Як лебединці оцінюють діяльність місцевої влади за перші 100 днів повноважень

Традиційно минулої п’ятниці, 9 квітня, ми запросили громаду до чергової відвертої розмови. Так, саме відвертої, адже рубрика «Говорить громада» існує вже не перший рік, і цей час знайомства дарує нам можливість говорити саме так. Щоп’ятниці збираються для обговорення певної теми і наші давні щирі друзі, і ті, хто лише випробовує силу слова громади. Ми, колектив «ЖЛ», своєю чергою робимо все необхідне, аби голос кожного був почутим. Не важливо, це критика чи схвалення. Якщо вони обґрунтовані, то обов’язково побачать світ. І читачі, які уважно стежать за цією рубрикою, підтвердять, що саме так ми будуємо оці відверті розмови.

Цього разу ми запросили лебединців висловитися, як вони оцінюють 100 днів роботи місцевої влади. Так, від жовтневих виборів минуло більше часу, але саме у ці дні минає «100-днівка» набуття повноважень обраною міською радою. А ще минає 100 днів, відколи наша міська територіальна громада має єдиний і з приєднаними сільськими громадами бюджет, єдині органи управління, і загалом – усе спільне.

На сторінках «ЖЛ», в інтернеті за цей час опубліковано чимало матеріалів, які б дозволили оцінити перші кроки влади – міського голови, депутатів, посадовців. Тих, кого обираємо, аби вони працювали на громаду, розглядали та вирішували її життєвоважливі питання, злагоджено знаходили шлях до порозуміння. Адже всім зрозуміла народна мудрість, що разом легше навіть… давати відсіч недоброзичливцям.

Отже, що нам сказали лебединці.

Ольга (57 років): – Щодо 100 днів.. Питання цікаве. Думаю, що період становлення громади, «стягування докупи» бюджетів, засобів, установ – процес, який займе більше ніж 100 днів. Але, як людина, що брала безпосередню участь в становленні ОТГ в нинішньому Роменському районі, скажу, що є рішення Лебединської громади, незрозумілі для мене. В нашій ОТГ (хоча по Конституції такого визначення і немає) не ліквідували закладів культури – бібліотек, СБК, клубів – єдиних осередків культурного життя по селах, які і без об’єднання приходять до занепаду. Залишили і заклади дошкільної освіти та школи, за винятком однієї (закрили через порушення правил експлуатації. Але то – окрема тема). Перш за все, треба думати не про власну вигоду, а про інтереси людей.

Часто буваю в селі Бишкінь. Такого зубожіння я не бачила ніде. Розруха, безлад, село заросло бур’янами. Влітку особливо це видно. То, може б, навчати людей працювати, починаючи не з премій та різних надбавок, а вимагаючи роботу. А тоді, за результатами атестації робочих місць, прий-мати адресне рішення. Бо є села, де робота закладів культури на високому рівні. А їх всі під одну гребінку…

Читала останні рішення сесії, де депутати «дерибанили» землю. Тепер питання становиться зрозумілим – хто, чого, куди і навіщо… А жаль….

Так що це питання час від часу треба обговорювати на сторінках газети. Бо, вважайте, що до 2 січня кожна сільська рада та і міська працювали ще у звичному режимі.

Наталія (56 років): – Мабуть, такого в обговоренні запропонованих редакцією тем, ще не було, щоб підняте актуальне питання залишилося майже без дописів читачів. Три дні спостерігала: що напишуть жителі громади про 100 днів роботи зновуобраного старого мера та депутатського корпусу. Земельні питання, які проголосовано на крайній сесії міськради підуть вже в залік 200 днів їхньої роботи, а ось про відеозвіт міського голови за другі його перші 100 днів, у мене, як у «телеглядача», оцінка незадовільна. Саме це просила в своєму зверненні редакція газети: оцінити роботу. Ось я і оцінюю.

