Як лебединцям отримати «тисячу за вакцинацію» на ліки

Як уже повідомляла «ЖЛ», Президент України Володимир Зеленський у листопаді минулого року пообіцяв видати кожному громадянину 1000 гривень за повну вакцинацію від COVID-19, тобто за два щеплення. Однак тоді у переліку товарів та послуг, які можна придбати за тисячу гривень не передбачалося можливості отримання ліків у аптечних закладах.

Цей пункт додали значно пізніше, і тільки для людей, старших 60 років.  У офісі президента заявляли ще наприкінці грудня, що ця категорія населення зможе витратити тисячу гривень на ліки  із січня 2022 року. Зробити це пропонувалося через додаток «Дія».

І, знову ж таки, поряд із радістю від перспективи отримання додаткових грошей залишилася тінь смутку, бо отримати виплату готівкою не можна, а лише через  віртуальну платіжну картку.

Згодом Кабінет Міністрів розширив дію програми «єПідтримка». І українці, старші 60 років, нарешті із 24 січня можуть витратити «ковідну» тисячу на придбання ліків. Таке рішення ухвалили на засіданні уряду лише 19 січня.

«Уряд надав можливість людям віком від 60 років спрямувати кошти за отримання базового курсу щеплень від коронавірусної хвороби на придбання ліків. Саме ця вікова категорія є групою ризику та має супутні хронічні захворювання, які потребують придбання додаткових лікарських засобів. Тепер їх можна придбати за рахунок коштів «єПідтримки», – заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Купити за цією програмою можна будь-які лікарські засоби, дозволені для застосування в Україні, як за рецептом лікаря, так і без нього. За інформацією Міністерства економіки України, банки перевірятимуть вік людини у момент проведення платежу. Коли саме вона оформила картку – неважливо, головне, щоб на момент купівлі ліків їй уже виповнилося 60 років.

У Міністерстві охорони здоров’я уточнили, що за кошти програми можна придбати винятково лікарські засоби, а не будь-які товари, що реалізуються в аптеці. До прикладу, за ці кошти не можна купити дієтичні добавки, косметичні засоби чи медичні прилади (апарати для вимірювання тиску, інгалятори).

Читайте також: “Тисяча президента”

Звістка про можливість у майбутньому придбати ліки вакцинованими громадянами віком 60+ додала настрою. «ЖЛ» вже повідомляла, що почала відстежувати хід реалізації програми ще із 15 січня. Та зайшовши того дня до кількох аптек міста, ми так і не отримали ствердної відповіді на запитання: «Чи можна отримати ліки вакцинованим пенсіонерам?» Дехто із провізорів чув про це вперше, а хтось просив зачекати декілька днів.

Готуючи цей матеріал до друку, «ЖЛ» 25 січня знову завітала до декількох аптек нашого міста. І ось про що дізналася. Так, Вікторія Скрипкіна, завідувачка аптеки «Подорожник Суми», що на площі Соборній, 26/1, повідомила, що всі аптеки «Подорожник Суми» по вул.Першогвардійська, 18 та 25 та площі Соборна, 17/4 та 26/1 із 24 січня відпускають ліки за «тисячу» Президента України. Ще в декількох аптеках міста, зокрема, «Бажаємо здоров’я», «Аптека оптових цін» нам повідомили, що теж розпочали відпускати ліки. Лише у двох аптеках  ТОВ «ТД Медсвіт» на площі Соборній цей процес поки що не розпочато.

Та є одне, значне, на наш погляд, «АЛЕ». Для придбання «тисячноковідних» ліків у аптеках, за аналогією із книгами чи квитками, не достатньо простої банківської картки та телефону. Фактично для проведення розрахунку знадобиться реєстрація у додатку «Дія» (отже, ваш телефон має підтримувати цю можливість) та відкрита віртуальна картка із перерахованою державою тисячею гривень за вакцинацію. Як не шкода, кнопкові телефони не придатні для виконання таких операцій.

Та й це ще не все. Телефон-смартфон має бути налаштований і виконувати необхідні функції для розрахунку. Насамперед, перевірте, чи має програмне забезпечення вашого телефона сертифікацію Play Захисту. Для цього відкрийте додаток Play Маркет та натисніть  Play Захист, а у розділі «Сертифікація Play Захисту» ви можете дізнатися, чи ваш пристрій сертифіковано.

І головне, перевірте, чи підтримує ваш телефон зв’язок малого радіуса дії (NFC). Для цього відкрийте налаштування і введіть «NFC», а потім натисніть і увімкніть  NFC.

Якщо опції «NFC» немає, то ваш телефон не підтримує безконтактні платежі.

Без цієї функції ви не зможете розрахуватися ні за ліки, ні за книги у звичайному магазині. У такому випадку, ви можете розраховувати витратити кошти лише на онлайн-покупки – чи то у книгарні, чи аптеці чи білетній касі. Звичайно, для цього знадобиться, принаймні, та ж «Дія» і відкрита віртуальна картка.

Що ж, доведеться зробити не надто втішний висновок: скористатися підтримкою держави за вакцинацію зможуть лише ті літні люди, хто має і опанував сучасний смартфон. От тільки чомусь думається, що абсолютна більшість літніх людей Сумщини не має ґаджету, який підтримуватиме всі потрібні для цього налаштування. Їм, мабуть, доведеться чекати часу, коли «тисячу президента» можна буде отримати простішим шляхом. Тим більш, очільник держави повідомляв, що влада вже працює над цим питанням.

Днями ж офіційний український телеграм-канал «Коронавірус_інфо» повідомив, що незабаром у межах програми «єПідтримка» можна буде отримати додатково 500 гривень за бустерну дозу щеплення проти COVID-19. Також планується, що у лютому особи, старші 60 років, отримають можливість витратити 1000 гривень за вакцинацію на оплату комунальних послуг.

Згодом дія «єПідтримки» розповсюдиться і на осіб від 14 років. Вони додатково зможуть використати кошти за вакцинацію на оплату послуг у сфері освіти.

Ігор КОЛЄСНІКОВ

Створення цього матеріалу профінансоване передплатниками друкованої версії «Життя Лебединщини»