Як підготуватися до ПЛР-тесту?

Певно, після читання заголовка дехто вже відчуває деяку напруженість? Це все нерви, а, може, і попередній досвід, адже сьогодні ніхто не застрахований від небезпечного захворювання. Тож багатьом уже доводилося стикатися із усілякими аналізами і тестами. Але ПЛР – це дещо інше і наразі надважливе. І що воно таке (для необізнаних)?

Насамперед, ПЛР – це полімеразна ланцюгова реакція, що визначає наявність в організмі людини коронавірусу SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19, шляхом виявлення його генетичного матеріалу. Проводять тест, роблячи зішкріб із слизової оболонки носових пазух ти глотки. Слід пам’ятати, що тест може виявити захворілого на коронавірус іще у перші дні зараження та є точним на 100%.

І що важливо! Результативність та  достовірність досліджень залежать від якісної підготовки хворого та дотримання медичним персоналом правил відбору і доставки матеріалів. Невиконання цих правил призводить до  хибних позитивних результатів та перехресної контамінації проб.

То як же людині правильно підготуватися до відбору тестового матеріалу?

1. За 6 годин до відбору матеріалу не використовуйте спреї чи таблетки «для горла».

2. За 3-4 години до процедури не їжте, не пийте, не споліскуйте рот, не жуйте цукерки чи гумку, не чистіть зуби та не куріть.

Категорично забороняється скупчення людей у приміщеннях для обстеження! Медичний персонал повинен своєчасно (після кожного хворого!) замінювати гумові рукавички (щоправда, дозволяється максимум двоє хворих із дезінфекцією рукавичок між ними). Не можна використовувати інструменти без їх дезінфекції, використовувати пробірки, кришки яких захлопуються, а не загвинчуються. Палички тампонів ні в якому разі не повинні проштрикувати пробки або заважати їм щільно закриватися. Ну і нарешті, забороняється пакування пробірок у непрозорі пакети, пакети  без  застібки і забороняється пошкодження пробірок, пробок і пакетів.

Важливо правильно зберігати взяті для ПЛР-тесту зразки. Максимальний термін зберігання назофарінгеальних зразків при температурі 40С складає не більше 24-72 годин. Наявність у термоконтейнерах заморожених термоелементів обов’язкова.

Пам’ятаймо! Дотримання вказаних правил убезпечить громадян від недостовірних результатів досліджень.

Підготовлено за матеріалами  ДУ «Сумський ОЦ КПХ МОЗ України»

Створення цього матеріалу профінансоване передплатниками друкованої версії «Життя Лебединщини»