Як лебединцям не втратити земельні паї

В Україні багато громадян є власниками невитребуваних земельних ділянок (паїв), тобто не мають відповідних документів, що посвідчують право на них, або які не були виділені в натурі (на місцевості). Тож варто поквапитися, аби зберегти право на цю землю, стати повноправним її власником.

Із 1 січня 2020 року набрав чинності Закон України №2498-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», яким внесли зміни до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Статтею 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено: якщо до 1 січня 2025 року власник паю (або його спадкоємець) не оформить право власності на цю земельну ділянку, то вважатиметься, що він відмовився від одержання земельної ділянки. Тож потенційні власники паїв, які відкладають оформлення документів на землю, можуть бути позбавлені права на неї.

Начальник відділу у Лебединському районі головного управління Держгеокадастру у Сумській області Ігор Борман пояснює: «Така невитребувана земельна ділянка після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради, на підставі рішення суду передається в комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним».

За словами посадовця, якщо власник невитребуваної земельної частки (паю) пропустив строк для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини, суд, за його позовом, може визначити додатковий термін.

Читайте також: Юрій МАКСИЧКА: «Землю продавати не можна»

Також нові зміни передбачають обмін земельної ділянки державної або комунальної власності, розташованої у масиві земель сільськогосподарського призначення, на іншу земельну ділянку, розташовану у цьому ж масиві. Це здійснюється лише у разі, якщо обидві земельні ділянки мають однакову нормативну грошову оцінку або різниця між нормативними грошовими оцінками становить не більш як 10%. І головне – такий обмін можливий лише за цілковитою згодою сторін, обох власників земельних ділянок.

Є випадки, коли потенційний власник земельної ділянки знає про наявність у нього паю. Тоді він має право звернутися до сільської ради, де нададуть інформацію про розташування цієї ділянки та назвуть орендаря, який її використовує. А потім орендар уже сам допоможе громадянину успадкувати земельну ділянку за рахунок орендної плати за землю. Бо ж нині склалася така ситуація, що орендарі самі розшукують власників неуспадкованих та недооформлених паїв, аби впорядкувати свою документацію на право оренди землі та повноцінно нею користуватися.

А яка ситуація з невитребуваними земельними ділянками на Лебединщині? Ігор Борман зазначає, що по сільських радах району, за неповною та не зовсім достовірною інформацією зі слів землевпорядників та сільських голів, станом на грудень 2019 року налічується 167 таких паїв, а неуспадкованих (недооформлених) – 719.

Тому власники мають час уладнати документи на право власності на земельну ділянку (пай). Але п’ять років – це наче й великий термін, та час спливає досить швидко, і 2025 рік не змусить себе чекати. Тож подбати про своє право власності на землю треба вже сьогодні.