Чому саме така оцінка? Поясню лише на двох прикладах. Це «червоні» карантинні обмеження Сумщини та війна і втрати від неї. Карантин найтяжче переживають представники малого бізнесу, робота яких припинена із вимогами Кабміну. Зачинені промислові магазини, не працює промисловий ринок… Як виживають наші земляки-підприємці, що вимушено залишилися без роботи, без доходу, вони прийшли розповісти очільнику громади. І що відбувалося у той день біля адмінбудівлі, і що сказав мітингувальникам у ході цієї зустрічі міський голова, бажаючі змогли побачити у відеозвіті міської ради.

Але чому міський голова був без маски? В той час, коли Лебединщина  щодня додає в кількості хворих на COVID, збільшується кількість смертельних випадків, мер, який повинен своїм прикладом спонукати жителів громади до дотримання карантинних обмежень і вимог, сам їх порушує, запевняючи людей, що він на їхній стороні. Хотілось би вірити. До речі, у місті тільки одиниці використовують у громадських місцях маски. Ну то справа кожного: берегти і вберегтися.

Інше питання: соціалізація членів родин воїнів АТО/ООС, а особливо тих, хто втратив на війні своїх рідних. Гірко, коли слова нашого мера, розходяться з ділом. Пропоную редакції з даного питання зробити журналістське розслідування і поцікавитися, як же живеться на Лебединщині батькам, вдовам і сиротам загиблих героїв. Життя не стоїть на місці. Вже весна. Вже повернуло на другі перші півроку каденції міського голови. Хочеться вірити, що звільнені працівники обов’язково знайдуть роботу, вулиці міста будуть заасфальтовані та освітлені вночі, команда мера знай-де «фішку» у благоустрої Лебедина, міські заклади освіти відремонтують, сільські заклади культури обов’язково запрацюють, а землю отримуватимуть саме ті, хто її потребує. Можна писати багато. Але люди й так усе бачать.

Ще один, на жаль, видалений допис стосувався підвезення дітей до навчальних закладів. Дописувач негативно оцінював тенденцію скорочення мережі навчальних закладів.

Паралельно на сайті «ЖЛ» https://zhl.news тривало відповідне тематичне опитування «Як ви оцінюєте роботу місцевої влади за перші 100 днів повноважень?» Тож ті, хто не зміг чи не хотів писати повідомлення й телефонувати до редакції із відгуками, мали змогу обрати із запропонованих редакцією варіантів оцінки. Ми намагалися сформулювати їх так, щоб влада могла отримати і високу, і посередню і, відповідно, низьку оцінку. Отже, 38% учасників обрали варіант «Коли вона вже почне працювати?», «Добре стартували, починайте працювати» – 38%. «Посередньо, розраховував на швидший результат» – так  оцінили роботу влади 12% учасників. «Поки що «двійка», але ще маєте шанс виправитися» – цю оцінку обрали теж 12%.  Варіанту «Дуже добре, громада змінюється на краще», на жаль, не обрав ніхто.

А ось на сторінці газети у соцмережі Facebook оцінювати чи якось коментувати роботу місцевої влади не зважився ніхто. Водночас саме у соцмережах найчастіше можна зустріти скарги, пропозиції та побажання щодо роботи влади.

Все ж не вважаємо, що громаді нічого було сказати із запропонованої теми обговорення. У будь-якому разі, кожен із нас якось оцінює роботу влади, яку обирає. Можливо, не завжди наважується сказати вголос цю оцінку. А шкода – навіть просте «Дякую» за зроблене є гарним стимулом працювати тому, хто сумлінно виконує доручене громадою. Водночас така важка, але потрібна «двійка» допомагає зрозуміти, де саме недопрацьовують. Навіть вона краща, ніж повсякденна байдужість.

І чи не у тому проявляється так часто згадувана демократія – здатності і можливості з одного боку громади на об’єктивну оцінку і вільне її висловлення, з іншого – адекватно сприймати таку оцінку і робити висновки.

Євген ШУЛЬГА