутися нам у відповідні органи, де його навчать поважати закон і порядок. Ми більше ніж впевнені, що діями ЖЕКу не вдоволене все місто».

Не складаються відносини управителя багатоквартирних будинків із його клієнтами-людьми, більшість із яких – пенсіонери. Тому, напевно, і звертаються до редакції, сподіваючись на справедливість.

Фахівці Лебединського бюро правової допомоги на прохання «ЖЛ» вказали на права споживачів і наголосили на відповідальності надавачів послуг за  неякісну роботу з утримання будинків. Права споживачів житлово-комунальних послуг визначені у ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Таким чином, споживач має право:

– одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів;

– на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров’ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об’єкт нерухомого майна).

Виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов’язаний самостійно здійснювати перерахунок вартості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, а також сплатити споживачу неустойку (штраф, пеню) у порядку та розмірі, визначених законодавством або договором.

Управитель протягом п’яти робочих днів вирішує питання про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, зокрема шляхом здійснення перерахунку вартості послуги з управління, або видає (надсилає) співвласнику обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. За перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновлювальних робіт управитель сплачує співвласникам штраф у розмірі, встановленому договором управління.

У випадку отримання офіційної відмови у задоволенні вимог щодо перерахунку, споживач має право оскаржити рішення у судовому порядку.

Основою доказової бази у справі слугуватимуть договір про надання відповідних послуг та належним чином складений акт-претензія, тому одразу слід відповідально поставитися до його складання.

Якщо споживачу було відмовлено у задоволенні претензій, чи він просто не отримав відповіді, треба зберігати всі ці документи для подання їх до суду при розгляді справи про стягнення заборгованості за послуги чи самостійно звернутися до суду з позовом про перерахунок вартості послуг.

У будь-якому разі, відносини з управителем регулюються укладеним договором, умови якого мають відповідати умовам типового договору.

Зважаючи на все викладене, начальнику ЖЕКу Івану Солов’ю, певно, буде непросто відновити повагу і свою репутацію перед обуреними жителями. На жаль, співпраця нового управителя зі своїми клієнтами розпочалася з великих неприємностей.

А ще,  як повідомили «ЖЛ» мешканці будинку №64 «А» по вулиці Батютенка, вони вже розпочали роботу зі створення ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку), що цілком зрозуміло після років поневірянь. Власними зусиллями, не чекаючи сторонньої допомоги, вони зможуть зробити свій будинок охайним і обов’язково створять комфортні умови для проживання.

До речі, ще наприкінці лютого начальник ЖЕКу звернувся до «ЖЛ» з пропозицією поспілкуватися і на сторінках газети розповісти про роботу свого підприємства. Ми погодилися, але з того часу минуло понад три місяці, а Іван Михайлович все не знаходить часу для спілкування. Але 27 травня посадовець погодився, щоб «ЖЛ» надіслала йому свої запитання. На час підготовки матеріалу до друку (вечір 2 червня) відповідей та повідомлень від нього так і не надійшло. Можливо, начальник КП «Лебединська житлово-експлуатаційна контора» Іван Соловей ще не готовий спілкуватися з представниками громади?